Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební výroba ubírá na tempu, v září roste o 3,2 %

Stavební výroba ubírá na tempu, v září roste o 3,2 %

09.11.2004 9:25
Autor: 

Komentář doplněn
Letošní statistiku stavební výroby zamlžila změna DPH. Nejdříve přišel raketový růst v březnu a především dubnu, následně propad v květnu a červnu. Vyhodnotit skutečný vývoj stavebního sektoru bylo obtížné. Dnešní údaje a propočet vlivu daňových změn z dílny ČSÚ ukazují, že ve skutečnosti stavební výroba ztrácí dynamiku svého růstu.

Ve srovnání se srpnem se objem stavebních prací snížil o 0,8 %, meziročně stavební výroba vzrostla o 3,2 %, po růstu o 9,4 % v srpnu. Zatímco nová výstavba meziročně stoupla o 4,9 %, u oprav a údržby došlo k poklesu o 8,9 %. Hlavním zdrojem stavebních zakázek je výstavba dopravní infrastruktury a pokračující expanze obchodních center. Trochu přeceňovaným faktorem je bytová výstavba. Ve 2. čtvrtletí sice došlo ke zvýšení počtu nově zahájené výstavby bytů o 30,2 %, statistika stavebních povolení v posledních měsících je ovšem podstatně méně příznivá. V září počet nově povolených bytů meziročně klesl o 5,2 %.

Pozvolné zpomalování tempa růstu stavební výroby vcelku jasně ukazují data očištěná o vliv změny DPH u stavebních prací. Obrat přišel zhruba v dubnu. Částečně k tomu přispěla vysoká srovnávací základna z loňského roku a nižší počet pracovních dnů. Vzhledem k tomu, že stavební výroba byla v poslední době hlavním zdrojem růstu hrubé tvorby fixního kapitálu, je nutné vzít zpomalení tempa růstu stavební výroby v potaz při odhadu HDP v druhé polovině letošního roku.

Při zpomalení růstu produkce a rostoucí zaměstnanosti dochází k poklesu produktivity práce ve stavebnictví. V září produktivita meziročně klesla o 0,9 %. Průměrná mzda se zvýšila o 4,8 % a jednotkové mzdové náklady tedy vzrostly o 5,8 %.Vezmeme-li do úvahy celé období od začátku letošního roku, jednotkové mzdové náklady jsou zhruba stejné jako loni.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 12,0 %, příští rok počítáme s růstem o 6,0 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data