Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

21.12.2004 11:44
Autor: 

Slovensko
Z posilňovania kurzu koruny profitoval i dlhopisový trh, ktorý je prekúpený a panuje na ňom akútna nelikvidita. Výnosy pomerne výrazne klesali od 20 do 25 bps a to po celej dĺžke výnosovej krivky. Stálo za tým viacero faktorov. Tým prvým bolo už spomínané zhodnotenie koruny, ktoré opäť otvára špekulácie o znížení úrokových sadzieb. Druhým boli predbežné informácie agentúry ARDAL o emisnom kalendári, podľa ktorého ministerstvo financií plánuje na budúci rok emitovať dlhopisy vo výške 40-70 mld. Sk, čo je výrazne nižší objem, než v tomto roku. V januári sa pritom žiadna aukcia neuskutoční, prvá je na programe až 7. februára. Tretím faktorom bol pozitívny sentiment v regióne, kde tiež klesali výnosy. Hlavnou udalosťou tohto týždňa bude zasadnutie Bankovej rady NBS. Pokiaľ by k zníženiu sadzieb prišlo, do krivky sa zrejme zapracuje ďalší pokles. Ak ostanú sadzby nezmenené, reakcia na trhu bude pravdepodobne minimálna. Výraznejšiu korekciu neočakávame, k tej by pravdepodobne prišlo, ak by svoje pozície zatvorili zahraniční hráči. K tomu však zrejme v tomto roku už nepríde.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů byly v uplynulém týdnu značně volatilní. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 6,46%, 6,39% a 6,16% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. V pondělí zůstaly výnosy relativně stabilní i přes prohlášení ministra financí Gronického, který očekává, že inflace v prosinci spadne pod úroveň 4,2%. V úterý hned po otevření trhů došlo na dlouhém konci výnosové křivky k poklesu výnosů průměrně o 5bps, po zveřejnění listopadové inflace a míry růstu mezd však došlo k jejich mírnému růstu. Ve středu došli investoři k závěru, že riziko zvýšení inflace není díky mírnému růstu mezd velké, a tak celá výnosová křivka poklesla průměrně o 5bps. Ponechání úrokových sazeb beze změny nemělo na vývoj na trhu žádný dopad.

Ve čtvrtek dění na trhu kopírovalo vývoj na vyspělých zahraničních trzích, došlo k mírnému růstu výnosů. V pátek před zveřejněním růstu průmyslové výroby a výrobních cen došlo k mírnému poklesu výnosů. Tento trend ještě zesílil po vystoupení ministra financí Gronického a člena výboru pro měnovou politiku Neckarze. Oba vyjádřili názor, že další zpřísňování rozpočtové politiky v roce 2005 otevírá možnost změny náhledu na peněžní politiku v prvním kvartále z restriktivní na neutrální. Výnosy tak poklesly průměrně o 5bps. V pátek došlo po zveřejnění nižších než očekávaných výrobních cen k dalšímu poklesu výnosů.

V tomto týdnu dojde podle našeho názoru k dalšímu poklesu výnosů. Příčinou bude zveřejnění zhoršení podnikatelského klimatu v průmyslu, stabilní míra růstu jádrových cen a také nižší než očekávaný růst maloobchodních tržeb. Aktivita na trhu bude kvůli blížícím se svátkům výrazně omezená.

Maďarsko
Býčí nálada podporovaná příznivým výsledkem listopadové inflace a klesajícími výnosy v eurozóně pokračovala na domácím trhu dluhopisů i minulý týden. Prakticky nepřetržitý pokles výnosů se zastavil teprve v pátek, kdy se trend na vyspělých trzích obrátil a výnosy začaly opět růst. V průběhu minulého týdne se výnosová křivka posunula o dalších 20 bazických bodů níže, přičemž rozpětí mezi výnosem desetiletého maďarského a německého vládního dluhopisu pokleslo o 15 bodů.

Po pondělním zasedání bankovní rady MNB bude pro trh pevně úročených instrumentů druhou nejdůležitější událostí tento týden aukce pěti a desetiletého vládního dluhopisu. Vládní agentura pro řízení dluhu (AKK) bude ve čtvrteční aukci nabízet tradiční objemy tj. 35 mld. HUF v případě pětiletého, resp. 25 mld. HUF v případě desetiletého dluhopisu. Nabídka AKK by se měla potkat se silnou poptávkou, a to zejména díky přetrvávající euforii, která panuje mezi domácími investory. Není přitom vyloučeno, že AKK využije silné poptávky a promptně navýší prodávané množství dluhopisů, aby tak státu vytvořila finanční rezervu pro počátek roku 2005, kdy na trhu může zavládnout horší nálada (např. v důsledku slabšího výsledku běžného účtu platební bilance).

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu