Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod počtvrté v letošním roce s přebytkem

Zahraniční obchod počtvrté v letošním roce s přebytkem

5.11.2004 9:26
Autor: 

Komentář doplněn
Letošní rok je z pohledu zahraničního obchodu mimořádný. Po lednu, únoru a červnu přineslo i září kladnou bilanci zahraničního obchodu. Vývoz převýšil dovoz o 3,2 mld. Kč (odhad Patrie: 4,0 mld. Kč). Více měsíčních přebytků v jednom roce pamatují statistické výkazy naposledy v roce 1993. Celkový schodek obchodní bilance po třech čtvrtletích činí 14,8 mld. Kč a nižší byl opět jen v roce 1993. Vývoz se v září meziročně zvýšil o 20,8 %, dovoz o 18,7 %.

Září přináší obvykle výrazné zlepšení bilance zahraničního obchodu. Důvodem je realizace vývozu zbržděného dovolenými v červenci a srpnu. Ve srovnání se srpnem proto bývá zářijový vývoz zhruba o 20 až 25 miliard korun vyšší. Letošní rok navíc vstupuje do hry lepší kondice západoevropských ekonomik a rychlý růst v okolních středoevropských ekonomikách. Vývoz do Německa meziročně vzrostl o 18,8 %, na Slovensko se vyváží o 36,7 % více. Opomenout ovšem nelze ani zvýšení vývozu do Ruska o 82,1 % a do Číny o 31,6 %.

Loni v září byla bilance zahraničního obchodu také kladná, ale přebytek činil jen 0,5 mld. Kč. Za zvýšením přebytku stojí především obchod se stroji a dopravními prostředky, kde se vývoz meziročně zvýšil o 25 % a přebytek dosáhl 15,8 mld. Kč, tj. o 6,4 mld. Kč více než loni v září. Druhou význam položkou v komoditní struktuře zahraničního obchodu, ovšem s opačným dopadem na celkovou bilanci, jsou minerální paliva. Cena ropy (Brent) se za posledních dvanáct měsíců zvýšila o 62 %, cena plynu stoupla na burzách o 11 %. V případě plynu však patrně došlo k poklesu dováženého objemu, neboť saldo obchodu se zemním plynem kleslo. V případě ropy ovšem kromě ceny roste také domácí poptávka po této surovině a výsledkem je zvýšení dovozu ropy o 88 % ve srovnání s loňským zářím. Schodek v obchodu s minerálními palivy se kvůli tomu prohloubil o 2,7 mld. Kč. Drahé železo a ocel snížily bilanci zahraničního obchodu o necelé dvě miliardy korun.

Svůj díl na zlepšení výsledků zahraničního obchodu mají také vývozní a dovozní ceny. Nebýt změny směnných relací v posledním roce, dosáhl by podle našeho odhadu zahraniční obchod přebytku 1,5 mld. Kč. Reálně se tedy bilance zahraničního obchodu nezlepšila o 2,7 mld. Kč, ale jen o 1,0 mld. Kč. Vývoz se v září reálně meziročně zvýšil o 17,1 %, dovoz o 16,3 %. Ve třetím čtvrtletí bude příspěvek zahraničního obchodu se zbožím výrazně příznivější než v první polovině roku.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 45 mld. Kč. Pro příští rok počítáme s 57 mld. Kč z důvodu zpomalení hospodářského růstu v Německu při pokračování rychlého růstu domácí poptávky.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Příští rok
  6.11.2004 6:30

  Příští rok to bude ještě méně z důvodu otevření nové automobilky v KOLÍNĚ. Koruna padne pod třicet na EURO.
  J . Baltazar
 • Nechápu, čemu se divíte
  5.11.2004 10:50

  Každý průměrně inteligentní člověk, který se pohybuje v ekonomice ví, před vstupem do EU už skoro nikdo v zahraničí nenakupoval a po zrušení celnic se vozí převážná část importu načerno.Protože skoro celá mikroekonomika už běží načerno.
  orada poisson
  • Orado Poissone
   10.11.2004 9:46

   Vy si opravdu myslíte, že lidé dnes nakupují víc v cizině a proto se snížil schodek zahraničního obchodu? Kdybyste si jako nadprůměrně inteligentní člověk přečetl statistická data, zjistil byste, že vývoz i dovoz rostou, ale vývoz roste rychleji. Kdybyste měl pravdu Vy, pak by musel dovoz klesat.
   Mirek Šejna
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y