Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

22.9.2004 11:32
Autor: 

Moderní technologie jsou zázrak – šetří náš čas, usnadňují život a dělají nám radost. Zářným příkladem tohoto trendu jsou v poslední době mobilní telefony – dá se s nimi telefonovat, fotit, posílat zprávy a obrázky, platit a kdoví co ještě. Německý Siemens AG však zašel ještě o kousek dále. Dnes dopoledne se agentuře Bloomberg svěřil, že jeho vývojáři pracují na modelech schopných detekovat alkohol v dechu uživatele nebo sloužit jako požární a kouřová čidla.

Siemens AG podle svých slov vynalezl a nyní úspěšně otestoval senzory a čipy, které rozpoznají jednotlivé druhy plynů (kouř, alkoholové výpary) – jejich implementace do spotřebních přístrojů je otázkou času. Jako první segment se logicky nabízí kuchyňské spotřebiče a mobilní telefony. Představa řidičů testujících svůj dech foukáním do mikrofonu jejich mobilního telefonu je sice úsměvná, nikoliv však nereálná.

Samo o sobě může výše uvedené připomínat sci-fi. Ještě nedávno si však nikdo nedokázal představit, že v mobilním telefonu bude kdy zabudován digitální fotoaparát – pokud dnes kterýkoliv výrobce takový model nenabízí, je ze hry (Nokia by mohla povídat). Právě modely firmy Siemens AG se nyní prodávají s fotoaparáty nabízejícími rozlišení 1,2 megapixelu a „dvoumegové“ telefony jsou již připraveny.

Co to všechno znamená ? První věc je jasná – vyhoďte svůj kompaktní fotoaparát do koše. Kdo by se na dovolenou tahal s fotoaparátem, jež zaznamenává snímky na „obyčejný“ film, můžete-li toho samého efektu dosáhnout s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší ?

Druhá věc – segment palmtopů a PDA dostává v podobě posledních modelů mobilních telefonů velmi vážnou konkurenci. S tím, jak se telefony v mnoha funkcích PDA přibližují (navíc při zachování relativně sexy rozměrů), výrobci jako Hewlett-Packard nebo Palm musí hodně přemýšlet čím nalákat nové potenciální zákazníky. Tím nechci nijak snižovat výhody PDA – větší a čitelnější displeje, vyšší paměťovou kapacitu a širší paletu aplikací. Nicméně ruku na srdce – kolik z nich doopravdy aktivně používáte?

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Chápu technologické opojení ...
  22.9.2004 11:59

  ... ale tohle už je trochu silná káva. Pan Žabža na chvíli opustil svůj obor a hned se vydal na tenký led. Takových věrozvěstů integrace už tady bylo, ale trh si sám nakonec vybere, co je smysluplné a co ne. Nevím, jestli pan Žabža někdy posílal fotky z dovolené po telefonu a jestli je taky někdy zkusil vytisknout. Asi ne, protože jinak by nemohl vypustit kouzelnou větu "s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší". V době, kdy se rozebírá, zda 8Mpx zrcadlovky jsou srovnatelné s kinofilmem si tento výrok zaslouží "ocenění". Naopak Vám prozradím, že i ten nejobyčejnější analogový kompakt je řádově lepší než kterýkoliv telefon s fotoaparátem. Problém totiž není v instalovaných megapixlech, ale v optice. Pokud by telefony s fotoaparátem měly dosáhnou aspoň podobných výsledků, byl by to fotoaparát s telefonem. A nejsem si jist, že zrovna toto zákazníci potřebují a chtějí. Ti si chcou občas poslat srandovní fotku nebo momentku u které je ani nenapadne, že by ji vytiskli. U fotek z dovolených je tomu zpravidla naopak.
  • souhlasím, ale..
   22.9.2004 12:56

   .. je pravda, že za pár let už může být všechno jinak. Jinak, Palm vyrábí svou řadu Treo, kombinace telefonu s PDA. Bude to především o tom, kdo prorazí tu hladinu (cena, marketing). Až někdo přesvědčí maminky na mateřské, že je lepší psát nákupní lístek do komunikátoru, případně by ho generovala sama lednička (ta by si koneckonců potraviny mohla sama objednat "po síti"). :-) Prostě jde o to, přesvědčit lidi, že komunikátor není jen pro manažery. Ale celkově vzato je ten článek takové plácnutí do vody.
   mgns
Aktuální komentáře
14.12.2018
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  
10:10Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu
9:19Rozbřesk: Třetí propad automobilového trhu v EU za sebou
9:09Komerční banka a.s. - Zveřejňuje zprávu o výsledcích kontroly provedené Českou národní bankou
8:58Čínská data zklamala, Evropa asi otevře v červeném  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  9:30EMU - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m