Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Dnes vyprší lhůta pro podání revidovaných nabídek na prodej 66% podílu ve Slovenských elektrárních

ČEZ: Dnes vyprší lhůta pro podání revidovaných nabídek na prodej 66% podílu ve Slovenských elektrárních

3.9.2004 9:56
Autor: 

Dnes je konečný termín pro podání upravených nabídek na 66% státní podíl ve Slovenských elektrárních, slovenském předním výrobci elektřiny. Po zvážení požadavků vlády a předchozích nabídek se domníváme, že ČEZ má reálnou šanci se svou nabídkou 31 mld. SK v tendru zvítězit.

Domníváme se, že hodnota 66% podílu může dosahovat rozpětí 0-10 mld. SKK pro investora, který očekává nulové synergie plynoucí z akvizice (pro zajímavost, bývalý finanční ředitel ČEZu D. Svojitka indikoval v dřívější fázi privatizačního procesu, že ČEZ vidí hodnotu minoritního podílu “blíže záporným než kladným hodnotám“). Jelikož český a slovenský elektrárenský systém byl konstruován jako jeden celek před rozdělením bývalého Československa, lze očekávat, že synergie by se uskutečnily, pokud ČEZ Slovenské elektrárně získá. Kromě toho, ČEZ má již zkušenosti s vlastní restrukturalizací a získáváním pozice na liberalizovaném energetickém trhu.

Z pohledu našeho ocenění SE by synergické efekty musely ročně přinést 2,8 mld. SK ve formě dalších volných peněžních toků. Pro porovnání, zisk SE na úrovni EBIT v roce 2003 činil 3,4 mld. SK (CapEx/amortizace dosahují pouze 40 %). Podle našeho názoru hlavní rizika spojená s akvizicí Slovenských elektrární představuje (i) dostavba 3. a 4. jaderného bloku jaderné elektrárny Mochovce (investor je zavázán k jejich dokončení), její zaúčtování ve finanční rozvaze (v současnosti 19,5 mld. SK), (ii) nedostatečné množství finančních prostředků a účetních rezerv na pokrytí celkových nákladů na vyřazení jaderných aktiv a uskladnění jaderných paliv, (iii) stav celkové výrobní kapacity, (iv) nadměrné zadlužení, které samo osobě představuje riziko; a promítá se do zastavení rozvojových projektů SE, capex je přitom omezen pouze zachování stávajícího provozu a (v) SE nemají podíl ve slovenských distribučních společnostech.

Na základě současných informací hodnotíme nabídku ČEZu jako příliš agresivní, nicméně, trh se pravděpodobně zaměřuje spíše na obecná strategická hlediska akvizice, a tudíž očekáváme spíše pozitivní reakci akcií ČEZu v případě vítězství v tendru.

Tomáš Gatěk, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data