Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vnější nerovnováha se prohlubuje: schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí 6,6 % HDP

Vnější nerovnováha se prohlubuje: schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí 6,6 % HDP

15.11.2004 10:28
Autor: 

Komentář doplněn
Podle údajů, jež dnes zveřejnila ČNB, skončil běžný účet platební bilance v září se schodkem 6,3 miliardy korun. Výrazně nižší schodek ve srovnání s předchozími měsíci je především výsledkem přebytku v obchodu se zbožím. Naopak bilance výnosů, kde jsou zaúčtovány vyplacené dividendy a reinvestované zisky, opět skončila s výrazným schodkem. Po dnešku máme k dispozici předběžné údaje za celé 3. čtvrtletí. Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu v tomto období prohloubil na 6,6 % HDP z 6,4 % HDP v prvním a druhém kvartálu.

Podle údajů, jež dnes zveřejnila ČNB, skončil běžný účet platební bilance v září se schodkem 6,3 miliardy korun. Výrazně nižší schodek ve srovnání s předchozími měsíci je především výsledkem přebytku v obchodu se zbožím. Naopak bilance výnosů, kde jsou zaúčtovány vyplacené dividendy a reinvestované zisky opět skončila s výrazným schodkem. Po dnešku máme jsou k dispozici předběžné údaje za celé 3. čtvrtletí. Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu v tomto období prohloubil na 6,6 % HDP z 6,4 % HDP v prvním a druhém kvartálu. Nejdříve k platební v září. Již ze zprávy ČSÚ zveřejněné na začátku tohoto měsíce bylo známo, že obchodní bilance dosáhla přebytku 3,2 mld. Kč. Kladného salda dosáhla také bilance služeb (1,9 mld. Kč). Dvouciferný deficit si ovšem již pošesté zopakovala bilance výnosů. Tentokrát deficit dosáhl 11,6 mld. Kč. Důvodem jsou opět repatriované investiční výnosy a reinvestované zisky. Finanční účet dosáhl přebytku 9,6 mld. Kč, a to díky přílivu přímých zahraničních investic v objemu 15,7 mld. Kč. Rozdíl připadá na vrub odlivu portfoliových investic z důvodu investic domácích investorů do zahraničních akcií a dluhopisů.

Údaje za 3. čtvrtletí potvrdily, že vnější nerovnováha české ekonomiky se prohlubuje. Podle našeho odhadu HDP činí poměr schodku běžného účtu k HDP 6,6 %. Důvodem je skutečnost, že předchozí příliv přímých zahraničních investic nevedl k takovému zvýšení exportní výkonnosti, které by kompenzovalo cenu za tyto investice, tj. repatriaci zisků společností pod zahraniční kontrolou. Dříve bylo možné argumentovat, že schodek běžného účtu nafukují reinvestované zisky, které jsou v platební bilanci pouze účetní položkou bez faktických finančních toků mezi ČR a zahraničím. Jenže pohled na vývoj schodku běžného účtu i po odečtení této položky směřuje ke stále vyšším hodnotám. Letos ve 3. čtvrtletí by činil -4,0 % HDP. Nebýt výrazného vlivu změny směnných relací na zahraniční obchod, schodek běžného účtu by byl ještě vyšší. Reálně se totiž bilance zahraničního obchodu nezlepšila, naopak schodek vzrostl. Zároveň se ovšem zlepšilo krytí schodků běžného účtu přílivem kapitálu na finančním účtu. Jedním z hlavním faktorů sice byla emise státních eurobondů, oživil se ale také příliv přímých zahraničních investic. I zde je ale háček. Za růstem přímých zahraničních investic stojí pouze reinvestované zisky. Příliv nových investic stagnuje na loňské úrovni. Při rostoucím podílu vyplacených dividend na vytvořeném zisku na úkor reinvestovaných zisků představuje stagnace přílivu nových investic riziko pro financování prohlubujících se deficitů běžného účtu.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu na úrovni 6,5 % HDP. V příštím roce počítáme s posunem k 6,8 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data