Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v říjnu: Domácnosti nezrychlí růst ekonomiky ani v závěru roku

Maloobchodní tržby v říjnu: Domácnosti nezrychlí růst ekonomiky ani v závěru roku

16.12.2004 9:28
Autor: 

Komentář doplněn
Maloobchodní tržby se v říjnu reálně zvýšily o 1,1 % v meziměsíčním srovnání, resp. 1,7 % v meziročním porovnání. K růstu obratu v maloobchodním prodeji přispěly zejména vyšší útraty za benzín, textil a zařízení domácnosti. Prodej automobilů je stále nižší než v loňském roce.

Tržby z prodeje a oprav automobilů se meziročně snížily o 0,3 %. Z toho tržby z prodeje stouply o 2,2 % a tržby za opravy klesly o 6,5 %. ČSÚ v metodické poznámce pod čarou uvádí, že tato data nejsou srovnatelná s údaji o prodeji motorových vozidel zaznamenaných Sdružením automobilového průmyslu. To je snad zřejmé. Případný nesoulad mezi oběma indikátory neslouží ke zpochybňování dat ČSÚ, ale k podrobnějšímu rozlišení a správné interpretaci. Například v říjnu se prodej nových osobních automobilů meziročně snížil o 13,4 %, prodej lehkých užitkových automobilů vzrostl o 47,0 %, dohromady počet prodaných kusů klesl o 6,6 %. Porovnáním s údaji ČSÚ logicky vyplývá, že se musel zvýšit prodej ojetých automobilů.

Pohonných hmot se reálně prodalo o 6,1 % více než před rokem. V říjnu sice vystoupaly ceny benzínu a nafty na nejvyšší úroveň v posledních třech letech, negativní vliv vysokých cen ovšem převážilo výrazné zvýšení nákladní automobilové dopravy v ČR po vstupu do EU. V lednu až dubnu se prodej pohonných hmot reálně meziročně zvýšil pouze o 0,2 %, v období od května do října činí meziroční zvýšení 3,8 %. Ve statistice domácích dopravních služeb přitom nemusí být zvýšení kamionové dopravy zřetelné, neboť jde do značné míry o tranzitní přepravu zahraničních dopravců. Nicméně i tyto kamiony používají benzínová čerpadla v ČR. Škoda, že nejsou k dispozici údaje o tržbách z prodeje benzínu a nafty. Možná i zde tkví důvod, proč je nyní motorová nafta ve srovnání s loňským rokem dražší o 24,5 %, zatímco ceny benzínu stouply jen o 12,7 %.

Mezi nejrychleji rostoucí segmenty maloobchodního trhu nadále patří prodej textilu, oděvů a obuvi, kde tržby se zvýšily o 4,6 %. Přezbrojení šatníku českých domácností mohl pomoci také zhruba tříprocentní pokles cen ve srovnání s loňským rokem. Přízeň domácností si udržují také elektrospotřebiče, elektronika, nábytek a další zařízení domácností.

Říjnová data o obratu v maloobchodu ukazují, že pomalejší tempo růstu spotřeby domácností se udrželo i na začátku 4. čtvrtletí. Pomalejší růst reálných mezd a disponibilního důchodu domácností přináší své výsledky. Míra úspor je nyní poměrně stabilní a význam spotřebitelských půjček sice stoupá, ale je poněkud přeceňován. Pro centrální banku přináší dnešní data další indikaci toho, že nebezpečí vyšší inflace z titulu poptávky domácností není na pořadu dne. Při odeznívání nákladových tlaků se zvyšuje pravděpodobnost stabilních úrokových sazeb v první polovině příštího roku.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data