Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přeměně speciálních fondů na standardní nic nestojí v cestě

Přeměně speciálních fondů na standardní nic nestojí v cestě

20.09.2004 12:20
Autor: 

V oblasti kapitálového trhu došlo v souvislosti se vstupem České republiky do EU k významným legislativním změnám, jejichž cílem bylo uvést českou právní úpravu do souladu s právem ES. Tyto změny se dotýkají také právní úpravy kolektivního investování, kterou nově obsahuje s účinností od 1. 5. 2004 zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování (dále jen „Zákon“). Zákon mimo jiné stanovuje přísnější požadavky na investiční společnosti a jimi spravované podílové fondy tak, aby odpovídaly právním předpisům ES a mohly poskytovat služby i v jiných členských státech Evropské unie na základě tzv. evropského pasu.

Zákon nově rozlišuje podle skladby majetku a způsobu investování dva typy fondů kolektivního investování. Prvním typem jsou fondy kolektivního investování, které splňují požadavky směrnice č. 85/611/ES o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (dále jen "Směrnice"), ty zákon nazývá "standardními fondy“. Tyto fondy mohou využívat výhod tzv. jednotné evropské licence (jednotného evropského pasu) a mohou volně poskytovat své služby v rámci Evropské unie. Druhou kategorií jsou fondy kolektivního investování, které nesplňují všechny požadavky Směrnice, a které zákon nazývá "speciálními fondy". Tyto fondy nemohou využívat výhody jednotné evropské licence a vztahuje se na ně národní režim.

Všechny otevřené podílové fondy, jež byly založeny podle dosavadních předpisů, tj. podle zákona č. 248/1992 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech, se ode dne 1. 5. 2004, tj. ode dne nabytí účinnosti Zákona, považují za otevřené podílové fondy cenných papírů patřící do kategorie speciálních fondů. Tyto fondy vstoupily do přechodného jednoletého období, ve kterém musí svůj statut uvést do souladu se Zákonem a vyhláškou č. 457/2004 Sb., o minimálních náležitostech statutu a povinných náležitostech zjednodušeného statutu fondu kolektivního investování.

K přeměně speciálního fondu na standardní fond dojde okamžikem nabytí účinnosti statutu ve znění, které splňuje požadavky výše uvedené vyhlášky. V době nabytí účinnosti statutu musí být fond i investiční společnost fakticky přizpůsobeny požadavkům práva ES. Komise pro cenné papíry („Komise“) předpokládá, že pokud fond nebude fakticky přizpůsoben právu ES v době podání žádosti o schválení změněného statutu, žadatel v návrhu uvede odloženou účinnost tak, aby do té doby stihl provést potřebné změny. Účinnost však nemůže být odložena na později než 1. 5. 2005, kdy uplyne výše uvedená přechodná doba.

Některé speciální fondy se obávaly, že jejich přeměna na standardní fond nemůže proběhnout dříve, než Komise vydá tzv. vyhlášku o derivátech, kterou by upravila používání technik a nástrojů, které může standardní fond používat k efektivnímu obhospodařování portfolia. Komise však potvrdila, že k přeměně může dojít i bez této vyhlášky.

Závěrem poukazujeme na to, že investiční společnost obhospodařující standardní fond bude vždy investiční společností, která splňuje požadavky práva ES, a bude tedy oprávněna využívat výhod evropského pasu a volně poskytovat své služby v členských státech Evropské unie.

Martin Špička
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data