Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kontrola finančních konglomerátů

Kontrola finančních konglomerátů

22.11.2004 16:12
Autor: 

Dne 27. října 2004 schválila vláda návrh zákona o doplňkovém dozoru nad bankami, pojišťovnami a obchodníky s cennými papíry ve finančních konglomerátech a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o finančních konglomerátech). Tímto zákonem má být do našeho právního řádu zapracována Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2002/87/ES ze dne 16. prosince 2002 („Směrnice“). Směrnice klade důraz na obezřetný dozor, který se týká zejména kapitálové vybavenosti a koncentrace rizik na úrovni konglomerátu finančních institucí, operací uvnitř konglomerátu, vnitřního řídicího a kontrolního systému na úrovni konglomerátu. Směrnice měla být transformována do právních řádů členských států do 11. srpna 2004, přičemž určitá ustanovení Směrnice by měla být na dozor nad finančními konglomeráty aplikována od 1. ledna 2005 resp. v průběhu kalendářního roku 2005.

Ministerstvo financí uvádí, že cílem předkládaného zákona je zejména zajistit spolehlivá kontrolní opatření pro finanční skupiny, které se zabývají křížovými finančními aktivitami mezi různými odvětvími finančního trhu. Současný rozvoj finančních trhů vede k utvoření finančních skupin, které poskytují služby a produkty v různých oblastech finančních trhů. Takové skupiny jsou označovány jako finanční konglomeráty, přičemž některé z těchto konglomerátů patří mezi největší finanční skupiny. Pokud by tyto konglomeráty, tj. zvláště banky, pojišťovny a obchodníci s cennými papíry, jež jsou jejich součástí, musely čelit finančním potížím, mohly by vážně destabilizovat finanční systém a postihnout jednotlivé vkladatele, pojistníky či investory.

Vznik Směrnice i návrhu uvedeného zákona je vyvolán vývojem na finančním trhu, zejména častým propojování bankovních a pojišťovacích aktivit. Tato skutečnost vedla mnoho zemí k tomu, že spojily orgány vykonávající dozor nad těmito finančními institucemi. Vhodnost integrace dozorových činností je tak nyní věcí diskuse v řadě zemí. Příklady států, které již sjednotily dozor na uvedenými finančními institucemi do jednoho orgánu, jsou např. Dánsko, Belgie, Irsko, Rakousko, Německo a Velká Británie. Dále je možno podotknout, že v rámci EU je na vytváření jednotného kontrolního rámci kladen důraz také v souvislosti s vytvářením jednotného trhu v oblasti finančních služeb.

V České republice byla schválena dne 12. května 2004 Koncepce integrovaného státního dozoru nad finančním trhem. V první etapě má dojít do 30. června 2005 k integraci dohledu nad bankami a dohledu nad družstevními záložnami do České národní banky a do 31. prosince 2005 k integraci státního dozoru nad kapitálovým trhem se státním dozorem v pojišťovnictví a penzijním připojištění do Komise pro cenné papíry. Ve druhé etapě má dojít k datu přistoupení České republiky k Hospodářské a měnové unii (přijetí jednotné měny euro) k integraci dozorů vykonávaných dvěma institucemi uvedenými výše do jediné instituce integrovaného dozoru. Orgány dozoru musí být vybaveny odpovídajícími zákonnými nástroji kontroly a současně musí být schopné na úrovni rozsáhlých skupin posoudit finanční postavení bank, pojišťoven, obchodníků s cennými papíry a jiných regulovaných finančních institucí, které jsou součástí finančního konglomerátu, co se týká jejich kapitálové vybavenosti, koncentrace rizik a operací uvnitř skupin.

Připravované legislativní kroky by měly vést ke zlepšení kontrolních mechanismů ve vztahu k činnosti finančních institucí a tím jednak ke snížení potenciálních rizik plynoucích z činnosti uvedených institucí a dále k zefektivnění činnosti kontrolních orgánů samotných. Vzhledem k průběhu legislativního procesu však prozatím nelze posoudit konečné znění uvedeného návrhu zákona a nezbývá než vyčkat na jeho konečné znění schválené Parlamentem.

Markéta Lindnerová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2025
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data