Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

Váš mobilní telefon Vám ještě nevaří kávu?

22.09.2004 11:32
Autor: 

Moderní technologie jsou zázrak – šetří náš čas, usnadňují život a dělají nám radost. Zářným příkladem tohoto trendu jsou v poslední době mobilní telefony – dá se s nimi telefonovat, fotit, posílat zprávy a obrázky, platit a kdoví co ještě. Německý Siemens AG však zašel ještě o kousek dále. Dnes dopoledne se agentuře Bloomberg svěřil, že jeho vývojáři pracují na modelech schopných detekovat alkohol v dechu uživatele nebo sloužit jako požární a kouřová čidla.

Siemens AG podle svých slov vynalezl a nyní úspěšně otestoval senzory a čipy, které rozpoznají jednotlivé druhy plynů (kouř, alkoholové výpary) – jejich implementace do spotřebních přístrojů je otázkou času. Jako první segment se logicky nabízí kuchyňské spotřebiče a mobilní telefony. Představa řidičů testujících svůj dech foukáním do mikrofonu jejich mobilního telefonu je sice úsměvná, nikoliv však nereálná.

Samo o sobě může výše uvedené připomínat sci-fi. Ještě nedávno si však nikdo nedokázal představit, že v mobilním telefonu bude kdy zabudován digitální fotoaparát – pokud dnes kterýkoliv výrobce takový model nenabízí, je ze hry (Nokia by mohla povídat). Právě modely firmy Siemens AG se nyní prodávají s fotoaparáty nabízejícími rozlišení 1,2 megapixelu a „dvoumegové“ telefony jsou již připraveny.

Co to všechno znamená ? První věc je jasná – vyhoďte svůj kompaktní fotoaparát do koše. Kdo by se na dovolenou tahal s fotoaparátem, jež zaznamenává snímky na „obyčejný“ film, můžete-li toho samého efektu dosáhnout s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší ?

Druhá věc – segment palmtopů a PDA dostává v podobě posledních modelů mobilních telefonů velmi vážnou konkurenci. S tím, jak se telefony v mnoha funkcích PDA přibližují (navíc při zachování relativně sexy rozměrů), výrobci jako Hewlett-Packard nebo Palm musí hodně přemýšlet čím nalákat nové potenciální zákazníky. Tím nechci nijak snižovat výhody PDA – větší a čitelnější displeje, vyšší paměťovou kapacitu a širší paletu aplikací. Nicméně ruku na srdce – kolik z nich doopravdy aktivně používáte?

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Chápu technologické opojení ...
  22.09.2004 11:59

  ... ale tohle už je trochu silná káva. Pan Žabža na chvíli opustil svůj obor a hned se vydal na tenký led. Takových věrozvěstů integrace už tady bylo, ale trh si sám nakonec vybere, co je smysluplné a co ne. Nevím, jestli pan Žabža někdy posílal fotky z dovolené po telefonu a jestli je taky někdy zkusil vytisknout. Asi ne, protože jinak by nemohl vypustit kouzelnou větu "s věcí řádově menší a výkonově řádově lepší". V době, kdy se rozebírá, zda 8Mpx zrcadlovky jsou srovnatelné s kinofilmem si tento výrok zaslouží "ocenění". Naopak Vám prozradím, že i ten nejobyčejnější analogový kompakt je řádově lepší než kterýkoliv telefon s fotoaparátem. Problém totiž není v instalovaných megapixlech, ale v optice. Pokud by telefony s fotoaparátem měly dosáhnou aspoň podobných výsledků, byl by to fotoaparát s telefonem. A nejsem si jist, že zrovna toto zákazníci potřebují a chtějí. Ti si chcou občas poslat srandovní fotku nebo momentku u které je ani nenapadne, že by ji vytiskli. U fotek z dovolených je tomu zpravidla naopak.
  • souhlasím, ale..
   22.09.2004 12:56

   .. je pravda, že za pár let už může být všechno jinak. Jinak, Palm vyrábí svou řadu Treo, kombinace telefonu s PDA. Bude to především o tom, kdo prorazí tu hladinu (cena, marketing). Až někdo přesvědčí maminky na mateřské, že je lepší psát nákupní lístek do komunikátoru, případně by ho generovala sama lednička (ta by si koneckonců potraviny mohla sama objednat "po síti"). :-) Prostě jde o to, přesvědčit lidi, že komunikátor není jen pro manažery. Ale celkově vzato je ten článek takové plácnutí do vody.
   mgns
Aktuální komentáře
15.08.2022
6:01Reálné sazby by měly být v plusu, opouštíme předchozí monetární režim, říká ekonom Bank of England
14.08.2022
15:33Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily
8:47Víkendář: Malování rtěnky na prase a konkurence Tesly podle Ark Investment
13.08.2022
15:31Je čaj ESG?
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data