Závěr týdne na devizovém trhu je ve znamení mírného poklesu koruny k jednotné evropské měně přes 31,50 Kč/EUR. Sentiment vůči české měně se zhoršil, ostatní středoevropské měny posilují. Uplynulý týden byl přitom relativně bohatý na domácí makroekonomické zprávy. Americký dolar v závěru dnešní evropské obchodní seance znovu padá na 1,2950 USD/EUR, což znamená pro korunu návrat na 24,31 Kč/USD.
Úroveň 31,40 Kč/EUR v průběhu celého týdne odolávala, a tak investorům skutečně „došla trpělivost“ s následným pohybem k slabšímu kurzu. Dnešní zveřejnění indexu PPI žádnou reakci nepřineslo, senátní volby na korunu také nemají vliv. V pondělí ČNB zveřejní platební bilanci za září, kde budou nové a částečně odhadované všechny položky kromě obchodní bilance, která v září skončila přebytkem 3,2 miliard korun. Očekáváme deficit běžného účtu kolem 12 mld. Kč a mírně negativní reakci koruny (pokud se nestane příjemným překvapením příliv přímých investic).
Preferovaným scénářem vývoje v příštím týdnu je klidný pohyb koruny kolem středové hodnoty 31,50 Kč za euro. Vývoj koruny k americkému dolaru může být opět volatilní, dolar se pravděpodobně pokusí minimálně vyrovnat historické minimum k euru 1,3005 USD/EUR, což by pro korunu mohlo znamenat růst až na 24,10 Kč/USD.
Dolar dnes k euru jen několik desítek minut posiloval. Na denní maximum 1,2876 USD/EUR mu pomohly údaje o růstu spotřebitelské důvěry michiganské univerzity (95 bodů místo očekávaných 93) a růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Situace se později odpoledne ale znovu změnila a dolar obnovil pokles aktuálně na 1,2970 USD/EUR, když investoři znovu budují spekulativní pozice na eurem překoupeném trhu. Německý kancléř Schroeder v rozhovoru pro deník Stuttgarter Nachrichten (vyjde zítra) tvrdí, že eurodolarový kurz vzbuzuje spolu s cenou ropy obavy. Také příští týden očekáváme řadu důležitých fundamentálních zpráv, v úterý bude například zveřejněna pravidelná měsíční zpráva o přílivu kapitálu do amerických cenných papírů.
Radim Krejčí, Patria Online