Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výkladem k odstranění pochybností o možnosti založení investičního fondu v České republice

Výkladem k odstranění pochybností o možnosti založení investičního fondu v České republice

26.11.2004 12:40
Autor: 

Již několikráte jsme se na stránkách Patria On-line věnovali problematice možnosti založení investičního fondu dle nové právní úpravy kolektivního investování, obsažené v zákoně č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování („ZKI“). Stejně jako většina odborné veřejnosti jsme museli konstatovat, že při striktním výkladu ZKI lze velmi vážně pochybovat o tom, zda je vůbec možné investiční fond založit.

Komise pro cenné papíry („KCP“), jakožto správní úřad odpovědný za oblast kapitálového trhu, vedena snahou překlenout problematická ustanovení ZKI ohledně zakládání investičních fondů vydala dne 10. listopadu 2004 stanovisko č. STAN/17/2004 („Stanovisko“), v němž učinila jednoznačný závěr, že investiční fond je i za současného znění ZKI možné založit.Ve svém Stanovisku dospěla KCP ke stejnému závěru jako většina odborné veřejnosti, tedy, že v případě doslovného výkladu ZKI, zejm. § 4 odst. 3 ve spojení s § 64 odst. 1 písm. a) nebo § 70 odst. 1) by založení investičního fondu bylo prakticky nemožné. Na druhou stranu je však dle názoru KCP smysl zákona umožnit založení a činnost investičních fondů natolik zřejmý, že je možné rozpory zákona překlenout, a to za použití výkladu e ratione legis.

Dle § 4 odst. 3 ZKI mohou o povolení k činnosti investičního fondu požádat pouze zakladatelé akciové společnosti, která dosud nevznikla. Největší pochybnosti v souvislosti se zakládáním investičního fondu dle ZKI vyvstávaly ohledně sídla a vlastního kapitálu investičního fondu. Sídlo a skutečné sídlo nově zakládané akciové společnosti musí být dle § 64 odst. 1 ZKI na území České republiky, přičemž sídlo musí být určeno ve formě plné adresy sídla a skutečného sídla akciové společnosti. Dle § 70 odst. 1 ZKI v době udělení povolení k činnosti musí vlastní kapitál investičního fondu činit alespoň 300 000 EUR. Dle Stanoviska KCP je v případě nově zakládané, dosud neexistující společnosti vlastním kapitálem třeba rozumět splacený základní kapitál a případné emisní ážio po odečtení nákladů vzniklých v souvislosti se založením investičního fondu v celkové výši alespoň 300 000 EUR. Tím se ve vztahu k investiční společnosti realizuje požadavek článku 13a směrnice 611/85/EEC (UCITS), který vyžaduje „initial capital “ ve výši alespoň 300 000 EUR. Vlastní kapitál investičního fondu při založení odpovídá pojmu „initial capital“ podle směrnice 611/85/EEC. Základní kapitál akciové společnosti nelze při jejím založení získávat veřejnou nabídkou akcií. Základní kapitál a emisní ážio musí být v okamžiku udělení povolení zcela splaceny.

Jak již bylo uvedeno výše povolení k činnosti investičního fondu lze udělit pouze nově zakládané akciové společnosti. Tím však není vyloučeno, aby investiční fond vznikl sloučením nebo splynutím investičních fondů nebo rozdělením investičního fondu, případně rozdělením investičního fondu sloučením s jiným investičním fondem, pokud v důsledku toho vzniknou pouze investiční fondy. V takovém případě je povolení k činnosti nově vznikajícího fondu zahrnuto v povolení k fúzi nebo rozdělení investičního fondu. Jiný způsob vzniku investičního fondu je nepřípustný. Přeměny investičních fondů jsou přípustné jen, když se jich účastní investiční fondy a ty jsou i nástupnickými společnostmi.

V závěru svého Stanoviska KCP zdůraznila skutečnost, že povolení k činnosti investičního fondu lze udělit, jen jestliže lze předpokládat, že investiční fond bude vhodný pro investory, zejména se zřetelem k rizikovosti investiční strategie dle § 64 odst. 1 písm. i) ZKI. Dle Stanoviska KCP tak budou jako nevhodné například případy, kdy investiční fond má podle své investiční politiky investovat do majetku, který nelze svěřit depozitáři do úschovy nebo jiného opatrování. Proto by zakladatelé investičního fondu měli zvážit, zda mohou v řízení o udělení povolení k činnosti investičního fondu prokázat jeho vhodnost pro investory.

Stanovisko KCP nepochybně do určité míry přispělo k vyjasnění výkladu ZKI ohledně založení investičního fondu. Přesto je nutné učinit jednoznačný závěr, že již z důvodu právní jistoty všech subjektů kapitálového trhu je novelizace ZKI naprosto nezbytná.

Gabriela Pavlasová

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2021
22:04Doba se otáčí, finance vzkvétají a technologie trpí  
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (01/21 Q1, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (12/20 Q4, Bef-mkt)
Kroger Co/The (01/21 Q4, Bef-mkt)
7:00Deutsche Lufthansa AG (12/20 Q4)
7:00Merck KGaA (12/20 Q4)
7:00Thales SA (12/20 Q4)
8:00William Hill PLC (03/19 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (02/21 Q2)
22:15Gap Inc/The (01/21 Q4)