Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dobrý rok… a další ekonomické zprávy

05.11.2004 11:30
Autor: 

Dobrý rok I. Zahraniční obchod se přehoupl ze srpnové schodku 2,4 miliardy korun do zářijového přebytku 3,2 miliardy korun. Po prvních třech čtvrtletích činí schodek obchodní bilance 14,8 miliardy korun, což je nejméně od roku 1993. Vývoz v září meziročně stoupl o 20,8 %, dovoz se zvýšil o 18,7 %.
(podrobněji ZDE)

Dobrý rok II. Český statistický úřad upravil své odhady letošní sklizně. Úroda kukuřice na zrno by se měla oproti loňsku zvýšit o 62 tis. tun (13,0 %) a sklizeň obilovin celkem se tak očekává vyšší o 3 091 tis. tun (53,9 %), sklizeň brambor celkem o 235 tis. tun (27,9 %). Cukrovky by mělo být o 128 tis. tun (tj. o 3,7 %) méně než loni.

Reforma penzí do osmi měsíců. Expertní skupina pověřená vládou pro vypracování návrhu reformy důchodového systému by měla předložit své závěry do konce května příštího roku, říká šéf této komise Vladimír Bezděk.

Tak kudy? Evropa se nesmí vydat stejnou cestou jako USA a Asie a opustit svůj sociální model, říká předseda Evropské odborové konfederace John Monks v kritice doporučení Wima Koka a jeho expertní skupiny nabízející řešení pro splnění lisabonské strategie. Jak dodal nizozemský premiér Peter Balkenende, přežití evropského sociálního modelu potřebuje silnou ekonomiku.

Tonoucí se stébla … Německý ministr financí Hans Eichel navrhuje přesunout oslavu sjednocení Německa z 3. října na první říjnovou neděli, aby se zvýšil počet pracovních dní, výkon ekonomiky a tudíž i daňové příjmy státního rozpočtu. Zajímavý trik.

Prázdniny v centrálních bankách. Evropská centrální banka včera podle očekávání nepohnula s úrokovými sazbami a svou základní sazbu nadále drží na 2,0 %. Ke změně měnové politiky nepřistoupila ani Bank of England, jejíž klíčová sazba setrvává na 4,75 %.
(podrobněji ZDE)

Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala i v záři na 8,9 %. V celé EU 25 dosahuje míra nezaměstnanosti v průměru 9,0 %.

Produktivita práce v USA se 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 2,9 %. Kompenzace zaměstnancům vzrostly o 3,7 % a jednotkové mzdové náklady tak stouply o 0,9 %.

Není všem špatným dnům konec. Ceny ropy ještě porostou na nová maxima, tvrdí venezuelský ministr ropného průmyslu Rafael Ramirez. Ceny by měl i v příštím roce zvedat nedostatek těžebních kapacit.
(podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru