Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uhelná inflace: Index produkčních cen roste nejrychleji od roku 1993

Uhelná inflace: Index produkčních cen roste nejrychleji od roku 1993

12.11.2004 9:30
Autor: 

Komentář doplněn
Produkční ceny se v říjnu zvýšily o další 1,1 % a meziroční inflace měřená tímto indikátorem stoupla na 8,6 % ze zářijových 8,0 %. Nejvýrazněji do indexu produkčních cen v průmyslu tentokrát promluvily ceny uhlí.

Uhlí, rašelina, lignit. Tato paliva se skrývají za kolonkou v indexu produkčních cen, kde bylo v říjnu zaznamenáno zdražení o 18,3 %. Celkový index cen v průmyslu tento faktor posunul o 0,5 procentního bodu výše. Doly většinou zvyšují ceny svých dodávek v září , někdy v říjnu. Sezónnost souvisí s větší spotřebou v zimních měsících. Nicméně dosud se podzimní zdražení pohybovalo kolem jednoho procenta (za celé odvětví dobývání energetických surovin). Letošní, téměř dvacetinásobně vyšší zdražení je překvapivě vysoké. Poptávka po uhlí úzce souvisí s výrobou elektřiny a produkcí hutí. Při rostoucích cenách prakticky alternativních energetických zdrojů, výraznému zdražení uhlí v zahraničí a rostoucí poptávce po uhlí si mohou dovolit zvýšit své ceny také české doly. Některé těžební společnosti navíc oznámily další zvýšení cen v lednu. Kromě přímého dopadu do indexu produkčních cen a indexu spotřebitelských cen lze očekávat také sekundární dopady skrze tlak na růst cen tepla, elektřiny či ceny kovů.

Ceny ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody se minulý měsíc zvýšily o 1,6 %, neboť od října začínají opět platit zimní tarify cen elektřiny. Index cen průmyslových výrobců se díky tomu zvýšil o 0,2 procentního bodu. Říjnové zdražení je přesně stejného rozsahu jako dubnový pokles cen, kdy se začínají účtovat letní ceny.

Po oddechovém čase v září se k výraznému zdražování vrátily rafinérie. Ceny v rafinérském zpracování ropy a koksování v říjnu stouply o 4,7 % a přispěly k celkovému indexu produkčních cen v průmyslu dvěma desetinami procentního bodu. Souvislost s cenovými rekordy na ropných trzích asi není nutné rozvádět. Za zmínku stojí snad jen fakt, že růst dovozních cen ropy alespoň částečně zbrzdilo posílení kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Ani v říjnu nechyběl bestseller letošního roku v podobě růstu cen hutí a výrobků z kovů. Tentokrát ceny v tomto odvětví vzrostly o 0,8 % a index produkčních cen kvůli tomu vzrostl o desetinu procentního bodu. Klíčovým faktorem v tomto odvětví je především rychlý růst poptávky v zahraničí i na domácím trhu. Se zdražením uhlí ovšem vstupují do hry také nákladové faktory.

Pokud odhlédneme od cen rafinérií, cen ve výrobě kovů a cen v potravinářském průmyslu, posunula se meziroční inflace v produkčních cenách na 2,9 % z říjnových 2,7 %. Na konci loňského roku se takto spočítaná roční inflace pohybovala v záporných hodnotách (-0,3 %). Růst inflace v průmyslu tedy nelze přisoudit pouze nákladovým šokům v podobě drahých cen surovin. Navíc v době, kdy se výkon ekonomiky začíná přibližovat svému potenciálu (ve smyslu NAIRU), narůstá riziko vyšší a rychlejší transmise do spotřebitelských cen. Informace o produkčních cenách mluví pro další zpřísnění měnové politiky. Úvahy o měnové politice ovšem mohou pozměnit informace o vývoji západoevropských ekonomik, kde poslední údaje o hospodářském růstu nejsou příliš příznivé.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2021
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data