Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prémie za majoritu - co není, nemůže zmizet

Prémie za majoritu - co není, nemůže zmizet

22.11.2004 10:33
Autor: 

Prémie za majoritu (MP) je možná ještě hůře uchopitelnější proměnnou, než je riziková prémie trhu (MRP). Zatímco MRP má jistý fundamentální základ a problém existuje "pouze" s odhadem jejích konkrétních ex-ante hodnot, MP postrádá i zakotvení v základních principech finančnictví a ekonomie. Otázky, zda-li tato vůbec existuje, jak je velká, je to absolutní částka nehledě na velikost majority, nebo roste s tím, jak roste majorita atd., jsou pak přímým důsledkem tohoto faktu.

Jiří Soustružník

Rozvedení tématu, praktické implikace a závěry budou k dispozici pro klienty Patria Plus v následujícím článku, který zveřejníme dnes v poledne.


Váš názor
 • Otázka to sice je...
  22.11.2004 12:10

  ... ale prof. Ing. Miloš Mařík, CSc., odborník na oceňování z VŠE, ve svých, jinak soudem jmenovanými znalci hojně citovaných, příčurkách používá diskont za minoritu, nějakých 30-50%. Že by existoval diskont za minoritu a neexistovala přirážka za majoritu? U Damodarana jsem na diskont/prémii nenarazil, ale může to být tím, že VŠE je instituce, od které se může učit celý svět. Mám i prozaičtější vysvětlení: přirážka oceňuje možnost prostředí odrbat beztrestně minority a Damodaran s institucionalizovanou zlodějinou nepočítá.
  Kozina+
  • Dodávám...
   22.11.2004 12:22

   ... že naši "soudní" oceňovači používají diskont za minoritu při ocenění metodou DCF - tam bych to zdůvodnění opravdu rád slyšel. U ocenění srovnáním s cenou dosaženou za obdobné podíly, bych se zdůvodnění dalo najít. Skutečně se občas stává, že gigant při vstupu na trh přeplatí za získání majoritního podílu podniku s tím, že si věří, že jeho manažerské schopnosti mu to přeplacení časem vynahradí. Srovnávací metoda je založená na tom, že se podívám na trh a řeknu, ano je o to zájem za takovou a takovou cenu a neřeším, jestli taková cena má oporu ve fundamentu.
   Kozina+
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y