Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přeměně speciálních fondů na standardní nic nestojí v cestě

Přeměně speciálních fondů na standardní nic nestojí v cestě

20.9.2004 12:20
Autor: 

V oblasti kapitálového trhu došlo v souvislosti se vstupem České republiky do EU k významným legislativním změnám, jejichž cílem bylo uvést českou právní úpravu do souladu s právem ES. Tyto změny se dotýkají také právní úpravy kolektivního investování, kterou nově obsahuje s účinností od 1. 5. 2004 zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování (dále jen „Zákon“). Zákon mimo jiné stanovuje přísnější požadavky na investiční společnosti a jimi spravované podílové fondy tak, aby odpovídaly právním předpisům ES a mohly poskytovat služby i v jiných členských státech Evropské unie na základě tzv. evropského pasu.

Zákon nově rozlišuje podle skladby majetku a způsobu investování dva typy fondů kolektivního investování. Prvním typem jsou fondy kolektivního investování, které splňují požadavky směrnice č. 85/611/ES o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (dále jen "Směrnice"), ty zákon nazývá "standardními fondy“. Tyto fondy mohou využívat výhod tzv. jednotné evropské licence (jednotného evropského pasu) a mohou volně poskytovat své služby v rámci Evropské unie. Druhou kategorií jsou fondy kolektivního investování, které nesplňují všechny požadavky Směrnice, a které zákon nazývá "speciálními fondy". Tyto fondy nemohou využívat výhody jednotné evropské licence a vztahuje se na ně národní režim.

Všechny otevřené podílové fondy, jež byly založeny podle dosavadních předpisů, tj. podle zákona č. 248/1992 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, se ode dne 1. 5. 2004, tj. ode dne nabytí účinnosti Zákona, považují za otevřené podílové fondy cenných papírů patřící do kategorie speciálních fondů. Tyto fondy vstoupily do přechodného jednoletého období, ve kterém musí svůj statut uvést do souladu se Zákonem a vyhláškou č. 457/2004 Sb., o minimálních náležitostech statutu a povinných náležitostech zjednodušeného statutu fondu kolektivního investování.

K přeměně speciálního fondu na standardní fond dojde okamžikem nabytí účinnosti statutu ve znění, které splňuje požadavky výše uvedené vyhlášky. V době nabytí účinnosti statutu musí být fond i investiční společnost fakticky přizpůsobeny požadavkům práva ES. Komise pro cenné papíry („Komise“) předpokládá, že pokud fond nebude fakticky přizpůsoben právu ES v době podání žádosti o schválení změněného statutu, žadatel v návrhu uvede odloženou účinnost tak, aby do té doby stihl provést potřebné změny. Účinnost však nemůže být odložena na později než 1. 5. 2005, kdy uplyne výše uvedená přechodná doba.

Některé speciální fondy se obávaly, že jejich přeměna na standardní fond nemůže proběhnout dříve, než Komise vydá tzv. vyhlášku o derivátech, kterou by upravila používání technik a nástrojů, které může standardní fond používat k efektivnímu obhospodařování portfolia. Komise však potvrdila, že k přeměně může dojít i bez této vyhlášky.

Závěrem poukazujeme na to, že investiční společnost obhospodařující standardní fond bude vždy investiční společností, která splňuje požadavky práva ES, a bude tedy oprávněna využívat výhod evropského pasu a volně poskytovat své služby v členských státech Evropské unie.

Martin Špička
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data