Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v listopadu snížil o 0,1 %. Meziroční inflace klesla na 2,9 % z říjnových 3,5 %. Za poklesem cenové hladiny stojí především levnější pohonné hmoty a silnější než obvyklý sezónní pokles cen rekreace. Z pohledu měnové politiky je klíčové, že se snížila také jádrová inflace.
„Ropná horečka“ vyvrcholila na konci října a v listopadu ceny ropy pozvolna klesaly. Přidáme-li posílení koruny k dolaru, jsou výsledkem nižší dovozní ceny ropy, pokles cen rafinérských produktů a levnější benzín u čerpacích stanic. Natural 95 v listopadu zlevnil o 56 haléřů na litr (2,0 %) na průměrných 27,41 Kč/litr. Levnější pohonné hmoty snížily index spotřebitelských cen zhruba o 0,04 procentního bodu.
Stejnou měrou přispěly nižší ceny rekreace. Ceny dovolené s komplexními službami klesly o 1,9 %. V listopadu obvykle ceny zájezdů a lázeňských pobytů klesají, letošní sezónní efekt je ovšem dvojnásobné intenzity.
K poklesu meziroční inflace přispěla skutečnost, že se letos neopakovala loňská sucha vedoucí k rychlému růstu potravin, ani se nerušily desetníky a dvacetníky jako loni na konci října. Do konce letošního roku se meziroční inflace zřejmě změní již jen minimálně. Zato úvod příštího roku patrně přinese další výrazný pokles inflace. Důvodem je menší rozsah změn regulovaných cen a dopadů změn nepřímých daní. Inflace by se měla dočasně ocitnout pod dvěma procenty. Pro konec příštího roku naše prognózy ukazují na hodnotu 2,5 %.
Z pohledu měnové politiky je klíčové, že se v listopadu snížila korigovaná inflace bez pohonných hmot, která od začátku roku do října pozvolna stoupala. Výsledkem zřejmě bude další korekce očekávaného zvyšování úrokových sazeb v úvodu příštího roku, která by měla být zřetelná v příslušných sazbách PRIBOR a FRA. Tomu nahrává i současné posílení koruny vůči euru i dolaru. Patria i nadále očekává, že další zpřísnění měnové politiky přijde až v červenci.
David Marek, Patria Online