Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zachrání nová „Catwoman“ správce aktiv?

16.12.2004 11:33
Autor: 

Firma, zajišťující Nicole Horlick její PR, si rozhodně zaslouží hodně velkou odměnu. V posledním týdnu bylo v podstatě nemožné otevřít jakýkoliv finanční tisk a nenarazit na, byť drobnou, zmínku o Bramdean - „její nové firmě zabývající se správou aktiv“. Pro ty z Vás, kteří o Nicole Horlick nikdy neslyšeli – jde o dámu, kterou britský tisk přezdívá „Superžena“ díky její schopnosti kombinovat vysoce náročnou práci v londýnském City s výchovou dětí (za pomoci chůvy a sekretářky, milionů liber a manžela pracujícího ve fondu venture kapitálu). Sir Mark Weinberg z firmy St. James´ Place Capital jí zase pejorativně přezdívá „Index tracker“ – velmi pravděpodobně proto, že s její formou aktivní správy portfolia nebyl během jejího působení v Societe Generale Asset Management příliš spokojen. Sir Mark se jistě má o co opřít – SGAM Pooled UK Equity Fund za poslední tři roky propadl o 13,9 % (benchmark je -10,9 %). SGAM Managed Fund propadl za stejné období o 10,1 % (benchmark je -10,6 %). Evidentně se prostě nadařilo.

Co nového nám tedy paní Horlick zamýšlí předvést? Letmý pohled do finančního tisku nám poví, že se jedná o „novou firmu zabývající se správou aktiv“. Nového tam však nebude vůbec nic – bude se jednat o mix fondu fondů, investicí do nemovitostí, konzultací ohledně penzijních fondů, fondu hedge-fondů, „private equity“ a balancovaných fondů. Prima, vezmeme-li v úvahu, že daný „vehikl“ ještě ani nemá licenci britské Komise pro cenné papíry. Financial News – vášnivě oznamující poslední počin pí. Horlick – indikoval, že „paní Horlicková odmítla komentovat cílový objem aktiv pod správou, potvrdila však záměr přesáhnout 5 miliard“. To zrovna jako odmítnutí cokoliv indikovat nevypadá. Vezmeme-li však v potaz publicitu, již se pí. Horlickové v poslední době dostalo, bude těch 5 miliard mít dřív, než se naděje.

Proč o tom všem ale píšeme? Jednoduše proto, že navzdory mediální masáži valící se na nás ze všech stran prostě nelze dokázat, že aktivní multimanažerská správa aktiv podílníkům přidá cokoliv kromě vrásek na čele. Firma Moore Stephens, pracující s daty konzultační firmy Dunbar, totiž uvádí:

* Index S&P 500 mezi roky 1984 – 2002 na p.a. bázi přidal 12,9 %.

* Aktivní správci portfolií jsou na tom ve srovnatelném období mnohem hůře, pouze +9,6 %.

* Typický investor do podílového fondu si v tomto období přišel na pouhých +2,7 %. Vezmeme-li v potaz inflaci, peníze pravděpodobně dokonce prodělal. A to se jednalo o období bezprecedentního růstu trhů v novodobé finanční historii.

Pro ty s Vás lačnící po pohledu na Nicole Horlick uvádím následujcí link - http://www.fmwf.com/C2B/PressOffice/display.asp?ID=640&Type=1

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj dat: Bloomberg LP


Váš názor
 • diversity
  16.12.2004 13:26

  vsechny zenska periodika maji nesmirne rady takoveho clanky o 'uspesnych' zenach - neni se cemu divit, kdyz vetsina clanku je o uspesnych chlapech...
  petr
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Micron Technology Inc (11/18 Q1, Aft-mkt)
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  14:30USA - Počet nově zahájených staveb
  22:15FedEx Corp (11/18 Q2)