Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

14.9.2004 12:18
Autor: 

Slovensko
Úrokové sadzby boli v minulom týždni stabilné. Dlhopisový trh bol takmer bez pohybu a podobne na tom bol aj peňažný trh. Sadzby šli jeden deň mierne dolu a hneď na druhý svoj pohyb korigovali. Krivka FRA kontraktov a swapov mierne reagovala na augustový pád inflácie . Sadzby sa tak pohli dolu asi o 5 bps.

Aukcia 15 ročných štátnych dlhopisov nebola tak úspešná ako jej predchádzajúce tranže. Štát predal iba 1,9 mld. Sk týchto cenných papierov pri záujme investorov v objeme 3,2 mld. Sk. Bol to najnižší dopyt po tomto type papieru. Priemerný výnos v aukcii bol 5,29 %.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů se vyznačovaly minulý týden značnou volatilitou. V pondělí začínaly na 7,80%, 7,60% a 7,30% v případě dvou, pěti a desetiletých obligací. V úterý výnosy výrazně poklesly a to v průměru o 10 bps na dlouhém konci křivky, což lze připsat prohlášení agentury S&P, která uvažuje se změnou výhledu Polska z negativního na stabilní, pokud vláda prosadí fiskální reformy. Ve středu byl trh nejvíce ovlivněn aukcí dvacetiletého dluhopisu. Poptávka investorů dosáhla 1,7 mld.PLN, nabídka byla v objemu 1,2 mld.PLN. Průměrný dosažený výnos byl relativně vysoký (6,95%), což vedlo k růstu výnosů o 5 bps u pětileté obligace. Údaje o růstu HDP a slabší přírůstek investic neměly na trh žádný vliv. Oznámení NBP, že uvažuje se sazbami na úrovni 7,0% koncem tohoto roku a s 7,5% koncem roku příštího, ovlivnilo krátký konec křivky, který se zvýšil o 5 bps. V pátek na trhu zaznamenalo největší vliv prohlášení ministra financí, který požadoval, aby měnový výbor vzal v úvahu, že současné úrokové míry jsou nedostatečné pro snížení inflace pod 3%. To opět pozvedlo výnosy, které končily týden na 7,74%, 7,53% a 7,13% pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

V tomto týdnu by na dluhopisovém trhu měly mít největší vliv údaje o inflaci, tempu růstu mezd a červencové průmyslové výrobě. Protože naše odhady, s výjimkou přírůstku mezd, jsou vyšší, než je očekávání trhu, předpokládáme, že jejích dosažení spolu s očekáváním růstu sazeb povede na dluhopisovém trhu k zvýšení výnosů. To by se mělo projevit především na dlouhém konci výnosové křivky, která je nyní položena relativně nízko.

Maďarsko
Dluhopisy zažily těžký týden. Nepříznivé zprávy o stavu veřejných financí způsobily dramatický růst výnosů podél celé výnosové křivky. Nejvíce přitom utrpěl střed výnosové křivky, kde výnosy vzrostly o více než 40 bodů. Domácímu trhu dluhopisů přitom nepomohla ani informace, že stát rychle připravuje na říjen emisi eurobondů ve výši 1 mld. EUR. Stát tak touto emisí naplní zahraniční emisní plán pro tento rok (stát plánoval vydat zahraniční obligace za 3 mld. EUR, dosud bylo emitováno 2,2 mld. EUR).

Tento týden bude na trhu dluhopisů ve znamení aukce tříletého a patnáctiletého vládního dluhopisu. Vládní agentura pro řízení dluhu stanovila objemy na tradičních hodnotách 3. resp. 15. mld forintů. Vzhledem k negativnímu sentimentu na trhu a očekávanému tradičnímu zaujímání výhodných pozic před aukcí nepředpokládáme, že by dluhopisy mohly do čtvrtka významněji korigovat své ztráty. Po aukci však patrně ceny posílí, zejména ukáže-li se v úterý, že inflace si zdržuje sestupný trend.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m