Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biliónová revize – česká ekonomika opět trochu jinak

Biliónová revize – česká ekonomika opět trochu jinak

14.9.2004 16:51
Autor: 

Kdo ví, jak se vlastně máme? Přeci Český statistický úřad! A podle jeho poslední revize národních účtů jsou Češi o bilion korun bohatší, než se myslelo. Právě takový je rozdíl mezi celkovým hrubým domácím produktem v letech 1995-2003 podle původních a podle nových čísel.

Včera a dnes zveřejňoval Český statistický úřad po částech revidovaná data o výdajích na HDP a navázal tak předchozí revidované části ekonomické revize. Nejvíce byla revizí pozměněna data o spotřebě vlády. Důvodem je změna odhadu spotřeby fixního kapitálu sloužícího pro poskytování netržních služeb. Za zvýšením HDP stojí zejména zařazení odpisů veřejné infrastruktury (dopravní komunikace, vodovody, kanalizace), která doposud nebyla vůbec odpisována. Změny v této oblasti mají na svědomí zhruba polovinu celkové revize HDP. S nadsázkou by se dalo říci, že HDP poskočil proto, že ČSÚ započítal každý krok na chodníku a spláchnutí na záchodě.

Třetina revize národních účtů jde na vrub změnám ve spotřebě domácností. Zde se především měnil odhad imputovaného nájemného vlastníků. V HDP (stejně jako v inflaci) se totiž počítá i fiktivní nájemné, které jakoby platíte sami sobě, když bydlíte ve vlastním bytě či domu. Nárůst imputovaného nájemného byl způsoben použitím reprodukční hodnoty bytů a domů a z této hodnoty vypočtených odpisů.

Ostatní změny již nebyly tak významné. Úsměvné je započítávání spropitného a deputátů.

Úroveň HDP se výrazně posunula vzhůru, pokud se ale díváte na českou ekonomiku optikou temp růstu HDP, výrazné změny v revidovaných číslech neobjevíte (viz obrázek). Za pozornost stojí snad jen skutečnost, že podle nových údajů nezačala aktuální konjunktura české ekonomiky ve 3. čtvrtletí 2002 ale o půl roku dříve.

Obr. Čtvrtletní změny HDP

Zdroj: ČSÚ; spočteno ze sezónně očištěných dat ve stálých cenách roku 1995

David Marek, Patria Online


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Do HDP
  16.9.2004 15:01

  započítavají i kradená auta. Tak proč by HDP nerostlo?
  Templář
 • Váš názor byl zrušen
  15.9.2004 8:16

  Váš názor byl zrušen kvůli neodůvodněnému napadání společnosti Patria. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
  Mirek Šejna
  • Můj zrušený názor
   15.9.2004 10:37

   můj názor byl zrušen proto, že jsem si dovolil kritizovat Patrii za to, že neodůvodněně napadá ČSÚ. Také jsem upozornili, že by se Patria měla k ČSÚ chovat gentlemansky, když často vychází z jeho statistických dat. Předpokládám tedy, že tato moje reakce bude také zrušena.
   Mirek Šejna
   • No nevim...
    15.9.2004 10:51

    Ať hledám jak hledám, napadání ČSÚ vidim jedině v reakcích na clánek.
    Anička, 7 let
 • Statistický úřad - hrůza
  14.9.2004 21:40

  V posledním vyplňování byla i kolonka "množství spodního prádla na skladě roku 2002" Nola nebyla akceptovatelná odpověď. Tak se vyplnil 1000000 což prošlo. A pak že ta statistika k něčemu je. Ale kdo za to může?
  Pavel
 • Jeste pripoctete korupci
  14.9.2004 17:21

  Jeste pripoctete korupci a bude to kompletni.
  Radim
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data