Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

A proč ne rovnou milión?... a další ekonomické zprávy

27.10.2004 10:25
Autor: 

Telecom přes trh. Mezirezortní komise pro privatizaci Českého Telecomu doporučila vládě prodat 51procentní státní podíl v této firmě přes kapitálové trhy. Jednou z uvažovaných variant je ale, že si vláda nechá předložit nabídky od potenciálních investorů a teprve potom se rozhodne mezi přímým prodejem a umístěním na burze.
(podrobněji ZDE)

ČEZ znovu ve hře? Slovenský ministr financí Pavol Rusko včera prohlásil, že není spokojen s dosavadním průběhem jednání o privatizaci slovenské energetiky s italským Enelem a nevyloučil, že v případě neúspěchu by slovenská vláda mohla začít jednat s ČEZem, který se v tendru umístil na druhé pozici.
(podrobněji ZDE)

A proč ne rovnou milión? Půjčka pro mladé lidi na pořízení bydlení by se měla zvednout minimálně na 500.000 korun. Nižší částka je nedostatečná, říká ministr spravedlnosti a předseda Unie svobody Pavel Němec. Pokud by na dotace úroků nebylo dost peněz ve Státním fondu rozvoje bydlení, měl by se jeho rozpočet zvýšit o příjmy z privatizace Českého Telecomu.

Ministerstvo financí navrhuje úpravy penzijního připojištění, které mají podpořit spoření větších částek po delší dobu. Příspěvky na penzijní připojištění jsou nyní daňově uznatelným nákladem až do 3% hrubé mzdy. MF chce buď zvednout limit pro zaměstnavatele na 5 % hrubé mzdy v roce 2006 a od roku 2007 na 7 % pro zaměstnance i zaměstnavatele, nebo to udělat v jednom kroku. Pro toho, kdo si spoří na penzi jistě příjemné, ale penzijní reformu to nenahradí.
(podrobněji ZDE)

Opatrný optimismus. Ministerstvo financí zveřejnilo své nové ekonomické prognózy. Odhad růstu HDP byl pro letošní rok zvýšen na 3,8 % z 3,1 %, prognóza pro příští rok byla posunuta na 3,6 % z 3,2 %. Tyto i další odhady jsou realistické a spíše opatrné. Projekce veřejných rozpočtů jsou ale trochu smělé.
(podrobněji ZDE)

Celkový index důvěry v české ekonomice v říjnu stagnoval. Zlepšená nálady spotřebitelů a průmyslových firem kompenzoval pokles důvěry v obchodu.

Index spotřebitelské důvěry v Německu dosáhl na konci října hodnoty 2,3 bodu, tedy stejné hodnoty jako o měsíc dříve. Vzhledem k ohlášené redukci pracovních míst v několika velkých společnostech zůstávají Němci poměrně optimističtí.

Svět potřebuje investovat v příštích 25 letech do energetických zdrojů 568 mld. dolarů ročně, má-li být uspokojena rostoucí spotřeba energie, říká Mezinárodní agentura pro energii. IEA předpokládá, že poptávka po ropě bude růst ročním tempem 1,6 %. V roce 2030 dosáhne 121 mil. barelů denně z letošních 82 mil. barelů. Podle IEA by ale nedostatek ropy hrozit neměl.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • 4m
    27.10.2004 12:31

    aby to bolo spravodlive, tak by kazda rodina bez ohladu veku mala dostat 4 miliony nenavratnu pozicku, to je zhruba cena maleho domecku financznym zdrojom budu clenske prispecky SOC.DEM
    MK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
7:00CECONOMY AG (09/18 Q4)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
13:00General Mills Inc (11/18 Q2)
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba