Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Propad na akciovém trhu sráží dolů také fondy

13.12.2004 15:24
Autor: 

Minulý týden byl ve znamení rozdílného vývoje na trzích akcií a dluhopisů. Zatímco dluhopisy si vedly dobře, akcie, měřeno hlavními indexy, klesaly. Pokles se týkal pražské burzy stejně jako západní Evropy a USA. Z pohledu jednotlivých sektorů se nedařilo hlavně technologiím a pak těžebním společnostem.

Tento vývoj se přenesl také na trhy podílových fondů. Nejvyšší týdenní výnos zaznamenal AKRO OPF mezinárodní flexibilní, 2,35 %, další v pořadí byly ČPI-OPF Fond farmacie a biotechnologie s 1,96% a ČPI-OPF fond nové ekonomiky s 1,8% výnosem. Co do toků kapitálu se všechny segmentu shodly na směru a peníze získávaly.

Fondy peněžního trhu zaznamenaly nižší výnosy než v předchozím týdnu. Nejvíce rostly "lídři" v tomto segmentu, ISČS-Sporoinvest a IKS Peněžní trh, a to o 0,05 %. Tyto fondy také zajišťují příliv kapitálu do segmentu, přičemž IKS Peněžní trh v posledních týdnech s vedoucím Sporoinvestem srovnává tempo (minule ho dokonce předstihl). I v ročních výnosech jsou na prvních dvou pozicích zmiňované fondy, Sporoinvest je za poslední rok +2,44 %, IKS Peněžní trh +2,25 %.

Pro zobrazení tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

Dluhopisovým fondům se opět až na výjimky dařilo dosáhnout kladných výnosů. Nejvíce posílil IKS dluhopisový fond, o 0,61 %, a hned za ním byl s +0,58 % ISČS-Sporobond. Tento fond se také zasloužil o celkový příliv peněz do dluhopisového segmentu, když přilákal přes 27 mil. Kč navíc. Bez tohoto příspěvku by byly dluhopisové fondy celkově výrazně v minusu.

Pro zobrazení tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

Smíšené fondy se zhruba v polovině případů vydaly nahoru, zbylá polovina naopak klesala. Mezi zástupci tohoto segmentu vyčnívá co do výnosu AKRO OPF mezinárodní flexibilní, který tentokrát s výnosem 2,35 % vystoupil nejvýše mezi všemi sledovanými fondy. Kladný celkový příliv kapitálu zajistily Balancovaný f. nad., ŽB-Trust a IKS Balancovaný. Největší propad hodnoty zaznamenal Živnobanka dynamický (-0,76 %).

Pro zobrazení tabulky smíšených fondů klikněte zde

Akciové fondy pod tlakem klesajících trhů ve většině případů ztrácely. Největší propad opět zaznamenal ČPI-OPF Fond ropného a energetického průmyslu, -2,36 %. S poklesem akciových trhů si naopak poradily a rostly ČPI-OPF Fond farmacie a biotechnologie nebo ČPI-OPF Fond nové ekonomiky, přestože je zaměřen na sektor, který si v minulém týdnu vedl špatně. Na prvním místě co se roční výnosnosti týče neohrozil fond ISČS Sporotrend s +42,64 % ani pokles o 1,75 % za minulý týden.

Pro zobrazení tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů se shodly na poklesu, pokud je považujeme za samostatný segment, pak byl pokles průměrně nejvyšší ze všech. IKS fond fondů dopadl o něco hůře, když ztratil 1,85 %, ISČS-Global Trend FF poklesl o 0,50 % a také v ročním pohledu si vede lépe, když roste o 2,79 %. IKS Fond fondů je za poslední rok jen lehce nad nulou.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data