Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Patria začíná znovu pokrývat akcie ČEZ s doporučením

Patria začíná znovu pokrývat akcie ČEZ s doporučením "držet"

8.12.2004 8:53
Autor: 

Patria znovu zahajuje pokrytí akcií ČEZu s cílovou cenou 354 Kč na akcii a doporučením “Držet”.
ČEZ je v současnosti atraktivním titulem. Pozice společnosti se na domácím trhu upevnila akvizicí pěti domácích regionálních energetických distributorů. Provozní efektivita ČEZu se zlepšila zvýšením podílu výroby v jaderných elektrárnách. Atraktivita ČEZu je dále podpořena zvyšujícími se cenami elektrické energie na domácím trhu, zvyšujícími se vývozními cenami a stoupající domácí poptávkou. Nové smlouvy pro vývoz jsou uzavírány za vyšší ceny, nicméně objem exportů dosažený v roce 2003 se již pravděpodobně nebude opakovat.

ČEZ se zaměřuje také na zahraniční akvizice. Společnost nedávno koupila tři energetické distributory v Bulharsku a jednu společnost v Rumunsku. ČEZ se rovněž zajímá o akviziční příležitosti v Polsku a potenciálně i v dalších zemích středoevropského regionu.

ČEZ oznámil, že dividendy vyplácené akcionářům by měly lineárně růst až na 12 Kč na akcii v letech 2006/07. ČEZ se nachází na spodní hranici investičního cyklu, což by spolu s vyšší provozní efektivitou a zvýšením cen elektrické energie mělo vést k růstu volného cash flow v krátko- a střednědobém horizontu. Tyto zdroje by pak mohly sloužit k dalším akvizicím nebo výplatě mimořádné dividendy.

Fundamentální rizika jsou proto, minimálně z krátkodobého hlediska, relativně limitovaná. Vývoj akcie může být podpořen vyšším pokrytím titulu investičními bankami a také omezeným množstvím investičních příležitosti na Pražské burze cenných papírů. ČEZ je navíc jediným titulem, který představuje likvidní investiční příležitost v sektoru utilit ve středoevropském regionu. Nicméně, akcie od konce roku 2003 vzrostla na základě positivních zpráv o více než 130 % a dostala se tak blízko naší fundamentální hodnotě. Proto Patria vydává doporučení “Držet”.

Další riziko vidíme v růstu cen elektrické energie, který nemusí stačit na pokrytí investic do nových výrobních kapacit, které ČEZ bude muset realizovat po roce 2010. Dalším negativním faktorem je pokračující majoritní vlastnictví státu.

Celá analýza v anglickém jazyce je k dispozici klientům Patria Plus ZDE. Dokument je ve formátu pdf. Zkrácená česká verze je ke stažení tamtéž.


Váš názor
 • Když Patria ČEZ hanila, šel o stovky % nahoru.
  8.12.2004 9:58

  Teď Patria ČEZ chválí = pokles je nejspíš nevyhnutelný. No, snad to nebude o stovky % dolu. Uvidíme.
  Turbo
 • Dotaz na Patrii
  8.12.2004 9:15

  Z jakého důvodu Vaše společnost dlouho přehlížela svými analýzami ČEZ (poslední cílová cena na 140 Kč když ČEZ byl již tehdy na 190 Kč) a z jakého důvodu po dlouhé době nyní začala opět analyzovat a doporučovat ?
  Imation
 • Experti z Patria na scéně.
  8.12.2004 9:03

  Vzhůru hore
  Blud
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (11/18 Q2, Aft-mkt)
Red Hat Inc (11/18 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index