Člověk by si myslel, že Eurostat, statistický úřad Evropské Unie zasažený několika skandály, bude chtít zůstat určitou dobu v ústraní. Ale hned poté, co se popral s vymyšlenými čísly o řeckém rozpočtovém deficitu a vzpamatoval se z nálezu antimonopolního úřadu ohledně „obrovského rabování“ v loňském roce, udělal úřad další troufalý krok. Píše deník Financial Times s odkazem na Observer.
Novým náměstkem v Eurostatu byla jmenována Marie Bohatá, bývalá šéfka Českého statistického úřadu. Bohatá (56) loni rezignovala na svou pozici, když ČSÚ chybně spočítal data o zahraničním obchodu. Bohatá tehdy shodila vinu na dodávku špatných údajů od Generálního ředitelství cel a odmítla hlasy volající po její rezignaci do doby, než Eurostat celou věc prošetří – avšak nic jí nezabránilo vyhodit dva podřízené.
Eurostat rozdělil vinu mezi obě instituce a Bohatá sama odstoupila ještě před tím, než by k tomu byla donucena.
Evropská komise, která v září vyhlásila s pompou jmenování Bohaté jakožto zástupce nového členského státu EU do jedné z nejvyšších úřednických pozic, události z její profesní historie nevadí. Mluvčí EK řekl, že je zvykem, aby měl management odpovědnost za chyby svých podřízených. „Plně jí důvěřujeme. Prošla hodnotícím procesem s velmi pozitivním výsledkem. Je expertem.“ Dodal mluvčí.
Vskutku, zkušenosti Bohaté se mohou hodit i v případě Řecka. Eurostat tvrdí, že věděl o směšných řeckých údajích, avšak raději je vyšetřoval než aby je opravil. Český úřad Marie Bohaté udělal to samé s obchodní bilancí – rozzuřil ekonomy a podniky, které na čísla spoléhaly při svých rozhodnutích.
Observer se zamýšlí, co s tím vším udělá nový komisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla. Byl českým premiérem v době skandálu ČSÚ a vyzýval Bohatou k rezignaci.
(zdroj: Financial Times)
Patria Online pro zajímavost přináší přehled článků týkající se tehdejší chyby ČSÚ.
20.1.2003: Události minulého týdne, kdy Český statistický úřad nezaúčtoval vývoz po aktivním zušlechtění a ošidil tak českou ekonomiku o nemalou procentní část růstu HDP, vedou k zamyšlení nejen nad důvěryhodností statistických dat. ČSÚ společně s Generální ředitelstvím cel mystifikoval českou společnost chybou v řádu téměř 40 mld. korun a vedl tak mnoho ekonomických subjektů ke špatným rozhodnutím. Na stránkách Patria.cz jsme se omylem ČSÚ zabývali například v těchto komentářích (chronologicky řazeno):
ČSÚ snížil schodek obch. bilance o 38,7 mld. Kč !!!
Koruna po revizi obchodu prudce posiluje na 31,45 Kč/EUR, kde se zastaví?
ČSÚ přepočítá domácí produkt za 3. čtvrtletí 2002
Dejte mi pevný bod … aneb po revizi ČSÚ je všechno jinak
ČSÚ: … mohou za to celníci, ale věděli jsme o chybě již na podzim
Koruna posilovala o padesát haléřů (končí 31,50 Kč/EUR) … ČSÚ loni bojoval se silnou korunou?
Špidla: Pochybení ČSÚ se musí prošetřit, je to závažná chyba
Vývozní a dovozní ceny za listopad - pokračuje ČSÚ v sérii vlastních omylů?
ČSÚ: ekonomika ve 3Q roku 2002 rostla o 2,7% a nikoliv o 1,5%
Revizní smršť pokračuje - oprava zrychluje hospodářský růst ve 3. čtvrtletí na 2,7% z 1,5%
Zmíněné události vybízejí k zamyšlení. Máme i nadále používat statistiky ČSÚ v našem ekonomickém modelování? Existuje jiný způsob krom údajů o HDP, jak zjistit kam směřuje ekonomika? Kdo by měl nést osobní odpovědnost za chybu statistického úřadu? Je Marie Bohatá ženou na svém místě?
Pozn.: Text a otázky kurzívou byly aktuální v lednu 2003, současná situace v ČSÚ může být pod novým vedením zcela odlišná. K tématu se tehdy mezi čtenáři www.patria.cz rozhořela obsáhlá diskuse, kterou naleznete
ZDE.