Pokles české měny se zastavil na úrovni 31,63 Kč za euro. Obchodování na domácím devizovém trhu se uklidnilo, také eurodolarový trh čeká na nové impulsy. Vůči americkému dolaru koruna dnes dopoledne stagnuje na 24,72 Kč/USD.
Eurokorunový trh je pod vlivem regionálního vývoje. Forint pokračuje v oslabování, podobně slovenská koruna. Zlotý stagnuje na včerejších závěrečných úrovních. Výprodej středoevropských měn souvisí mj. s výraznými kurzovými změnami na eurodolarovém trhu. Čistě interní záležitostí je potom zítřejší jednání bankovní rady ČNB o sazbách. Dnes bude zveřejněna aktualizovaná makroekonomická projekce ministerstva financí – půjde o zajímavý materiál, vliv na korunu však nepředpokládáme.
Vzhledem k současnému sentimentu vůči české měně a zároveň výhledu stagnace úrokových sazeb bude koruna zřejmě do zítřka pod prodejním tlakem. Po případném proražení 31,65-31,68 by pravděpodobně přišly větší prodeje s poklesem kurzu až na 31,75 Kč za euro.
Velmi napjatá je situace na eurodolarovém trhu. V rámci dnešního asijského obchodování dolar znovu vylepšil několikaměsíční minimum poklesem na 1,2840 USD/EUR. Žádné nové kurzotvorné zprávy přitom zveřejněny nebyly, žádné verbální intervence na devizovém trhu, cena ropy WTI zůstává nad 55 USD za barel. Aktuálně dolar obchoduje kolem 1,2795 USD/EUR.
S tím, jak se dolar propadá k historickému minimum 1,29 USD/EUR roste nervozita investorů. Zdá se přitom, že si trh nenechá ujít příležitost tento kurz v nejbližší době minimálně atakovat. Na trhu se spekuluje o 1,30 a 1,40 USD/EUR jako o dalších úrovních, na které se americká měna dostane. Nutno však připomenout, že podobné komentáře byly slyšet i v únoru tohoto roku, a všichni si pamatujeme, co se stalo poté – dolar posílil až na 1,20 USD/EUR. „Je potřeba upozornit, že když všichni očekávají pokles, je čas začít přemýšlet o růstu“ … píše například ve zprávě banka KBC. I tentokrát euro velmi rychle posílilo, nikoliv však na základě vlastních fundamentů, ale spíše díky „slabosti“ dolaru, což je další projev blížícího se „nebezpečí“ kurzového zvratu.
Podíváme-li se na vývoj efektivního kurzu dolaru, tj. kurzu dolaru k hlavním měnám váženého jejich podílem na zahraničním obchodu USA, musíme konstatovat, že je dolar v blízkosti svého ročního minima. Technicky je potom trh překoupený eurem.
Radim Krejčí, Patria Online