Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Leze, leze, po železe … index cen průmyslových výrobců

Leze, leze, po železe … index cen průmyslových výrobců

14.9.2004 9:23
Autor: 

Komentář doplněn
Nemusíte se bát, nezahájili jsme relaci pro nejmenší, ale říkanka o železe je na místě. Inflace v cenách průmyslových výrobců vyšplhala na 8,1 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 11 let, a příčinou je především nekončící růst cen železa a oceli. V srpnu kovy zdražily o 3,4 % a index cen průmyslových výrobců vzrostl o 0,9 %.

Železo může přesně za polovinu meziměsíčního zvýšení průmyslových produkčních cen, alespoň vezmeme-li vliv odvětví výroby kovů a kovodělných výrobků. Ve skutečnosti je to ovšem ještě o něco více, neboť kvůli růstu cen druhotných kovových surovin, stouply také ceny v kategorii ostatní zpracovatelský průmysl (+5,6 %). Proč je železo a ocel tak drahé? Rychlý růst cen je souhrou silné zahraniční poptávky a domácí investiční aktivity. Vývoz železa a oceli se za prvních sedm měsíců letošního roku sice zvýšil jen o necelá tři procenta, jenže v tomto oboru jsou hlavním vývozním artiklem zpracované kovy, což je logické pro zemi, která nedisponuje vlastními ložisky železné rudy. Vývoz kovových výrobků se od ledna do července meziročně zvýšil o 36,2 %. Více železa a oceli potřebuje i domácí ekonomika. Stavební boom s sebou přináší zvýšení poptávky po armovacím železe, bednění, lešeňových konstrukcích či dveřních zárubních.

S růstem celosvětové poptávky souvisí i rekordně vysoké ceny ropy, které byly zaznamenány v srpnu. Svou stopu zanechaly v indexu cen průmyslových výrobců zvýšením cen v odvětví výroby koksu a rafinérských produktů o 4,7 %. S drahou ropou souvisí i růst cen v chemickém průmyslu (+1,9 %).

Zatímco ceny v průmyslu stále velmi rychle šplhají vzhůru, v zemědělství se situace již obrátila. Vliv letošní vysoké sklizně začíná být znát. V srpnu index cen zemědělských výrobců klesl o 4,2 %. Klesaly ceny především rostlinné produkce. Pokles cen rostlinných výrobků je sice v srpnu obvyklý, ale snížení o 12,6 % výrazně převyšuje obvyklé sezónní změny cen. Výsledek letošní sklizně a dopad na ceny obilovin, olejnin, brambor a zeleniny jsou námětem k přehodnocení inflačních prognóz.

Pro centrální banku přináší dnešní sada čísel smíšené informace. V zápisech z jednání bankovní rady a zprávách o inflaci zazněly obavy z vysokých cen ropy a zdražování potravin. Drahá ropa se ovšem do cen pohonných hmot promítla jen ve značně omezené míře. V případě potravin byla centrální bankou nejdříve vyslovena domněnka, že patrně došlo ke zpoždění v transmisi od cen zemědělských výrobců do cen potravin, a nyní to již vypadá, že tento segment bude působit spíše dezinflačně. Důležité ovšem je, že spočítáme-li „jádrový“ index průmyslových produkčních cen (tj. vyloučíme potravinářský průmysl, zpracování ropy a výrobu kovů), dostaneme zřetelný obrázek rostoucí inflace. Na konci loňského roku byla tato jádrová inflace ještě záporná, nyní již dosahuje téměř tří procent a rychle roste. V okamžiku uzavření mezery výstupu, ke kterému nás posunul rychlý růst HDP v první polovině letošního roku, by se vliv růstu produkčních cen na ceny spotřebního zboží mohl podstatně zvýšit. Dnešní data nemění výhled dalšího brzkého zvyšování úrokových sazeb.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data