Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti v září klesla na 10,1 % ze srpnových 10,2 %, resp. z 9,3 % na 9,1 % podle nové metodiky zahrnující jen dosažitelné uchazeče o zaměstnání. Počet osob registrovaných na úřadech práce se snížil o 6.000 na 530.000, u dosažitelných uchazečů dosáhl pokles dokonce 11.000 osob. V září působí na trhu práce dva hlavní faktory: příliv absolventů, kteří si užili svých posledních prázdnin a nechali hledání práce až na září, a obnovený nábor zaměstnanců po skončení letních dovolených. Druhý faktor letos převážil.
Počet absolventů škol v evidenci úřadů práce s v září zvýšil o necelých 7.000 (loni i předloni to bylo o 8.000). Pokud by se na trhu práce nic jiného nezměnilo, zvýšila by se míra nezaměstnanosti o dva procentní body. Nižšímu počtu absolventů hledajících práci ve srovnání s předchozími roky nahrává nejen oživení hospodářského růstu, ale i prostý fakt, že brány škol opouští rok od roku méně studentů.
Po skončení dovolených začínají na plné obrátky pracovat personální agentury a firemní oddělní lidských zdrojů. Počet osob, kterým se podaří nalézt zaměstnání, se díky tomu výrazně zvyšuje ve srovnání s červencem a srpnem. Letos v září nastoupilo do zaměstnání 53.000 osob, tj. o 5.000 více než loni v září. Lepší kondici trhu práce dokresluje zvýšení počtu volných pracovních míst na 47.000 z 45.000 loni v září.
Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti podle našich výpočtů klesla o dalších desetinu procentního bodu. Podle tohoto ukazatele nastal obrat na trhu práce v dubnu letošního roku. Příčinou nižší nezaměstnanosti je především rychlejší hospodářský růst snižující cyklickou složku nezaměstnanosti. Strukturální nezaměstnanost zůstává stále stejně vysoká. Pro ČNB je pokles cyklické složky nezaměstnanosti indikací uzavírání mezery výstupu a zapadá do scénáře pozvolného zpřísňování měnových podmínek.
V následujících měsících nezaměstnanost patrně dále klesne, v prosinci ji ovšem výpadek sezónních prací opět zvýší. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti 10,1 %, resp. 9,1 % podle nové metodiky.
David Marek, Patria Online