Koruna v pondělí otevřela na novém historickém maximu k dolaru 22,87 Kč/USD poté, co dolar ještě v pátek večer prudce oslabil k euru a prorazil úroveň 1,3400 USD/EUR. Během dopoledne přichází mírná korekce a aktuální kurz činí 22,90 Kč/USD. Vůči euru je koruna na více než 2letém maximu a pohybuje se kolem 30,79 Kč/EUR. Informace o obchodní bilanci a platební bilance neměly na kurz bezprostřední vliv.
Schodek zahraničního obchodu byl v říjnu jen mírně horší, než jsem očekávali. Běžný účet platební bilance ve 3. čtvrtletí (-53,8 mld. Kč) naopak mírně lepší, zatímco příliv kapitálu na finančním účtu (+64,1 mld. Kč) nedosáhl očekávané úrovně. Dnešní informace nejsou překvapivé, a proto je nepovažujeme za impuls pro českou měnu, která dopoledne pokračuje v převážně technickém obchodování.
Michaela Erbenová z bankovní rady ČNB řekla dnes v rozhovoru pro www.patria.cz, že ve střednědobém horizontu nevidí fundamentální důvody pro výraznější posilování koruny. Domníváme se, že jde o potvrzení známého stanoviska ČNB, koruna zatím bez reakce.
Zatímco fundamenty podle našeho názoru hovoří pro oslabení měny zpátky k 31,00 Kč/EUR a v podobném smyslu vyznívá i rozhodnutí vlády o Telecomu z minulého týdne, spekulanti mohou pokračovat v nákupech koruny, což by po případném proražení 30,75 vedlo k posílení až na 30,65 Kč za euro. V tomto okamžiku žádné tlaky na pokles koruny nevidíme, naopak se zdá, že koruna směřuje nahoru. Zbytek středoevropského regionu je klidný.
Dolar po pátečním propadu obchoduje v tomto okamžiku kolem 1,3445 USD/EUR. Stále se zdá, že platí „cokoliv kromě dolarů“. Na vývoji dolaru se v pátek podepsal negativně mj. údaj o počtu nových pracovních míst vytvořených v listopadu, který skončil za očekáváním. Stále se debatuje o případných intervencích – jediné Japonsko (dnes výroky Yosana a Hosokawy) je zřejmě připraveno zasáhnout, snaží se však přemluvit ostatní ke koordinované akci.
ECB však zřejmě přehodnotila svou strategii a s devizovým trhem asi nechce nic mít. Liebscher tvrdí, že intervence jsou jen teoretickým nástrojem a ECB má mandát udržovat cenovou stabilitu a nikoliv se starat o ekonomický růst – strukturální problémy by měly řešit vlády. Podle dalšího člena bankovní rady ECB Quadena jsou úrokové sazby v eurozóně na správné úrovni. Tolik k překvapivému komentáři banky z minulého týdne, který hovoří o růstu sazeb kvůli inflaci místo jejich snižování kvůli ek. růstu nebo silnému euru. Silné euro bezpochyby pomáhá eurozóně kompenzovat dopady vysoké ceny ropy.
Sentiment stále není nakloněn americké měně a ta zatím nenašla žádnou oporu ani v ekonomických datech ze Spojených států. Po poklesu na 1,3461 (nové historické minimum) je přes dolarem již jen psychologická (intervenční) úroveň 1,3500 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online