Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uhelná inflace: Index produkčních cen roste nejrychleji od roku 1993

Uhelná inflace: Index produkčních cen roste nejrychleji od roku 1993

12.11.2004 9:30
Autor: 

Komentář doplněn
Produkční ceny se v říjnu zvýšily o další 1,1 % a meziroční inflace měřená tímto indikátorem stoupla na 8,6 % ze zářijových 8,0 %. Nejvýrazněji do indexu produkčních cen v průmyslu tentokrát promluvily ceny uhlí.

Uhlí, rašelina, lignit. Tato paliva se skrývají za kolonkou v indexu produkčních cen, kde bylo v říjnu zaznamenáno zdražení o 18,3 %. Celkový index cen v průmyslu tento faktor posunul o 0,5 procentního bodu výše. Doly většinou zvyšují ceny svých dodávek v září , někdy v říjnu. Sezónnost souvisí s větší spotřebou v zimních měsících. Nicméně dosud se podzimní zdražení pohybovalo kolem jednoho procenta (za celé odvětví dobývání energetických surovin). Letošní, téměř dvacetinásobně vyšší zdražení je překvapivě vysoké. Poptávka po uhlí úzce souvisí s výrobou elektřiny a produkcí hutí. Při rostoucích cenách prakticky alternativních energetických zdrojů, výraznému zdražení uhlí v zahraničí a rostoucí poptávce po uhlí si mohou dovolit zvýšit své ceny také české doly. Některé těžební společnosti navíc oznámily další zvýšení cen v lednu. Kromě přímého dopadu do indexu produkčních cen a indexu spotřebitelských cen lze očekávat také sekundární dopady skrze tlak na růst cen tepla, elektřiny či ceny kovů.

Ceny ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody se minulý měsíc zvýšily o 1,6 %, neboť od října začínají opět platit zimní tarify cen elektřiny. Index cen průmyslových výrobců se díky tomu zvýšil o 0,2 procentního bodu. Říjnové zdražení je přesně stejného rozsahu jako dubnový pokles cen, kdy se začínají účtovat letní ceny.

Po oddechovém čase v září se k výraznému zdražování vrátily rafinérie. Ceny v rafinérském zpracování ropy a koksování v říjnu stouply o 4,7 % a přispěly k celkovému indexu produkčních cen v průmyslu dvěma desetinami procentního bodu. Souvislost s cenovými rekordy na ropných trzích asi není nutné rozvádět. Za zmínku stojí snad jen fakt, že růst dovozních cen ropy alespoň částečně zbrzdilo posílení kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Ani v říjnu nechyběl bestseller letošního roku v podobě růstu cen hutí a výrobků z kovů. Tentokrát ceny v tomto odvětví vzrostly o 0,8 % a index produkčních cen kvůli tomu vzrostl o desetinu procentního bodu. Klíčovým faktorem v tomto odvětví je především rychlý růst poptávky v zahraničí i na domácím trhu. Se zdražením uhlí ovšem vstupují do hry také nákladové faktory.

Pokud odhlédneme od cen rafinérií, cen ve výrobě kovů a cen v potravinářském průmyslu, posunula se meziroční inflace v produkčních cenách na 2,9 % z říjnových 2,7 %. Na konci loňského roku se takto spočítaná roční inflace pohybovala v záporných hodnotách (-0,3 %). Růst inflace v průmyslu tedy nelze přisoudit pouze nákladovým šokům v podobě drahých cen surovin. Navíc v době, kdy se výkon ekonomiky začíná přibližovat svému potenciálu (ve smyslu NAIRU), narůstá riziko vyšší a rychlejší transmise do spotřebitelských cen. Informace o produkčních cenách mluví pro další zpřísnění měnové politiky. Úvahy o měnové politice ovšem mohou pozměnit informace o vývoji západoevropských ekonomik, kde poslední údaje o hospodářském růstu nejsou příliš příznivé.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů