Koruna mírně oslabuje na 31,59 Kč za euro pod vlivem podobného vývoje polského zlotého. Dochází tak ke korekci včerejšího posílení vyvolaného především výkyvem na eurodolarovém trhu. Dolar se po překonání důležitých hranic „usídlil“ nad úrovní 1,2400 USD/EUR, a koruna tím pádem pod 25,50 Kč/USD.
Obchodování na domácím devizovém trhu odpovídá pátečnímu dopoledni, likvidita se pravděpodobně o něco zvýší až po obědě. Včerejší rozhodnutí a komentáře ČNB jsou již zapomenuty, za zmínku stojí jen výrok guvernéra Tůmy o budoucím růstu úrokových sazeb. Mohlo by se totiž stát, že úroky neporostou tak rychle a tak brzo, jak se očekávalo.
Podle Reuters z návrhu státního rozpočtu na rok 2005 vyplývá, že vláda již nechce vydávat další dluhopisy v eurech, letos jich emitovala za 1,5 mld. eur. Ignorujeme-li fakt, že příjmy za takové emise mohou jít přes konverzní účty ČNB, působí emise v první fázi na korunu depreciačně a při výplatě kuponů apreciačně. Pokud se zpráva Reuters potvrdí, budou tyto efekty v příštím roce eliminovány pouze na kuponové platby z letošní emise. Koruna na zprávu nereaguje.
Česká měna kopíruje vývoj ve zbytku regionu, a to především slábnoucí zlotý (na 4,377 PZL/EUR). Slovenská koruna a maďarský forint jsou v klidu. Koruna zůstává v rámci technického pásma 31,65 až 31,50 Kč/EUR, především úroveň 31,63-31,65 se již několikrát ukázala jako velmi důležitá mez podpory a přilákala nákupní příkazy.
Jakoby trhy vyslyšely slova George Sorose o nudě na devizových trzích a dolar včera prudce propadl ke všem hlavním měnám. Z úrovní kolem 1,2320 se dostal až na 1,2440 USD/EUR. Dolaru nepomohl ani úspěšný index Chicago PMI. Cena ropy stále míří nahoru a na eurodolarovém trhu se rozvířily spekulace týkající se právě začínajícího meetingu G7. Dnes bude nejdůležitější index aktivity v průmyslu ISM. Aktuální kurz činí 1,2405 USD/EUR, technicky začíná trh být překoupený eurem, nejbližší úrovně zlomu: 1,2385 a 1,2435 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online