Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři minulý týden stáhli 1,3 miliardy ze smíšených fondů!

Investoři minulý týden stáhli 1,3 miliardy ze smíšených fondů!

20.9.2004 18:09
Autor: 

České podílové fondy co do výkonnosti zůstávají v mírném růstu, a to přes všechny rizikové skupiny. Pouze výjimečně některé z fondů oslabovaly. Zajímavé věci se ale děly v pohybu peněžních prostředků. Podobně jako v předešlých týdnech ztrácely peníze dluhopisové fondy, ke kterým se ale tentokrát razantně přidaly také fondy smíšené. Investoři z nich za minulý týden stáhli celkem 1,3 miliardy korun. Dluhopisové fondy ztratily 185 milionů. Ostatní segmenty trhu zůstaly za uplynulý týden podle pohybu kapitálu v plusu.

Nejvyšší týdenní výkonnost tentokrát vykázal ČPI-OPF Fond nové ekonomiky s nárůstem o 1,97 %, podpořený růstem technologických titulů (Nasdaq Composite za minulý týden +0,8 %). Další dva v pořadí jsou fondy smíšené, investující hlavně do středoevropských akcií a obligací. IKS Balancovaný si připsal 1,40 % a ČSOB Středoevropský získal 1,32 %.

U Fondů peněžního trhu za uplynulý týden zůstalo všechno při starém. Příliv peněz do těchto fondů vstřebává ISČS-Sporoinvest, ostatní s výjimkou ČPI-OPF Peněžní prostředky ztrácejí. Nejvyšší týdenní výnos činil 0,09 % (IKS Peněžní trh), nejnižší 0,01 % (ISČS- Sporoinvest).

Pro zobrazení tabulky fondů peněžního trhu klikněte zde

U Dluhopisových fondů dosáhl maximálního týdenního zisku ISČS-Trendbond s +0,39 %. Z 185 milionů Kč, které odplynuly z tohoto segmentu, ztratil nejvíc IKS Plus bondový, přes 82 milionů. Výkonnost za posledních 12 měsíců u dluhopisových fondů dosahuje maximálně 2,62 % (ČPI-OPF korp. dluhopisů).

Pro zobrazení tabulky dluhopisových fondů klikněte zde

Smíšené fondy, jak už bylo uvedeno, za minulý týden čelily výraznému odlivu kapitálu. K celkovému výsledku -1,3 mld. Kč přispěl nejvíce fond ČSOB - bohatství (-950 mil.). Portfolio tohoto fondu je zhruba z třetiny tvořeno domácími dluhopisy, téměř třicet procent dále tvoří zahraniční akcie a 18 % je v depozitech. IKS Global konzervativní byl fond s druhým největším odlivem investorů, když ztratil 270 milionů Kč. Z pohledu výkonnosti na tom smíšené fondy nebyly špatně. Pouze tři z fondů ztratily na hodnotě. Nejvyšší týdenní výnos činil 1,40 %.

Pro zobrazení tabulky smíšených fondů klikněte zde

Akciové fondy znovu čerpaly sílu z růstu trhů, a to jak z domácího, tak z evropských či amerických. Přesto, že se tento segment drží stále v plusu, tempo růstu se již třetí týden zvolňuje. Jeden z fondů (ČSOB - Akciový mix) propadl do ztráty. Celkově tento sektor kapitál získává, což je hlavně zásluha ISČS-Sporotrend (+23 mil. Kč, týdenní výnos +0,72 %). Tento fond je také nejúspěšnější za posledních 12 měsíců (+27,24 %).

Pro zobrazení tabulky akciových fondů klikněte zde

Fondy fondů - pokud budeme tyto dva fondy považovat za jeden ze segmentů trhu, byl za minulý týden jediný, co celkově oslaboval. ISČS-Global Trend FF ztratil 0,82 %, IKS fond fondů jen mírně posílil o 0,08 %.

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Tomáš Vlk, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba