Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Slábnoucí dolar láme rekordy, co od něj můžeme do konce roku čekat?

30.11.2004 13:08
Autor: 

Zatímco na začátku letošního roku, kdy se kurz eura k dolaru poprvé přiblížil k úrovni 1,30 USD/EUR, přišly varovné komentáře z eurozóny poměrně rychle, nyní na sebe nechaly čekat déle a omezují se převážně na politická stanoviska. Centrální banky mlčí, což povzbuzuje spekulanty k dalším prodejům dolaru. Koruna j k dolaru nejsilnější ve své historii s kurzem pod 23,40 CZK/USD

Euro je k dolaru na svém historickém maximu. Efektivní kurz dolaru k měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států dosahuje 9letého minima. Stále se přitom propad nezastavil a investoři, jak se zdá, daleko raději reagují na jakoukoliv byť zdánlivě negativní zprávu, než aby ztratili svůj pesimismus.

Spekulantům však tento vývoj v zásadě vyhovuje – ještě koncem září například miliardář Soros označil eurodolarový trh za nudný: „dolar je v zásadě stabilní, protože lidé jsou ochotni jej držet navzdory fundamentální nerovnováze americké platební bilance a státního rozpočtu. My, devizoví spekulanti pravděpodobně umřeme nudou,“ uzavřel Soros s ohledem na nevelké kurzové výkyvy v době od března do září.

Obr. 1: Vývoj USD/EUR


Zdroj, grafika: Reuters

Obr. 2: Vývoj efektivního kurzu USD/EUR


Zdroj, grafika: Reuters

Na poslední schůzce ministři financí zemí eurozóny z výrazných výkyvů směnných kurzů obvinili Spojené státy. "Vyjádřili jsme obavy s ohledem na rychlý a destabilizující vývoj měn a bylo to jednohlasné. Jsme znepokojeni tímto vývojem, který souvisí s hromaděním deficitů u našich amerických přátel," řekl po zasedání francouzský ministr Nicolas Sarkozy. Evropané by rádi viděli nějakou akci administrativy USA. Ministr financí USA John Snow sice zopakoval, že USA nadále stojí za politikou silného dolaru, ale že směnné kurzy jsou záležitostí trhu. Co s tím?

Rozpočtová disciplína americká vlády se skutečně výrazně zhoršila. Jenže totéž platí pro ostatní vyspělé země, včetně eurozóny (viz graf).

Obr. 3: Strukturální rozpočtové schodky (v % potenciálního výstupu)


Zdroj: IMF

Z pohledu směnných kurzů je důležité, jak se fiskální impuls promítne do vývoje poptávky po dovozech a vnější nerovnováhy. Letos v prvních třech čtvrtletích dosáhl schodek obchodní bilance USA 470 miliard dolarů. Před třemi lety, kdy byl dolar rekordně silný vůči euru, byl schodek obchodní bilance poloviční. Spuštění některého z korekčních mechanismů je tedy žádoucí. Vzhledem k tomu, že výkon americké ekonomiky stále dlí pod svým potenciálem, nebyl by nejvhodnějším řešením důchodový vyrovnávací mechanismus. Zbývá tedy reálné oslabení dolaru (kurzový, resp. cenový vyrovnávací mechanismus). A skutečně, dolar výrazně reálně oslabil díky poklesu nominálního směnného kurzu. Dnes je o 10,1 % slabší vůči euru, 9,8 % vůči libře a 2,7 % vůči jenu než před rokem. Problém je v tom, že oslabení dolaru vůči jednotlivým měnám neodpovídá vývoji geografické struktury zahraničního obchodu USA. Největší díl zhoršení bilance zahraničního obchodu USA připadá na obchod s Čínou, a díky vysokým cenám ropy také na obchod se zeměmi OPEC. Schodek v obchodu s Čínou letos v prvních třech čtvrtletích činil 115 mld. USD, tj. 65 mld. více než před třemi lety. V případě zemí OPEC se bilance zhoršila o 37 mld. USD, obchod s eurozónu vykázal deficit vyšší o 33 mld. USD. Jak Čína, tak většina zemí OPEC má ovšem kurz svých měn pevně svázán s dolarem. Korekce dolaru přes euro, britskou libru a částečně i japonský jen neeliminuje problém nerovnováhy žádoucím způsobem. Vnější nerovnováha USA by se sice mohla snížit, ovšem na úkor hospodářského růstu v eurozóně. Lepší řešení je nasnadě. Ministři financí eurozóny by neměli apelovat na USA, ale na Čínu a další země, aby změnily režim pevného kurzu svázaného s dolarem. A to buď na pevný kurz svázaný s košem měn, nebo na řízený plovoucí kurz.

Obr. 2: Schodky zahraničního obchodu USA s vybranými zeměmi (mld. USD)


Zdroj: U.S. Census Bureau

Příčin posílení eura je ovšem více. Nikoli nepodstatným faktorem je například zvyšování podílu eura v devizových rezervách centrálních bank v posledních třech letech. Pokud eurozóna aspiruje na to, že se její měna stane mezinárodní měnou přibližující se významem americkému dolaru, musí se smířit s posílením eura i jeho většími výkyvy. „Problém eurozóny je především ve váznoucích strukturálních reformách, nadměrné regulaci ekonomické aktivity, demotivujících systémech sociálního zabezpečení a nízkém podílu výdajů na vědu a výzkum. Ve hře na devizových trzích se ovšem stala eurozóna nesprávnou obětí korekce amerického obchodního deficitu.“ Tvrdí hlavní ekonom Patria Online David Marek.

Kde se propad dolaru zastaví? Bude Evropská centrální banka v nejbližší době intervenovat? Budou intervence účinné. Musí americká měna nutně oslabit k euru, aby došlo k vylepšení obchodní bilance USA? Jaký máte názor na budoucí vývoj eurodolarového trhu? Vyhovuje Vám, že je koruna k dolaru nejsilnější ve své historii? Jaký bude další vývoj kurzu dolaru? Můžeme očekávat další oslabení americké měny, nebo se trend obrátí? Zajímá nás Váš názor, hlasování a diskuse probíhá ZDE


Váš názor
  • Náhlé posílení USD
    05.12.2004 21:55

    Pokud budou chtít světové centrální banky "řídit" postupný pokles USD, mohly by se chovat následovně: V rámci znesnadnění výnosů spekulantům na pokles USD lze dle mého názoru očekávat NÁHLÉ a VÝRAZNÉ protisměrné pohyby (tedy krátkodobé prudké posílení ceny USD). Co si o tom myslíte? Navíc, pokud VŠICHNI očekávají pád USD, je zde dle mého názoru ptosotr právě pro výše uvedený typ korekce.
    Honzajs
    • Chytré, ale drahé.
      07.12.2004 11:20

      Nevím, jaké krátkodobé prudké posílení ceny USD máte na mysli a jakým mechanismem jej chcete dosáhnout. Můžete si sice říci, že zvýšíte cenu USD tím, že jej začnete skupovat. To povede k nedostatku USD na trhu. Spekulanti uvidí, že o dolar je zájem. Ale jaké množství USD na jakých burzách byste musel nakoupit? Trh s USD je příliš velký. Podle mého nemáte šanci zkoupením USD "naindukovat" takový skok kurzu, abyste pak na stejných prodaných dolarech vydělal. A o to jde. Kdo a proč by měl dělat něco, na čem prodělá? Kdo má zájem na vytváření iluze hodnoty něčeho, co je nadhodnocené? Pokud se podíváte na graf kurzu EUR/USD, křivka je velmi hladká. To svědčí spíše o tom, že centrální banky se snaží opatrně držet kurz USD aby nespadl přípiš rychle a rozpouštět bez většího poplachu své USD devizové rezervy. Pokud by se to profláklo, prodělají majlant.
      StandaQ
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data