Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

21.12.2004 11:44
Autor: 

Slovensko
Z posilňovania kurzu koruny profitoval i dlhopisový trh, ktorý je prekúpený a panuje na ňom akútna nelikvidita. Výnosy pomerne výrazne klesali od 20 do 25 bps a to po celej dĺžke výnosovej krivky. Stálo za tým viacero faktorov. Tým prvým bolo už spomínané zhodnotenie koruny, ktoré opäť otvára špekulácie o znížení úrokových sadzieb. Druhým boli predbežné informácie agentúry ARDAL o emisnom kalendári, podľa ktorého ministerstvo financií plánuje na budúci rok emitovať dlhopisy vo výške 40-70 mld. Sk, čo je výrazne nižší objem, než v tomto roku. V januári sa pritom žiadna aukcia neuskutoční, prvá je na programe až 7. februára. Tretím faktorom bol pozitívny sentiment v regióne, kde tiež klesali výnosy. Hlavnou udalosťou tohto týždňa bude zasadnutie Bankovej rady NBS. Pokiaľ by k zníženiu sadzieb prišlo, do krivky sa zrejme zapracuje ďalší pokles. Ak ostanú sadzby nezmenené, reakcia na trhu bude pravdepodobne minimálna. Výraznejšiu korekciu neočakávame, k tej by pravdepodobne prišlo, ak by svoje pozície zatvorili zahraniční hráči. K tomu však zrejme v tomto roku už nepríde.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů byly v uplynulém týdnu značně volatilní. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 6,46%, 6,39% a 6,16% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. V pondělí zůstaly výnosy relativně stabilní i přes prohlášení ministra financí Gronického, který očekává, že inflace v prosinci spadne pod úroveň 4,2%. V úterý hned po otevření trhů došlo na dlouhém konci výnosové křivky k poklesu výnosů průměrně o 5bps, po zveřejnění listopadové inflace a míry růstu mezd však došlo k jejich mírnému růstu. Ve středu došli investoři k závěru, že riziko zvýšení inflace není díky mírnému růstu mezd velké, a tak celá výnosová křivka poklesla průměrně o 5bps. Ponechání úrokových sazeb beze změny nemělo na vývoj na trhu žádný dopad.

Ve čtvrtek dění na trhu kopírovalo vývoj na vyspělých zahraničních trzích, došlo k mírnému růstu výnosů. V pátek před zveřejněním růstu průmyslové výroby a výrobních cen došlo k mírnému poklesu výnosů. Tento trend ještě zesílil po vystoupení ministra financí Gronického a člena výboru pro měnovou politiku Neckarze. Oba vyjádřili názor, že další zpřísňování rozpočtové politiky v roce 2005 otevírá možnost změny náhledu na peněžní politiku v prvním kvartále z restriktivní na neutrální. Výnosy tak poklesly průměrně o 5bps. V pátek došlo po zveřejnění nižších než očekávaných výrobních cen k dalšímu poklesu výnosů.

V tomto týdnu dojde podle našeho názoru k dalšímu poklesu výnosů. Příčinou bude zveřejnění zhoršení podnikatelského klimatu v průmyslu, stabilní míra růstu jádrových cen a také nižší než očekávaný růst maloobchodních tržeb. Aktivita na trhu bude kvůli blížícím se svátkům výrazně omezená.

Maďarsko
Býčí nálada podporovaná příznivým výsledkem listopadové inflace a klesajícími výnosy v eurozóně pokračovala na domácím trhu dluhopisů i minulý týden. Prakticky nepřetržitý pokles výnosů se zastavil teprve v pátek, kdy se trend na vyspělých trzích obrátil a výnosy začaly opět růst. V průběhu minulého týdne se výnosová křivka posunula o dalších 20 bazických bodů níže, přičemž rozpětí mezi výnosem desetiletého maďarského a německého vládního dluhopisu pokleslo o 15 bodů.

Po pondělním zasedání bankovní rady MNB bude pro trh pevně úročených instrumentů druhou nejdůležitější událostí tento týden aukce pěti a desetiletého vládního dluhopisu. Vládní agentura pro řízení dluhu (AKK) bude ve čtvrteční aukci nabízet tradiční objemy tj. 35 mld. HUF v případě pětiletého, resp. 25 mld. HUF v případě desetiletého dluhopisu. Nabídka AKK by se měla potkat se silnou poptávkou, a to zejména díky přetrvávající euforii, která panuje mezi domácími investory. Není přitom vyloučeno, že AKK využije silné poptávky a promptně navýší prodávané množství dluhopisů, aby tak státu vytvořila finanční rezervu pro počátek roku 2005, kdy na trhu může zavládnout horší nálada (např. v důsledku slabšího výsledku běžného účtu platební bilance).

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
9:00Nike kvůli silnějšímu dolaru a růstu nákladů klesl zisk o více jak pětinu. Akcie reagovaly sestupem o 10 %
8:54Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, statistici zpřesněné HDP a dál se řeší energetická krize. Evropské akcie míří do plusu  
6:06Fed podstřeluje odhadovanou výši sazeb. Může jít až nad pět procent, říká bývalý guvernér
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém, kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university