Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problém jménem devizové rezervy aneb intervence ČNB pokračují

Problém jménem devizové rezervy aneb intervence ČNB pokračují

7.10.2004 14:25
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů ČNB v srpnu odprodala další část výnosů devizových rezerv. Prostřednictvím spotových operací prodala 92 milionů euro. ČNB v letošním roce začala se strategií odprodeje části výnosů z devizových rezerv a od dubna, kdy tyto operace zahájila, do současnosti již prodala 310 mil. euro. To už vydá na poměrně významnou intervenci na devizovém trhu. Podobného objemu dosahovaly intervence prováděné v létě 2002, kdy ČNB bojovala se spekulacemi na devizovém trhu.

Pro ČNB je držba vysokých rezerv ztrátovou záležitostí. Vydělává sice na úrocích, úrokové výnosy z devizových rezerv jsou vyšší než úrokové náklady spojené se sterilizačními operacemi, vysoké ztráty však generují pohyby směnného kurzu. Loni sice koruna oslabovala vůči euru, k dolaru ale výrazně posílila, což snížilo hodnotu dolarové části portfolia devizových rezerv. Celková kurzová ztráta činila téměř 30 miliard korun. Čistý zisk z úroků dosáhl 7 miliard korun. Letos ČNB již dvakrát zvýšila úrokové sazby, čímž se zvýšily náklady na sterilizaci. Podle velmi orientačních výpočtů by se dosavadní letošní čisté úrokové výnosy měly pohybovat na úrovni 3 miliard korun. Kurzová ztráta by již ale měla přesahovat 10 miliard korun. Snaha o redukci objemu devizových rezerv má z pohledu hospodářských výsledků ČNB své opodstatnění.

Obr. : Hospodářské výsledky ČNB (v mld. Kč)

Zdroj: ČNB

Prodej devizových rezerv ovšem ČNB může vést k posilování kurzu koruny. Kromě toho, že by posílení koruny prohloubilo kurzové ztráty ČNB, potěšeny by jistě nebyly ani exportní firmy. Devizový trh má ale v tomto roce ještě jeden nový fenomén, konverzi repatriovaných zisků. Operace ČNB na devizovém trhu tak přišly v pravou chvíli a koruna je po většinu letošního roku poměrně stabilní. Problém nehrazené ztráty ČNB ve výši 54 miliard korun, která bude i nadále narůstat, ale zůstává nevyřešen. Transformace české ekonomiky s sebou přinesla mnoho různých nákladů. Ztrátu ČNB můžeme vnímat jako cenu za kurzový polštář, který zpříjemnil průběh transformace. Konečný účet bude zřejmě ještě vyšší, část kurzového polštáře (odchylky směnného kurzu od rovnovážné úrovně) ještě zbyla. ČR má druhou nejvyšší hodnotu HDP na obyvatele dle PPP (66,6 % původní EU-15), ale druhou nejnižší srovnatelnou cenovou hladinu (53,1 % původní EU-15).

David Marek, Patria Online


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • hospodářská opodstatnění
    14.10.2004 13:54

    Jaká jsou ta hospodářská opodstatnění pro redukci objemu dev. rezerv? Myslíte tím, že ČNB prodává rezervy aby trefila inflační? Řekl bych že prodej rezerv byl větší než repatriace zisků do zahraničí tudíž výsledkem byly apreciační tlaky na Kč. Nesnaží se spíš ČNB předejít vysoké účetní ztrátě před přístupem do EMU?
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m