Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

22.09.2004 11:32
Autor: 

Moderní technologie jsou zázrak – šetří náš čas, usnadňují život a dělají nám radost. Zářným příkladem tohoto trendu jsou v poslední době mobilní telefony – dá se s nimi telefonovat, fotit, posílat zprávy a obrázky, platit a kdoví co ještě. Německý Siemens AG však zašel ještě o kousek dále. Dnes dopoledne se agentuře Bloomberg svěřil, že jeho vývojáři pracují na modelech schopných detekovat alkohol v dechu uživatele nebo sloužit jako požární a kouřová čidla.

Siemens AG podle svých slov vynalezl a nyní úspěšně otestoval senzory a čipy, které rozpoznají jednotlivé druhy plynů (kouř, alkoholové výpary) – jejich implementace do spotřebních přístrojů je otázkou času. Jako první segment se logicky nabízí kuchyňské spotřebiče a mobilní telefony. Představa řidičů testujících svůj dech foukáním do mikrofonu jejich mobilního telefonu je sice úsměvná, nikoliv však nereálná.

Samo o sobě může výše uvedené připomínat sci-fi. Ještě nedávno si však nikdo nedokázal představit, že v mobilním telefonu bude kdy zabudován digitální fotoaparát – pokud dnes kterýkoliv výrobce takový model nenabízí, je ze hry (Nokia by mohla povídat). Právě modely firmy Siemens AG se nyní prodávají s fotoaparáty nabízejícími rozlišení 1,2 megapixelu a „dvoumegové“ telefony jsou již připraveny.

Co to všechno znamená ? První věc je jasná – vyhoďte svůj kompaktní fotoaparát do koše. Kdo by se na dovolenou tahal s fotoaparátem, jež zaznamenává snímky na „obyčejný“ film, můžete-li toho samého efektu dosáhnout s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší ?

Druhá věc – segment palmtopů a PDA dostává v podobě posledních modelů mobilních telefonů velmi vážnou konkurenci. S tím, jak se telefony v mnoha funkcích PDA přibližují (navíc při zachování relativně sexy rozměrů), výrobci jako Hewlett-Packard nebo Palm musí hodně přemýšlet čím nalákat nové potenciální zákazníky. Tím nechci nijak snižovat výhody PDA – větší a čitelnější displeje, vyšší paměťovou kapacitu a širší paletu aplikací. Nicméně ruku na srdce – kolik z nich doopravdy aktivně používáte?

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Chápu technologické opojení ...
  22.09.2004 11:59

  ... ale tohle už je trochu silná káva. Pan Žabža na chvíli opustil svůj obor a hned se vydal na tenký led. Takových věrozvěstů integrace už tady bylo, ale trh si sám nakonec vybere, co je smysluplné a co ne. Nevím, jestli pan Žabža někdy posílal fotky z dovolené po telefonu a jestli je taky někdy zkusil vytisknout. Asi ne, protože jinak by nemohl vypustit kouzelnou větu "s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší". V době, kdy se rozebírá, zda 8Mpx zrcadlovky jsou srovnatelné s kinofilmem si tento výrok zaslouží "ocenění". Naopak Vám prozradím, že i ten nejobyčejnější analogový kompakt je řádově lepší než kterýkoliv telefon s fotoaparátem. Problém totiž není v instalovaných megapixlech, ale v optice. Pokud by telefony s fotoaparátem měly dosáhnou aspoň podobných výsledků, byl by to fotoaparát s telefonem. A nejsem si jist, že zrovna toto zákazníci potřebují a chtějí. Ti si chcou občas poslat srandovní fotku nebo momentku u které je ani nenapadne, že by ji vytiskli. U fotek z dovolených je tomu zpravidla naopak.
  • souhlasím, ale..
   22.09.2004 12:56

   .. je pravda, že za pár let už může být všechno jinak. Jinak, Palm vyrábí svou řadu Treo, kombinace telefonu s PDA. Bude to především o tom, kdo prorazí tu hladinu (cena, marketing). Až někdo přesvědčí maminky na mateřské, že je lepší psát nákupní lístek do komunikátoru, případně by ho generovala sama lednička (ta by si koneckonců potraviny mohla sama objednat "po síti"). :-) Prostě jde o to, přesvědčit lidi, že komunikátor není jen pro manažery. Ale celkově vzato je ten článek takové plácnutí do vody.
   mgns
Aktuální komentáře
09.03.2021
11:57Artus: V čem se liší peníze z vrtulníků a kvantitativní uvolňování?
11:32Ekonomika eurozóny klesla ve čtvrtletí více, než se odhadovalo
11:03Eurodolar koriguje ztráty s obratem výnosů, technologie mají šanci se odrazit  
10:22Petr Dufek: Export zahájil letošní rok poklesem
10:10Japonský HDP koncem roku rostl pomaleji, než se předpokládalo
10:00Přebytek zahraničního obchodu v lednu stoupl na 24,6 mld. Kč
9:23Rozbřesk: Akcelerace českých mezd v časech lockdownu?
8:50Evropské akciové futures jsou otočené dolů, euro roste. VIG oznámila výsledky  
8:38Reuters: Pandemie v evropských městech zastavila rozmach Airbnb
8:27Čistý zisk VIG loni klesl o 30 %, nedosáhl na odhady
6:07Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Continental AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
  Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
  0:50JP - HDP, q/q
  7:00Deutsche Post AG (12/20 Q4)
  7:00Dufry AG (12/20 Q4)
  9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
  11:00EMU - HDP, q/q