Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Podivná hra s životním minimem… a další ekonomické zprávy

16.12.2004 11:51
Autor: 

Jiný a přece stejný. Poslanecká sněmovna definitivně schválila státní rozpočet na příští rok. Vláda by měla hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun. Výdaje budou činit 908,4 miliardy, příjmy 824,8 miliardy. Mimoto vláda plánuje uhradit emisí dluhopisů 30 mld. Kč z předchozích ztrát ČKA, místo obvykle uváděných 19 mld. Kč. Rozdíl oproti letošnímu rozpočtu je tak minimální.
(podrobněji ZDE)

Podivná hra s životním minimem. Vláda schválila zvýšení životního minima o 200 Kč na 4 100 Kč, neboť ji k tomu nutí zvýšení cenové hladiny. Zároveň leží v parlamentu vládní návrh na zmrazení životního minima na současné úrovni. V dalších letech by dokonce mělo životní minimum klesnout na 2 870 Kč a s tím sociální dávky na něj navázané.

Opatrné domácnosti. Maloobchodní tržby se v říjnu reálně zvýšily o 1,1 % v meziměsíčním srovnání, resp. 1,7 % v meziročním porovnání. K růstu obratu v maloobchodním prodeji přispěly zejména vyšší útraty za benzín, textil a zařízení domácnosti.
(podrobněji ZDE)

ČSSD na dně. Podle průzkumu CVVM by volby do Poslanecké sněmovny nyní vyhrála ODS s 32,5 % hlasů. Druhá je KSČM se 14,5 % a preference ČSSD klesly na 11,5 %.

Evropský parlament doporučil členských státům EU zahájit jednání o vstupu do EU s Tureckem. Kladně se ke vstupu Turecka do EU vyjádřila již dříve Evropská komise. Rozhodnutí mají ve svých rukou ale šéfové vlád členských zemí EU.

Politika silného dolaru. Americký prezident George Bush slíbil, že se bude spolu s Kongresem snažit o vytvoření podmínek k oživení slabého kurzu dolaru. Finanční trhy chce Georgie Bush přesvědčit o snaze snížit rozpočtový schodek USA.
(podrobněji ZDE)

Francouzský statistický úřad INSEE snížil svůj odhad ekonomického růstu Francie pro letošní rok na 2,1 procenta z dosavadních 2,4 procenta. Stejně redukoval svou prognózu také OECD, vláda nadále trvá na předpokladu růstu HDP o 2,5 %.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu klesla na 12,6 % z říjnových 12,7 %. Meziročně se nezaměstnanost snížila o 1,6 procentního bodu.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • Francie a Nemecko.
    16.12.2004 22:42

    Francie a Nemecko diky sve socialni politice a zejmena vysokemu zdaneni se bude potykat tvrde se snizenou produktivitou a HDP. Situace se tam stava neudrzitelnou. Pokud se budou oddalovat radikalni reformy, nastanou problemy s konkurenceschopnosti a hromadny utek firem do danove a socialne priznivejsich zemi EU s lacinejsi pracovni silou. Slovensku se dari postupne snizovat nezamestnanost, Bush hodnotu dolaru ovlivnit nemuze, CSSD je na dne a bude hur.. Minimalni mzda by se mela zrusit a Turecko by do EU vstoupit melo. At z toho neco jeste ma nez se EU zase rozsype. Schodek rozpoctu CR je 83,6+30 = 113 miliard Kc.
    Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y