Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mzdová desinflace pokračuje aneb kooperace ČNB a odborů sklízí své plody

Mzdová desinflace pokračuje aneb kooperace ČNB a odborů sklízí své plody

3.6.2002 9:14
Autor: 

komentář doplněn
Průměrná mzda v české ekonomice v 1. čtvrtletí činila 14 204 Kč. Tato úroveň představuje sedmiprocentní meziroční nárůst. Vzhledem k průměrné inflaci v uvedeném období ve výši 3,7%, činí reálné zvýšení průměrné mzdy 3,2%. V podnikatelském sektoru se průměrná mzda zvýšila na 14 749 Kč, tj. o 7,2% (reálně o 3,4%). V nepodnikatelské sféře činí průměrná mzda 12 047 Kč, což představuje přírůstek o 6,5% (reálně o 2,7%).

I nadále pokračovalo prohlubování mzdové diferenciace. Jinými slovy, v odvětvích, kde jsou nadprůměrné mzdy, bylo zvýšení mezd nadprůměrné, a naopak. Příkladem je finanční sektor. V peněžnictví a pojišťovnictví dosáhla průměrná mzda hodnoty 31 166 Kč a meziročně se zvýšila o 15,6%. Na druhém pólu leží zemědělství s průměrnou mzdou 10 479 Kč při růstu o 7,4%. Dalšími odvětvími, kde jsou mzdy a jejich přírůstky podprůměrné jsou: oděvní průmysl, kožešnický průmysl a výroba obuvi. Relativně nízkého zvýšení mezd se dočkali také zaměstnanci ve školství. Zde sice došlo ke zvýšení mzdových tarifů, to však bylo posunuto až na březen a bylo částečně kompenzováno poklesem netarifních složek mzdy.

Z makroekonomického pohledu, ač má tento pohled řadu úskalí, lze říci, že růst mezd odpovídá reálným možnostem české ekonomiky. Při poklesu počtu zaměstnanců o 1,1%, lze očekávat podobný trend také ve vývoji celkové pracovní síly v české ekonomice. To by znamenalo, že produktivita práce rostla rychleji než hrubý domácí produkt. Při prognóze růstu HDP v 1. čtvrtletí o 4,0%, by tedy přírůstek produktivity měl být větší než 4,0% a jednoznačně tak převýšit reálné zvýšení průměrné mzdy, jež dosáhlo 3,2%.

Aktuální mzdový vývoj tedy nepředstavuje rizika roztočení mzdově-inflační spirály. Svou roli sehrála úspěšné jednání mezi Českou národní bankou a odborovými svazy. Komunikace mezi těmito subjekty, kdy se ČNB pokouší ovlivnit inflační očekávání vstupující do negociací mezi zaměstnavateli a odbory. Bez nadsázky lze říci, že tento "nástroj" měnové politiky je důležitější, než úpravy úrokových sazeb. Vzhledem k platnému cílovému koridoru pro vývoj inflace a očekávanému zvýšení produktivity práce by byl tolerovatelný růst mezd o 9,0-10%. Současný mzdový vývoj lze tedy z pohledu ČNB hodnotit jako příznivý a neměl by ČNB bránit v případnému dalšímu snížení úrokových sazeb, bude-li to potřeba, ale to je již jiné téma ...

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university