Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová etapa přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí ?

Nová etapa přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí ?

19.11.2004 14:38
Autor: 

Ve druhé polovině letošního roku vykonává funkci předsednické země EU Nizozemí. Jeho snahou je navázat na nesporné úspěchy, které dosáhlo během svého předchozího předsednictví v roce 1997. Základní prioritou nizozemského předsednictví je mimo jiné i posílení evropské ekonomiky a redukce administrativní zátěže. V této oblasti vystupuje Nizozemí prozatím velmi proaktivně a jednou z jeho posledních iniciativ je i snaha o zjednodušení a tím i zefektivnění přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí.

Nizozemská iniciativa v této oblasti byla presentována na zasedání výboru ECOFIN v září letošního roku. Výbor ECOFIN, tj. prakticky Rada EU ve složení ministrů jednotlivých států, kteří jsou odpovědní za oblast financí a obchodu, pak schválil nizozemský plán spočívající v omezení pravomoci členských států EU limitovat přeshraniční fúze evropských bankovních institucí.

A čím vlastně při své snaze omezit administrativní překážky přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí Nizozemí argumentuje ?

Východiskem úvah pro liberalizaci „evropských“ fúzí bankovních institucí je podle názoru nizozemských představitelů argument, že evropský bankovní sektor zůstává rozdroben, mimo jiné i z toho důvodu, že téměř vůbec nedochází k přeshraničním fúzím v rámci EU a z tohoto důvodu tak zůstává evropský bankovní sektor zranitelný prostřednictvím agresivních kapitálových investic ze strany amerických investorů. Z tohoto pohledu se jeví plánovaná akvizice Abbey National bankovním domem Banco Santander Central Hispano spíše jako výjimka potvrzující pravidlo.

Dle stanoviska Nizozemí je na straně jedné samozřejmě třeba zachovat v zájmu ochrany bankovního sektoru jistá přiměřená pravidla, na straně druhé však, jak tvrdí nizozemští představitelé, nesmí být tato pravidla zneužívána tak, že budou vytvářet umělé bariéry bránící vstupu cizozemských finančních institucí na národní bankovní trhy. Jak se výslovně uvádí v materiálu, který byl podkladem pro jednání výboru ECOFIN: „Soutěžitelé nesmí být diskriminováni při vstupu na trh na základě toho, kde je umístěno jejich sídlo“.

K tomu, aby došlo k potlačení „potencionálního diskriminačního užití protekcionistických pravidel“ je dle nizozemských představitelů třeba klást důraz na zvýšenou míru odpovědnosti jednotlivých národních dohledových orgánů, na jasnější motivaci pro jejich rozhodování a v neposlední řadě je též třeba zúžit vymezení přípustných protekcionistických pravidel bankovního sektoru.

Výsledkem zasedání výboru ECOFIN byla žádost ministrů členských státu EU zasedajících ve výboru ECOFIN, aby jim Evropská komise podala zprávu o tom, zda a popřípadě jakým způsobem orgány dohledu bankovního sektoru v jednotlivých členských státech brání faktické realizaci přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí.

Tento postup lze ve světle přijaté strategie Evropské komise vnímat jako další krok vedoucí k odstranění právních i faktických bariér pro uskutečňování přeshraničních fúzí evropských bankovních institucí a k posílení pozice evropských bankovních institucí vůči mimoevropským, zejména americkým kapitálovým investorům.

Aleš Eppinger

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2016
8:53Víkendář: Bruce Willise na záchranu Země nepotřebujeme, misi AIDA ano
10.12.2016
19:23Jak se stal z Portugalska ostrov stability
13:23Jak budou evropské banky vypadat za deset let?
9:49Víkendář: Zaspaly německé automobilky dobu?
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data