Podklad
k problematice
aktuálního vývoje
hrubého domácího produktu
v 3. čtvrtletí 2004
· Aktuální vývoj: Podle dnes (10.prosince v 9:00 hod.) zveřejněných údajů naše ekonomika udržuje tempo svého růstu, když hrubý domácí produkt ve stálých cenách vzrostl v letošním třetím čtvrtletí meziročně o 3,6 %. V úhrnu za 1. až 3. čtvrtletí byl HDP meziročně vyšší o 3,7 %. Předběžný odhad růstu za 2. čtvrtletí z 10. září t.r. (4,1 %) byl zároveň zpřesněn na 3,9 %. Již pátým rokem tak naše ekonomika zaznamenává růst, který je výrazně vyšší v porovnání se „starými“ členskými zeměmi (tedy někdejší EU – 15). To je jistě podstatné a ne vždy si to dostatečně uvědomujeme. Zároveň probíhá i postupné vyrovnávání ekonomické úrovně se sousedními vyspělými zeměmi. HDP tedy v zásadě roste v souladu s očekáváními vlády, postupně se však mění jeho struktura. Výrazný předstih meziročního růstu kapitálových výdajů před růstem konečné spotřeby totiž pokračoval i ve 3. čtvrtletí. Zatímco výdaje na konečnou spotřebu reálně ve 3. čtvrtletí stagnovaly (-0,3 %), ovšem Výdaje domácností se meziročně reálně zvýšily o 2,0 %. Růst výdajů na tvorbu fixního kapitálu se po výrazném růstu v 1. a 2. čtvrtletí ve 3. čtvrtletí udržel (+ 9,7 %). Právě růst investic jistě vytváří dobré předpoklady pro udržení našeho růstového tempa i do budoucna. Je zcela zřetelné, že na náš celkový ekonomický růst měl a má příznivý vliv náš vstup do Evropské unie. Zejména se to projevuje v našem exportu a potažmo i ve vývoji průmyslu, mezd a konečně i HDP.
· Mezinárodní porovnání: Aktuální tempo našeho celkového ekonomického růstu je tak nejnižší z okolních zemí střední a východní Evropy, které v květnu přistoupily k EU (Maďarsko – 3,7 %, Polsko – 4,8 %, Slovensko – 5,3 %). Podstatné ale je naše porovnání s EU, které ukazuje že náš celkový ekonomický výkon je výrazně vyšší oproti EU jako celku (letošní 3.Q = 2,1 %), přičemž je bezmála téměř třikrát vyšší, než je aktuální růstové tempo v Německu (1,3 %).
· Prognóza r.2004 a výhled pro r.2005: Naše ekonomika nyní roste zhruba dvakrát rychleji než ekonomiky EU – 12 a toto své růstové tempo si letos udrží. ČNB počítá s růstem HDP o 3,9 - 4,3 %, ministerstvo financí je pesimističtější a předpovídá růst o 3,8 %. V nejbližším období se tedy budou i nadále pozitivně projevovat efekty vstupu ČR do EU. Tedy podmínky pro náš další stabilní ekonomický růst nejsou špatné, když náš ekonomický výkon dynamicky roste i v období nízkého ekonomického růstu v Německu a dalších „starých“ členských zemích EU.
· Stabilita dynamiky růstu našeho celkového ekonomického výkonu je často krátkozrace přehlížena a také je třeba vidět dlouhodobé vývojové tendence. A ty jasně hovoří v náš prospěch, neboť naše růstová tempa jsou stabilní. Rovněž pohled na úroveň ekonomického výkonu na jednoho obyvatele ukazuje (přepočet pomocí běžné parity kupní síly) totiž ukazují, že ČR je nyní se svými cca 16 tis. USD na druhém místě z bývalých postkomunistických zemí (hned za Slovinskem) a řádově tak předstihuje všechny ostatní nové středo i výchoevropské členské země Evropské unie. A to jistě není špatný výsledek. Tedy, věci jsou dopředu a hlavně, jsou již vidět nějaké výsledky. I když je bohužel příliš často vnímáme jako samozřejmost. Ale ony prostě samozřejmostí nejsou.
· Urychlení našeho celkového ekonomického růstu v nadcházejících letech na tempo cca 4 – 5 % ročně (tj. růstové tempo o dva až tři procentní body vyšší nad růstem HDP v EU, a to při současném zachování vnější i vnitřní makroekonomické rovnováhy) je tedy reálné a není pouze nějakou vládní propagandou.
Švec, 10/12/04
Rychlé info
pro p.ministra M.Urbana
k problematice
aktuálního vývoje
hrubého domácího produktu
v 1. pololetí 2004
Dnes dopoledne (tj. 10. září v 9:00 hod.) zveřejnil ČSÚ údaje o vývoji HDP v letošním 1. pololetí. Především je nutno zdůraznit, že se jedná o semidefinitivní údaje, které budou ještě časem změněny, ale změny již nebudou veliké. Nicméně jde zatím stále jen o odhady vývoje HDP.
1. Aktuální vývoj v ČR
Podle zveřejněných údajů naše ekonomika výrazně zrychluje tempo svého růstu, když hrubý domácí produkt vzrostl ve 2.čtvrtletí meziročně reálně (tj. ve stálých cenách) o 4,1 %. HDP tedy roste výrazně rychleji, než jsou očekávání vlády (resp. aktuální prognózy ministerstva financí pro letošní rok, tj. 3,1 %). Zároveň byl upraven odhad růstu HDP za 1. čtvrtletí z 3,1 % na 3,5 % (z titulu zpřesnění vlivu zahraničního obchodu). Vývoj v posledních šesti čtvrtletích (tedy od posledního kvartálu r. 2002) navíc ukazuje na urychlování růstové dynamiky.
Pokračují rovněž pozitivní změny ve struktuře tvorby HDP, když ke spotřebě domácností se letos přidaly také investice. Zdá se, že těžiště hospodářského růstu se v letošním roce posunulo od spotřeby k investicím Na růst ekonomiky by mohl perspektivně mít příznivý vliv také vývoj zahraničního obchodu.
Výdaje na konečnou spotřebu se reálně meziročně zvýšily především vlivem růstu spotřeby domácností (meziročně o 3,4 %). Zpomalení meziročního růstu výdajů ve 2. čtvrtletí oproti 1. čtvrtletí o 0,6 procentního bodu je především důsledkem poklesu přírůstku nominálních i reálných mezd, a to i přes jejich pokračující růst (ale výrazně nižší než v loňském roce). Spotřeba vlády je v letošním roce nižší než ve stejném období minulého roku (ve 2.čtvrtletí meziročně poklesly o 1,1 %). Příčinou jsou pravděpodobně úspory centrální vlády v oblasti mzdových nákladů (výplata pouze 10 % třináctého platu).
Výdaje na tvorbu hrubého fixního kapitálu (tedy investic) dále akcelerovaly na 13,9 % meziročně) ve 2. čtvrtletí. Důležité je, že tento rychlý růst je tažen investicemi do fixních aktiv (meziročně o 12,8 %. Tento vývoj byl v souladu se statistickými údaji o vývoji průmyslové a stavební výroby (ovšem enormní nárůst stavební výroby v letošním 2. čtvrtletí se již v dalších kvartálech nebude opakovat).Součástí tvorby hrubého kapitálu jsou také zásoby, které se v 2.čtvrtletí sice rovněž zvýšily (na bázi běžných cen cca o 0,3 mld. Kč oproti letošnímu 1. čtvrtletí; ve stálých cenách nelze nyní vyhodnotit), ale tento vývoj svědčí jasně o tom, že se nejedná o výrobu na sklad.
Celkovou bilanci zahraničního obchodu se zbožím a službami stanovil dynamický vývoj obou jejích složek – vývoz v běžných cenách byl oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku vyšší o 111,6 mld. Kč (28,3 %), dovoz pak o 107,7 mld. Kč (26,7 %). V reálném vyjádření (v průměrných cenách předchozího roku) zahraniční obchod jako celek i nadále působil na vývoj hrubého domácího produktu záporně. Přetrvávající předstih růstu vývozních cen (104,2 %) před dovozními (101,6 %) totiž ve svém důsledku znamenal pomalejší růst reálného vývozu (23,1 %) než dovozu (24,7 %). Tedy zůstal i nadále (již tradičně) zachován záporný vliv čistého exportu na tempo HDP, důležité ale je to, že tento záporný vliv se v letošním 2. čtvrtletí výrazně snížil proti předchozím obdobím.
HDP je de facto také souhrn přidaných hodnot v jednotlivých sektorech ekonomiky. Z jednotlivých odvětví se ve 2. čtvrtletí letošního roku nejvíce dařilo průmyslu s meziročním růstem hrubé přidané hodnoty reálně o 8,1 % a dále obchodu, dopravě a stavebnictví. Pod loňskou úrovní zůstalo zemědělství, pokles zaznamenaly také vybrané, převážně netržní služby, poskytované především institucemi sektoru vládních institucí. Tedy odvětví v působnosti MPO se velice významně v letošním roce podílejí na růstu HDP.
2. Mezinárodní porovnání
Komparace s vývojem v zahraničí ukazuje, že i přes urychlení ekonomického růstu v EU (zejména potom v „tradičním“ jádru EU-12, tj. zemím s EUR) je náš aktuální růst asi tak dvojnásobný. Ovšem porovnání s některými novými členskými zeměmi ukazuje, že kromě Maďarska (a pravděpodobně také Slovinska) je náš aktuální letošní růst ekonomického výkonu zhruba o čtvrtinu až třetinu nižší. Tedy ze zemí střední a východní Evropy, které v květnu přistoupily k EU, roste česká ekonomika bohužel stále nejpomaleji.
3. Prognóza r.2004
Je zřejmé, že naše ekonomika nyní roste zhruba dvakrát rychleji než ekonomiky EU – 12 a toto své růstové tempo si letos udrží. ČR tak bezpochyby patří k těm zemím, která mají srovnatelná tempa růstu jako vyspělé neevropské regiony. Tento náš výrazně rychlejší ekonomický růst nám také zajišťuje konvergenci k EU jako celku.
ČNB počítá s růstem HDP o 3,6 - 4,0 %, ministerstvo financí je pesimističtější a předpovídá růst o 3,1 %. Mezinárodní měnový fond očekává růst o 3,5 %, OECD 3,1 % a obdobné hodnoty nyní prognózují i různé soukromé finanční instituce (např. PricewaterhouseCoopers – 3,25 %). Snad jedinou výjimkou je Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která na konci letošního dubna zveřejnila své očekávání, že naše ekonomika letos zrychlí na 4 %.
Je tedy evidentní, že odhady ministerstva financí jsou vysoce podceněny. I kdyby došlo ve 2. polovině letošního roku k výraznému zpomalení tempa našeho ekonomického rozvoje (a nic tomu zatím nenasvědčuje), byl by letošní celoroční růst HDP někde na úrovni okolo cca 3,5 %. Ale toto celoroční tempo bude pravděpodobně vyšší – snad nějakých 3,7 až 3,8 %. Je tedy navýsost aktuální, aby ministerstvo financí přehodnotilo své letošní prognózy (a možná i prognózy pro příští rok). Jak říkal klasik – „Kritériem pravdy je praxe“ – a tato praxe ukazuje, že dosavadní odhady ministerstva financí jsou výrazně zanížené (dopady na koncepci státního rozpočtu na r. 2005).
A to je všechno. Kdo to dočetl až sem, tak před ním smekám pro jeho trpělivost (doufám, že shovívavou). Myslím to upřímně !
Švec
10/9/04
P.S. - ale jak tak koukám, tak se tam nenakopírovaly grafy a tabulky.
Švec
Copy&Paste je cenné know-how ;)
Obuvník
dá nám cenné údaje. Přehledný a obsažný příspěvek hemžící se opsanými statistickými daty přímo vzbuzuje pocit hrdosti a vyvolává potřebu "bít se v prsa".Takové výsledky se hodí každému,kdo se pod ně podepisuje ,ať zleva nebo zprava.
Jen tu trochu chybí ,že to není jen výsledek "čisté" výkonnosti hospodářství ,ale i souběh vlivu podmínek v jakých se momentálně nacházíme. EU je totiž ve většině případů neskonale dražší v mnoha aspektech /cena práce, daňové zatížení etc./ a tak je pochopitelné,že se nám "daří". A bude se dařit do doby, kdy se vyčerpá potenciál schovaný ve směnném kurzu a celá naše "rostoucí" ekonomika nastaví svou tvář EURu. Teprve pak bude zajíavé srovnávat rychlost růstu. Do té doby může ministerstvo financí a další instituce klidně spát, protože polštář,který má pod hlavou je ještě stále vysoký a plný.
Dave
Trochu primitivní, Dave, co ? Možná, že by Vám neškodilo trochu studia.
Svec