Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Taková malá, evropská, penzijní díra…

23.09.2004 14:05
Autor: 

Už jsme si začínali myslet, že penzijní fondy a jejich schodky jsou pomalu zapomenuty – i objeví se Deutsche Bank a připomene nám, že tomu tak úplně není. Podle její poslední analýzy investoři do akcií firem jako DaimlerChrysler AG, Lafarge SA nebo Royal Dutch NV nedoceňují dopad deficitů penzijních plánů daných firem na jejich hospodářské výsledky, potažmo na ceny jejich akcií.
DaimlerChrysler AG – největší výrobce nákladních automobilů na světě – podle této studie přiznává jenom dvě třetiny celkových závazků plynoucích ze svého penzijního fondu (19,2 miliardy euro tj. více jako polovinu své tržní kapitalizace). Jak přiznává Deutsche Bank – „plná výše schodků penzijních fondů evropských firem není vždy plně zohledněna v jejich valuaci. Na rozdíl od Velké Británie jsou údaje od evropských firem v mnoha případech poněkud zastřené“.

Proč zrovna Velká Británie ? Britské firmy mají povinnost uvádět každý rok, zda jejich penzijní fondy a penzijní plány disponují dostatkem prostředků na krytí budoucích závazků. Naopak evropské firmy mají možnost „roztáhnout“ změny výše aktiv a budoucích závazků na několik let dopředu. To se však změní – k 1. lednu by mělo dojít k harmonizaci mezinárodních účetních standardů, které tuto diskrepanci odstraní.

Takový Lafarge SA – největší světový producent stavebních materiálů – má závazky plynoucí z penzijního fondu ve výši 1,4 miliardy euro. Ve svých výsledcích však zohledňuje jenom 52 % této částky. Koninklijke Ahold NV vykazuje jenom 75 % svých závazků, v úhrnu dosahujících 819 milionů euro. V případě obou firem dosahují závazky jejich penzijních fondů více jak 13 % jejich tržní hodnoty.
Pomineme-li závazky ze zdravotního pojištění, Volkswagen AG má ve svém penzijním fondu schodek 11,4 miliardy euro a je tak rekordmanem v rámci firem z báze indexů DJ STOXX 50 a DJ Euro STOXX 50. RWE AG – třetí největší evropská „utilita“ – má deficit 11,8 miliardy euro, více jak 50 % své tržní hodnoty. BT Group Plc je na tom podobně, účtenka se zde vyšplhala na 7,7 miliardy euro.

Ať žijí firemní penzijní fondy…

Petr Žabža, Patria Direct

Váš názor
 • diky
  23.09.2004 16:44

  Dekuji za zajimavy clanek.
  ferda
  • Zabzo dost dobry...
   23.09.2004 20:41

   Zkuste vypotit neco na tema dluhy americke vlady, dluhy americkych domactnosti, kde se realizuji zisky z prodeje ropy, jaky je postoj dnesnich predstavitelu arabskeho sveta k americkym bankam a USD, kdy se zacne ropa kotovat v ramci menoveho kose a ne jenom v zelenejch... Jinak dobry nazory a hlavne zdravej rozum! Jen tak dal!!! Vasek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
   Nejčtenější zprávy týdne
   Nejdiskutovanější zprávy týdne
   Kalendář událostí
   ČasUdálost
   0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
   0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
   8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
   14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
   14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
   14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru