Koruna zůstává na úrovni 31,37 Kč za euro – průmyslová výroba v srpnu nerostla dvojciferným číslem, jak se očekávalo. Poměrně zajímavé a rozporné impulsy přicházejí ze zbytku regionu – polský zlotý prudce roste přes 4,3 PZL/EUR, forint naopak padá. Dolar k euru pokračuje v posilování na 1,2310 USD/EUR, koruna proto oslabuje o téměř 20 haléřů k hranici 25,50 Kč/USD.
Průmyslová výroba v srpnu rostla jen o 8,7 % a po očištění o počet pracovních dnů dokonce jen o 6,5 %. Jde o nečekaně negativní fundamentální zprávu, nezdá se však, že by devizový trh bezprostředně reagoval. Zítra bude zveřejněna měsíční platební bilance za srpen a ve čtvrtek ceny průmyslových výrobců.
Pozitivní ekonomické zprávy jsou podle našeho názoru v kurzu koruny již plně zakomponovány, trh postupně akceptuje i fakt, že úrokové sazby nepůjdou nahoru příliš rychle. Ze záznamu z posledního měnověpolitického jednání bankovní rady vyplývá, že rada hlasovala pro ponechání úrokových sazeb beze změny jednomyslně.
Vzhledem k výši úrokového diferenciálu mezi ČR a střední Evropou a s ohledem na blížící se období repatriace zisků a zvýšeného politického rizika spojeného se státním rozpočtem na rok 2005, je naše krátkodobá prognóza vývoje koruny mírně negativní. Pro korunu sice nemusí být žádný problém posílit v následujících dnech a týdnech až k ročnímu maximum 31,10 Kč/EUR, nicméně daleko pravděpodobnější je setrvání kolem středu letošního „pásma stability“, tj. 31,50 Kč/EUR.
Americký dolar posiluje k euru o celý jeden cent na 1,2310 USD/EUR. Objevují se názory, že k tomuto vývoji přispělo i schválení nového zákona v USA o „Homeland Investment“, který by měl do Spojených států přilákat cca 200 miliard dolarů. Žádná významná ekonomická data zveřejněna nebyla, index německého ekonomického sentimentu ZEW za říjen poklesl až na 31,3 body kvůli obavám ze zpomalování globálního ek. růstu v důsledku vysokých cen ropy. Technicky se eurodolarový trh nachází v neutrálním pásmu, nejbližšími technickými úrovněmi jsou 1,2296 a 1,2390 USD/EUR.
Radim Krejčí, Paria Online