Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komu není rady, …

Komu není rady, …

17.9.2004 15:49
Autor: 

O omylech předesedy Českomoravské konfederace odborových svazů by se dal napsat seriál. Nejedná se o nijak programovou kritiku ani komplot jakkoli zaškatulkovaných ekonomů, ale mýty, které šéf odborů šíří, by neměly zastínit skutečný stav věcí.

Včera přišel Milan Štěch s prohlášením, že se neprokázalo, že jsou vedlejší personální náklady vysoké a ohrožují konkurenceschopnost českých firem. Argumentací má být mezinárodní srovnání absolutních hodnot vedlejších nákladů práce obsažené v analýze ministerstva práce a sociálních věcí.

První vadou na kráse je skutečnost, že uvedené srovnání nepočítá s úplnými nemzdovými náklady práce. Jednoduše v něm chybí daně. Neřekl bych, že se jedná o zanedbatelnou položku. Vypracování mezinárodního srovnání v této oblasti je nošením dříví do lesa. Každý rok připravuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj publikaci Taxing Wages, která obsahuje mimo jiné i přehled podílu nemzdových nákladů na celkových nákladech práce. Podle posledního vydání této publikace dosahuje tento podíl v ČR 44 procent. Ve střední Evropě je vyšší jen v Maďarsku (46 %), v rámci celé OECD je před námi pouze Německo, Francie, Itálie, Švédsko a Belgie.

Za druhé, zaměstnavateli může být úplně jedno, jaká část mzdových nákladů, jež platí, připadne státu a jaká zaměstnancům. Důležité je, kolik ho práce stojí, přesněji, kolik ho stojí jednotka stejně efektivní práce, tj. jednotkové mzdové náklady. Propočítáme-li jednotkové mzdové náklady, jsou ve střední Evropě vyšší než v ČR jen ve Slovinsku (v přehledu OECD Slovinsko není neb není členem této organizace) a v Maďarsku. Zajímavé je, že podobně vysoké jednotkové mzdové náklady jako v ČR jsou v Estonsku, které má ovšem znatelně příznivější zdanění firemních zisků. Slovinsko zase těží ze své výhodné geografické pozice a turistického ruchu. Jednotkové mzdové náklady tak mohou mít relativně nižší význam. V Čechách a na Moravě nemáme ani Alpy, ani Jaderské moře a se mzdově-nákladovým aspektem konkurenceschopnosti ČR to není v rámci středoevropského regionu nijak růžové. Komparativní výhoda vzdělanosti je také z velké části mýtus a na lepší infrastrukturu se také nebudeme moci věčně vymlouvat.

Obr.: Daně a nezaměstnanost

Zdroj: OECD, IMF

Za třetí, paradoxem je, že současnou výši nemzdových nákladů práce hájí odbory. Nejsou snad členové odborů plátci daní a sociálního pojistného? O tom, že by nižší zdanění práce mohlo pomoci snížit nezaměstnanost (viz obrázek), ani nemluvě.

Aktuální stav veřejných rozpočtů zřejmě v nejbližších letech nedovolí příliš manévrovat se sazbami sociálního pojistného a daňovými sazbami, nicméně není důvod nasazovat si růžové brýle a tvářit se, že je všechno v pohodě. Jednou se můžeme ocitnout v podobné situaci jako Francie či Německo, které již začíná návrat do reality bolet.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Pár dotazů na autora článku:
  20.9.2004 9:52

  Co to jsou "jednotkové mzdové náklady"? A co máte na mysli pojmem "střední Evropa". Patří tam i Německo, Rakousko a Švýcarsko. Chcete říci, že jednotkové mzdové náklady jsou v těchto zemích nižší, než u nás?
  Mirek Šejna
 • A tím jsme chtěli říci co?
  17.9.2004 18:34

  Nějak mi unikl smysl tohoto článku. POkud mělo zaznít že v čechách jsou vyšší náklady na výrobu než jinde tak mám poněkud pocit že pan Marek se z pohledu na grafy minul povoláním nebo rozumem nebo že trpí klasicou profesní hluchotou.
  Jiří Havelka
  • Havelka?
   20.9.2004 9:30

   Není to ten šéf PK62, vydavatelství pornovšeho?
   dodo
  • Re: nemám rád odbory
   17.9.2004 18:39

   Asi vám skutečně unikl .... že by snad autor chtěl říci toto "Aktuální stav veřejných rozpočtů zřejmě v nejbližších letech nedovolí příliš manévrovat se sazbami sociálního pojistného a daňovými sazbami, nicméně není důvod nasazovat si růžové brýle a tvářit se, že je všechno v pohodě. Jednou se můžeme ocitnout v podobné situaci jako Francie či Německo, které již začíná návrat do reality bolet." ???? :))))
   Jan Vaněk
   • Jablka a hrušky
    17.9.2004 19:21

    Štěch a jeho parta nějak zapomněla na daně, Marek zase porovnává země z opačných konců zeměkoule, které mají jiné např. náklady na dopravu surovin, jiné pracovní zvyky, pracovní dobu, cla, výdaje na státní aparát, na obranu (a tudíž jinou zaměstnanost vytvářející státem) atd. atd. - pak se není čemu divit, že (pro vybrané země :-) vede křivka krásně uprostřed, jak si jistě autor přál ... Rozumnější je porovnávat země ze stejné ekonomické, geografické a zvykové oblasti (např. zvlášť země z EU, z Jižní Ameriky, z Jihovýchodní Asie). K Německu - nezaměstnanost v Německu začala rychle růst po připojení východního Německa. Němci to vzali z gruntu a chtěli přes noc udělat prosperující bývalé západní Německo i na východě - což se samozřejmě nepovedlo. Místo postupných rozumných reforem zvyšovali podnikům na západě daně a scénář se několikrát opakoval. Výsledek - vysoké daně pro všechny, na východě stále vysoká nezaměstnanost a zdejší lidé volí houfně bývalé komunisty ... Než proběhlo rychlé sjednocení Německa, tak bylo bývalé západní Německo celkem slušně prosperujíící stát (a nejnižší daně ani tehdy nemělo) a podle mého názoru by bylo dodnes.
    PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m