Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vnější nerovnováha se prohlubuje: schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí 6,6 % HDP

Vnější nerovnováha se prohlubuje: schodek běžného účtu ve 3. čtvrtletí 6,6 % HDP

15.11.2004 10:28
Autor: 

Komentář doplněn
Podle údajů, jež dnes zveřejnila ČNB, skončil běžný účet platební bilance v září se schodkem 6,3 miliardy korun. Výrazně nižší schodek ve srovnání s předchozími měsíci je především výsledkem přebytku v obchodu se zbožím. Naopak bilance výnosů, kde jsou zaúčtovány vyplacené dividendy a reinvestované zisky, opět skončila s výrazným schodkem. Po dnešku máme k dispozici předběžné údaje za celé 3. čtvrtletí. Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu v tomto období prohloubil na 6,6 % HDP z 6,4 % HDP v prvním a druhém kvartálu.

Podle údajů, jež dnes zveřejnila ČNB, skončil běžný účet platební bilance v září se schodkem 6,3 miliardy korun. Výrazně nižší schodek ve srovnání s předchozími měsíci je především výsledkem přebytku v obchodu se zbožím. Naopak bilance výnosů, kde jsou zaúčtovány vyplacené dividendy a reinvestované zisky opět skončila s výrazným schodkem. Po dnešku máme jsou k dispozici předběžné údaje za celé 3. čtvrtletí. Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu v tomto období prohloubil na 6,6 % HDP z 6,4 % HDP v prvním a druhém kvartálu. Nejdříve k platební v září. Již ze zprávy ČSÚ zveřejněné na začátku tohoto měsíce bylo známo, že obchodní bilance dosáhla přebytku 3,2 mld. Kč. Kladného salda dosáhla také bilance služeb (1,9 mld. Kč). Dvouciferný deficit si ovšem již pošesté zopakovala bilance výnosů. Tentokrát deficit dosáhl 11,6 mld. Kč. Důvodem jsou opět repatriované investiční výnosy a reinvestované zisky. Finanční účet dosáhl přebytku 9,6 mld. Kč, a to díky přílivu přímých zahraničních investic v objemu 15,7 mld. Kč. Rozdíl připadá na vrub odlivu portfoliových investic z důvodu investic domácích investorů do zahraničních akcií a dluhopisů.

Údaje za 3. čtvrtletí potvrdily, že vnější nerovnováha české ekonomiky se prohlubuje. Podle našeho odhadu HDP činí poměr schodku běžného účtu k HDP 6,6 %. Důvodem je skutečnost, že předchozí příliv přímých zahraničních investic nevedl k takovému zvýšení exportní výkonnosti, které by kompenzovalo cenu za tyto investice, tj. repatriaci zisků společností pod zahraniční kontrolou. Dříve bylo možné argumentovat, že schodek běžného účtu nafukují reinvestované zisky, které jsou v platební bilanci pouze účetní položkou bez faktických finančních toků mezi ČR a zahraničím. Jenže pohled na vývoj schodku běžného účtu i po odečtení této položky směřuje ke stále vyšším hodnotám. Letos ve 3. čtvrtletí by činil -4,0 % HDP. Nebýt výrazného vlivu změny směnných relací na zahraniční obchod, schodek běžného účtu by byl ještě vyšší. Reálně se totiž bilance zahraničního obchodu nezlepšila, naopak schodek vzrostl. Zároveň se ovšem zlepšilo krytí schodků běžného účtu přílivem kapitálu na finančním účtu. Jedním z hlavním faktorů sice byla emise státních eurobondů, oživil se ale také příliv přímých zahraničních investic. I zde je ale háček. Za růstem přímých zahraničních investic stojí pouze reinvestované zisky. Příliv nových investic stagnuje na loňské úrovni. Při rostoucím podílu vyplacených dividend na vytvořeném zisku na úkor reinvestovaných zisků představuje stagnace přílivu nových investic riziko pro financování prohlubujících se deficitů běžného účtu.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu na úrovni 6,5 % HDP. V příštím roce počítáme s posunem k 6,8 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m