Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chceme žít čistě? Zaveďme daň ze žvýkaček!

Chceme žít čistě? Zaveďme daň ze žvýkaček!

24.9.2004 14:52
Autor: 

Irskou vládu trápí špinavé chodníky a nepořádek na venkově. Situaci se již pokusila řešit daní na igelitové pytlíky. Zdá se však, že to nestačí. Agentura Reuters nedávno oznámila, že studie vydaná irským kabinetem navrhuje daň 5 eurocentů na balíček žvýkaček. Výnosy se očekávají okolo 4 až 5 miliónů euro. „Potřebujeme koordinovaná a inovační opatření, pokud chceme vyřešit problém z nepořádkem“, vyjádřil se ministr životního prostředí Martin Cullen. Na konečné řešení odpadkové otázky se Irsko zaměřuje opravdu důkladně. Podle Reuters je na mušce kromě žvýkaček také odpad z prodejen rychlého občerstvení a bankomatů.

Pokud by se Irům podařilo podobná opatření prosadit i na evropské úrovni, bylo by se jistě na co těšit. Po vydání evropské směrnice s názvem třeba Čisté ulice 2010 nebo Evropa bez odpadků 2008, by se mohl otevřít prostor pro českou tvořivost. Vláda, ministerstva a jednotlivé odbory by mohly vydávat různá nařízení, případně navrhovat různé zvyšování daní na určité produkty. Mohly bychom tak zavést nejen daň na žvýkačky (kdo z vás nikdy do žádné nešlápl?), ale také třeba daň na láhve menší než 1 litr (koše jsou jich po Praze plné) nebo na kupóny na dobíjení mobilních telefonů.

Problém by mohl představovat černý trh, který by se mohl po zavedení takových daní objevit. Určitým řešením by jistě bylo například všechny balíčky žvýkaček kolkovat. Daň by tedy musela být alespoň tak vysoká, aby pokryla cenu kolku a dosáhlo se tak alespoň výchovného, když ne fiskálního, efektu. Různí lidé by ovšem mohli prohlásit, že žvýkačky kupují pouze pro domácí potřebu a veškerý odpad zpracovávají doma. Vybírání daně od těchto lidí by tak bylo nemorální. Bylo by tedy asi nutné tyto lidi označit viditelným znamením s tím, že žvýkat mohou pouze doma a pokud je někdo uvidí jak žvýkají na ulici, tak mohou o privilegium kupovat žvýkačky bez kolku přijít. Regulace je jistě věc zábavná.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
  • Irsko a odpadky
    24.9.2004 15:40

    V Irsku jsem uz 3 mesice a tady by museli zavest dan na vsechno:-) To co se vali na chodnicich a nejen tam je neuveritelne. Irove jsou proste narod, ktere nikdo nenaucil od ceho jsou odpadkove kose. Dalsi vec je, ze konktrentne v Dublinu to zrovna odpadkovymi kosi neprekypuje. Spise bych to videl jako v Hong Kongu. Tam pokud si i jen odplivnete na zem a uvidi vas policista tak zaplatite pokutu ve vysi zhruba 5000,- Kc. Cistejsi mesto, nez je Hong Kong jsem jeste nevidel. Btw. napriklad v Galway je zrejme popularni hazet do more a reky nakupni voziky. Takze takova dan z nakupnich voziku by nebyla od veci..:-))
    Dr_Matrace
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data