Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

05.10.2004 10:48
Autor: 

Slovensko:
Dlhopisový trh rovnako ako aj swapový a FRA bol veľmi pokojný. Výnosy sa veľmi nehýbali a aj úrokové sadzby na peňažnom trhu boli stabilné. Kurz koruny sa však drží nad hladinou 40,0 SKK/EUR a preto aj tlak na pokles sadzieb oslabol. Menovanie nových členov Bankovej rady zatiaľ trh ignoroval. Môže však znamenať väčší priestor pre zhodnocovanie SKK a upustenie od ďalších redukcií sadzieb kvôli korune.

Polsko:
Výnosy polských dluhopisů v minulém týdnu výrazně poklesly v reakci na rozhodnutí výboru pro měnovou politiku, které překvapilo většinu analytiků. Trh otevíral na hodnotách 7,34%, 7,16 a 6,76% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis, výnosy byly v pondělí stabilní. Podobně tomu bylo i v úterý, kdy na vývoj nemělo vliv ani prohlášení vlády o zabránění účasti zahraničních subjektů při privatizaci banky PKO BP, ani uklidňující prohlášení premiéra, že míra veřejného dluhu by se měla stabilizovat na úrovni 48% HDP. Klíčovým dnem byla středa. Po rozhodnutí výboru pro měnovou politiku, které bylo pro trhy překvapením, došlo k prudkému poklesu výnosů. Dvouletý spadl o více než 20bps, pětiletý o více než 15bps a desetiletý o více než 10bps. Ve čtvrtek došlo ke zmírnění klesajícího trendu, když vláda zveřejnila finální verzi státního rozpočtu. Změny oproti předchozí verzi se týkaly především financování rozpočtového deficitu vč. snížení příjmů plánovaných z privatizace na 4,5 z původních 5,3 mld. PLN. Výnosy dluhopisů reagovaly mírným růstem. V pátek došlo k technické korekci, výnosy mírně vzrostly a týden tak uzavíraly na hodnotách 7,18%, 7,07% a 6,83% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

V tomto týdnu budou vzhledem k absenci ekonomických dat vývoj na trhu ovlivňovat prohlášení politiků a představitelů NBP. Podle našeho názoru by se vývoj mohl pokusit ovlivnit některý z členu jestřábího křídla výboru s cílem zvýšit očekávání růstu sazeb. To by mohlo mít sice krátkodobý, ale negativní vliv na ceny dluhopisů.

Maďarsko:
Trh dluhopisů minulý týden neprožil nijak mimořádné cenové pohyby. Ceny mírně oslabily před čtvrteční aukcí pětiletých a desetiletých dluhopisů, aby následně mírně posílily. Výsledek aukce přitom nijak neslnil, neboť poptávka převýšila nabídku jen 2,1xkrát (v případě pětiletého dluhopisu), resp. 1,8xkrát. Celkově lze ovšem vývoj cen dluhopisů hodnotit pozitivně, neboť byl jednoznačně příznivější než na vyspělých trzích, kde ceny klesly.

Tento týden se trh zaměří především na výsledek státního rozpočtu za měsíc srpen, jenž bude zveřejněn ve čtvrtek. Ceny dluhopisů by tak do značné míry mohly kopírovat dění na devizovém trhu (více výše), kde bude před zveřejněním výsledku rozpočtu rovněž panovat nervozita. Očekáváme tedy, že by v od poloviny týdne mohlo dojít minimálně k dočasnému růstu výnosů a to zejména ve středním sektoru výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data