Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České soudy zatím právo EU pouze nesměle objevují

České soudy zatím právo EU pouze nesměle objevují

20.10.2004 13:30
Autor: 

Necelých šest měsíců po přistoupení České republiky k Evropské unii lze již najít první příklady toho, jak u nás právo EU funguje resp. nefunguje v praxi, a to konkrétně v případě rozhodování českých soudů o zápisech občanů EU do obchodního rejstříku.

U zahraničních fyzických osob, které se zapisují do obchodního rejstříku jako osoby oprávněné jednat jménem podnikatele, se vyžaduje doklad o povolení k pobytu v České republice. Tolik ustanovení dnes účinného § 30 odst. 3 obchodního zákoníku. Před 1. květnem 2004 široká právnická veřejnost čekala, že v důsledku vstupu České republiky do EU dojde k novelizaci tohoto ustanovení v tom smyslu, že se tento požadavek nevztahuje na občany zemí EU a do obchodního zákoníku se tak promítne jedna ze základních zásad práva EU, a to zásada volného pohybu osob. K této novelizaci však ani téměř půl roku po vstupu České republiky do EU nedošlo. Jednatelé a členové statutárních orgánů ze zemí EU se ovšem mohou dovolávat toho, že výše uvedené ustanovení odporuje komunitárnímu právu a ustálené judikatuře Evropského soudního dvora, který např. ve věci C-350/96 Clean Car Autoservice judikoval, že výkon vedoucího pobočky nelze podmínit jeho pobytem v cílovém členském státě a tedy tím, že tato osoba musí získat pro výkon funkce vedoucího pobočky doklad o pobytu v daném státě. Ačkoliv by se české rejstříkové soudy měly řídit ustanoveními Smlouvy o Evropských společenstvích ohledně volného pohybu osob, jakož i výše uvedenými rozhodnutími Evropského soudního dvora, praxe je jiná. Autorovi tohoto článku jsou známy nejméně dva případy, kdy Krajský soud v Plzni a Městský soud v Praze požadoval po občanovi EU – jednateli společnosti předložení dokladu o pobytu v České republice pro jeho zápis do obchodního rejstříku. Ke cti českých rejstříkových soudů však slouží to, že nejméně v jednom případě soud zapsal jednatele ze země EU do obchodního rejstříku bez předložení dokladu o pobytu, když se navrhovatel dovolal přímé aplikovatelnosti práva EU a rozporu § 30 odst. 3 obchodního zákoníku s komunitárním právem.

Výše uvedené rozpory by měla odstranit novela § 30 odst. 3 obchodního zákoníku, která již byla schválena Parlamentem a nyní čeká na podpis prezidenta. Podle této novely se ustanovení § 30 odst. 3 nevztahuje na fyzické osoby, které jsou státními příslušníky členských států Evropské unie nebo jiných států tvořících Evropský hospodářský prostor. Její plánovaná účinnost je stanovena poněkud šalamounsky, když novela stanoví, že nabývá účinnosti prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. V praxi to tedy znamená, že když novela vyjde ve Sbírce zákonů do konce října, nabyde účinnosti 1. prosince 2004. Doufejme však, že ještě před tímto dnem více soudců změní svůj názor na předkládání dokladů o pobytu od jednatelů a členů statutárních orgánů ze zemí EU a tyto osoby tak budou postaveny na úroveň českých občanů pokud jde o rozsah dokumentů, které se předkládají pro jejich zápis do obchodního rejstříku.

David Emr

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
15:41Americký průmysl po silném říjnu ztrácí tempo
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m