Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Diskuse o investičních klubech v České republice

Diskuse o investičních klubech v České republice

3.12.2004 14:44
Autor: 

Dne 16. listopadu 2004 Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“) uveřejnila na svých webových stránkách výzvu k veřejné diskusi nad problematikou investičních klubů v České republice a zároveň předložila návrh právního stanoviska k této otázce jako konzultační materiál s označením KM 26/2004 (dále jen „Stanovisko“).

Investiční kluby představují určitou alternativu kolektivnímu investování, tak jak je obecně známé. Setkávají se v nich investoři, vybírají si z nabídky investičních příležitostí a investují společné prostředky podle předem dohodnutých pravidel. Investiční kluby vznikly v USA a v Evropě působí typicky jako sdružení bez právní subjektivity (tzv. societas). Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že v České republice v současnosti existuje nejméně 6 investičních klubů.

Hned v úvodu Stanoviska Komise potvrzuje skutečnost, že český právní řád pojem investiční klub doposud nezná, činnost klubů nijak přímo neupravuje a v zásadě tedy platí, že investiční kluby nejsou ani výslovně zakázány. Cílem Komise je proto tento pojem vymezit a posoudit, zda a za jakých podmínek je činnost investičních klubů v České republice přípustná.

Komise ve Stanovisku upozorňuje, že v případě, kdy by investiční kluby či jejich členové poskytovali třetím osobám služby s výdělečným záměrem (tj. za účelem dosažení zisku), bylo by nezbytně nutné, aby získali příslušné podnikatelské oprávnění. V úvahu přichází zejména činnosti upravené v zákoně č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ať už se jedná o investiční služby vyhrazené pouze obchodníkům s cennými papíry či o ostatní investiční služby (např. investiční poradenství). K těmto činnostem, jedná-li se o podnikání, je pak třeba buď povolení Komise (v případě investičních služeb vyhrazených pouze obchodníkům s cennými papíry) či příslušného živnostenského oprávnění. V opačném případě, jak Komise upozorňuje, by se jednalo buď o správní delikt či přestupek, za který by příslušnému subjektu hrozily nemalé finanční sankce. V krajním případě je možné, aby osoba, která by poskytovala investiční služby ve větším rozsahu, naplnila svým jednáním znaky skutkové podstaty trestného činu neoprávněného podnikání.

Komise závěrem zdůrazňuje, že ačkoliv správa vlastního majetku samozřejmě není zakázaná, lze v případě investičních klubů doporučit, aby spolupracovaly s obchodníky s cennými papíry. Zároveň Komise upozorňuje zájemce o členství v investičním klubu, aby zvážili, zda je pro ně investování prostřednictvím investičních klubů skutečně vhodné a bezpečné.

Závěrem lze jen dodat, že příspěvky do diskuse je možné Komisi zasílat do 10. prosince tohoto roku. Samotnou publikaci Stanoviska Komise předpokládá v lednu 2005.

Lukáš Zahrádka

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
 • KCP předmětný soubor
  3.12.2004 15:08

  z webu stáhla. Dnes tam nebyl.
  čtenářka
  • reakce na názor čtenářky
   6.12.2004 9:43

   Konzultační materiál je k dispozici na http://www.sec.cz/script/web/Forum.asp. Pro usnadnění orientace - veškeré konzultační materiály je třeba hledat v sekci Veřejné diskuse. autor
   Lukáš Zahrádka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů