Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomika a akciový trh – další promarněná příležitost?

Ekonomika a akciový trh – další promarněná příležitost?

02.12.2004 17:15
Autor: 

Zatímco trh s dluhopisy vydatně vyživuje ministerstvo financí emisemi státních dluhopisů, s akciemi je to na pováženou. Vláda ještě ani jednou nevyužila možnosti privatizovat státní podíly přes akciový trh. Nestalo se tak ani v případě Českého Telecomu. Tato možnost sice definitivně nepadla, nicméně byla odsunuta na druhou kolej. Obvykle se spekuluje o prémii za většinový podíl, existence rozvinutého kapitálového trhu a jeho segmentů může ovšem významně přispět k rozvoji a stabilitě ekonomiky. Těžko říci, zda byla tato dlouhodobá „prémie“ vzata v potaz při rozhodování o způsobu privatizace Českého Telecomu. Vzhledem k dvouletému horizontu současné vlády patrně nikoli. Proto jsme se rozhodli zopakovat text o vlivu rozvinutosti akciového trhu na výkonnost ekonomiky, uvedený na tomto místě v době zhruba před rokem.

Akciové trhy mohou ovlivnit celkovou výkonnost hospodářství několika způsoby. Existence efektivního trhu s akciemi je důležitou součástí finančního zprostředkování, jež umožňuje zapojit úspory do investičního procesu zvyšujícího vybavenost produkčním kapitálem, který je jedním ze základních prvků hospodářského růstu. Akciový trh přitom není konkurentem ostatních součástí finančního trhu, ale jejich komplementem, jež může mobilizovat úspory, které by jinak nebyly využity, byly využity méně efektivně nebo by byly investovány v zahraničí. Akciový trh dává firmám možnost získávat kapitál pro dlouhodobé investice a zároveň investorům umožňuje investovat bez ztráty likvidity na rozdíl dluhových instrumentů. Efektivní a likvidní akciový trh tak podporuje dlouhodobé investice Trh s akciemi dále ovlivňuje ekonomickou aktivitu skrze možnost diverzifikace rizik, což dále podporuje možnost transformace úspor v investice. Existence akciového trhu a jeho využití pro finanční zprostředkování omezuje makroekonomické dopady případných problémů bankovního sektoru. Významnou úlohu plní akciový trh poskytováním informací o jednotlivých firmách, což vede k efektivní alokaci zdrojů v hospodářství a podpoře hospodářského růstu. Fungující akciový trh může omezit problém principál-agent a zlepšit corporate governance. Zlepšená výkonnost firem vede v agregovaném měřítku ke zvýšení národohospodářských výsledků.

Výše uvedené teze se pokusila empiricky ověřit Světová banka (Levine R., Zevros S.: Stock Market Development and Long-Run Growth, Policy Research Working Paper 1582, The World Bank, 1996). Její studie vychází z údajů 41 zemí v období 1976-93. Ekonometrické testy potvrdily význam akciového trhu jako důležité proměnné determinující hospodářský růst (proměnná akciového trhu byla v regresní analýze zastoupena indikátorem založeným na poměru tržní kapitalizace k HDP a poměru celkového objemu obchodů k HDP).

Obdobnou evidenci poskytuje následující graf, kde černá přímka reprezentuje regresi spočítanou na základě dat z 39 zemí.


Pramen: IMF International Financial Statistics Yearbook 2001; Výpočet regrese: Patria Online

Význam akciových trhů ocenil také Mezinárodní měnový fond v první kapitole loňské dubnové zprávy World Economic Outlook. Podle výpočtů fondu založeném na vzorku zemí obsahující USA, UK, Německo, Francii, Japonsko, Kanadu a Nizozemí by desetiprocentní pokles kapitalizace trhu v rozvinutých zemích vedl k poklesu investic o 0,8-3,0 %.

Česká ekonomika by patrně přežila zánik akciového trhu, a zřejmě by ani výrazněji nezakolísala. Otázka ovšem nezní, kolik by nás stál zánik tohoto trhu, ale o co přicházíme jeho nerozvinutostí.

David Marek, Patria Online

Pozn.: Autor vlastnil 0 (slovy nula) akcií Českého Telecomu v době rozhodnutí vlády o způsobu privatizace Českého Telecomu.


Váš názor
 • Spis ta krec.
  03.12.2004 10:07

  Souhlasim s predchozi reakci. Autorovi clanku bych doporucil zopakovat si pro zacatek neco o dolehlych ppozorovanich a vlivnych bodech.
  lok
 • Regrese nebo křeč?
  03.12.2004 8:27

  Nechci polemizovat s hlavní myšlenkou článku, ale s tím grafem jste to pánové přehnali. Když odstřihneme tři malé ekonomiky (dvě z nich značně nestandardní) Šv, Fin, Lux, a když už tam nějakou lineární funkci chceme nanutit, viděl bych spíše úsečku o 90 stupňů otočenou, začínající nahoře u Japonska a končící dole na ose x někde u hodnoty 120%. To se nám však do krámu moc nehodí.
  Tom
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo