Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Regulace ? ... Šrouby se utahují

29.12.2004 10:23
Autor: 

Poté co opadla hysterie spojená s velkými finančními skandály Enronu, WorldComu nebo Parmalatu, pomalu, ale jistě dochází k implementaci opatření, která by měla obdobné kolapsy omezit. V zámoří se jedná především o uvedení do života Sarbanes-Oxley Act („SOA“), který významným způsobem mění život americkým společnostem (a samozřejmě i jejich dceřiným společnostem všude po světě).

Jak významný je to posun ilustrují mimo jiné i výsledky nedávno provedeného výzkumu mezi Fortune 1000 americkými společnostmi, které provedla společnosti Korn/Ferry. V průměru vzrostou náklady spojené s naplněním požadavků SOA u jedné americké společnosti o 5,1 milionu USD ročně, přičemž další dodatečné náklady spojené s vyhověním dodatečným informačním povinnostem představuje dalších 3,7 milionu USD. Valná většina zmíněných nákladů je spojena s úpravami, resp. vylepšeními interních dokumentačních procesů a kontrolních mechanismů. Zmíněná studie společnosti Korn/Ferry je mimochodem největší studií týkající se přístupu společností k problematice corproate governance na světě. Pro srovnání nákladů vynaložených na implementaci obdobných regulatorních opatření (ve Velké Británii jde o Higgs & Smith Report a ve Francii o Buton Report) je vhodné uvést, že průměrná britská společnost vynaloží 1,5 milionu USD, v případě francouzské to bude 1,4 mil. USD.

Efekty implementování SOA stojí za pozornost i v Evropě a evropský, potažmo český korporátní svět by ho měl sledovat s velkou pozorností. Již nyní dceřiné společnosti amerických „rodičů“ vyplňují nové formuláře a najímají si na to poradce s mezinárodní reputací (a utrácí za to poměrně veliké peníze). V případě, že mírně kontroverzní zákon hladce přistane a stane se součástí corporate governance ve Spojených státech, pravděpodobně dojde k jeho prosáknutí do našeho evropského teritoria. Zatím však na implementaci SOA mnohé evropské společnosti reagují ukončením úvah o kotování akcií v USA. Nicméně evropské korporace čekají taktéž změny.

Od ledna roku 2005 začne pro společnosti s veřejně obchodovatelnými cennými papíry v Evropské unii platit povinnost pravidelně účtovat dle mezinárodních standardů. Zatímco implementace SOA má sloužit především k ochraně před finančními kolapsy z důvodu špatné interní kontroly, zavedení účetnictví dle mezinárodních standardů pro společnosti s veřejně obchodovanými papíry přináší vedle určité ochrany investorů především zvýšení konkurenceschopnosti evropských společností na globálních kapitálových trzích. Pokud se povede zavést tento princip do života bez velkých kompromisů, dojde k unikátní situaci, kdy bude umožněno investorům podstatně jednodušším způsobem porovnávat finanční výsledky velkého množství evropských společností. Mělo by tak skončit období kdy mnohá položka v účetnictví byla zastřena lokálním koloritem. Není pravděpodobně překvapením, že zavedení jednotných standardů bude pro jednotlivé země v Evropě různě obtížné.

Co již není tak zjevné na první pohled, je fakt, že i jednotlivá odvětví budou mít rozdílnou míru efektivního dopadu do účetnictví dle nových regulí. Např. u podniků z automobilového nebo leteckého průmyslu bude zajímavé sledovat co se stane s položkami účetnictví, které se týkají výzkumu a vývoje, na druhé straně pro telekomunikační společnosti bude pozornost obrácena na fixní aktiva, vykazování tržeb nebo odložené daně. Dochází k završení 30leté snahy o sjednocení účetních postupů na mezinárodní úrovni, neb první směrnice o mezinárodních standardech IAS1 byla publikována v roce 1974. A aby toho sjednocování standardů nebylo málo, instituce zabývající se na obou stranách Atlantiku touto problematikou pracují společně na konvergenci evropských a amerických standardů. My můžeme jen doufat, že pro hrstku českých společností, kterých se zavedení nových pravidel týká, nedopadne srovnání špatně.

Petr Kováč, Patria CF


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2018
6:18Euro skutečnou alternativou dolaru? Trump pro to dělá hodně, Evropa málo
11.12.2018
22:01Obchodování v USA jako na houpačce aneb Trump, Trump a zase Trump
17:52Evropský parlament přijal návrh reverse charge, který prosazovalo Česko
17:46EK se nelíbí plán Vodafonu, jehož součástí je i převzetí UPC. Úřad spustil antimonopolní šetření
17:38Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl
17:36Pražská burza červeným ostrovem, i Wall Street však zvolna zisky odevzdává  
17:15Trhy se těší na pokrok v americko-čínských jednáních, dolar roste
15:55SIPRI: Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní, jedničkou zůstávají USA
15:47Yellenová varuje před další finanční krizí: V systému jsou gigantické díry
15:38Ministerstvo financí a ČNB zřejmě opět doporučí vládě nestanovovat datum vstupu do eurozóny
15:28Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
13:06Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
12:46Trhy obracejí vzhůru, pomáhá naděje na jednání Číny s USA  
12:42Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů
10:50Shiller: Probíhá jeden z největších realitních boomů v historii, donekonečna trvat nebude
10:23Pražská burza je ráno v Evropě červeným ostrovem  
9:13Rozbřesk: Česká inflace předčasně na cíli
8:58Evropa navazuje na současný optimismus, futures se zelenají  
8:33Macron po protestech avizoval daňové úlevy i zvýšení mezd
5:42Francouzi vyšli do ulic, chtějí nižší daně. Ignorují ale ekonomickou realitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m