Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: Po sedmi měsících je schodek nejnižší za celé desetiletí

Zahraniční obchod: Po sedmi měsících je schodek nejnižší za celé desetiletí

3.9.2004 9:19
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v červenci sice prohloubil na 4,9 miliardy korun z červnového (revidovaného) přebytku 1,5 miliardy korun, vzhledem k pravidelnému sezónnímu výpadku exportu jde ovšem o příznivý výsledek. Červencová záporná salda obvykle bývají podstatně vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 27,0 %, dovoz rostl o 18,8 %.

Zahraniční obchod v červenci bývá silně ovlivněn specifickým sezónním faktorem, začátkem prázdnin a dovolených. Z tohoto důvodu dochází k výraznému poklesu vývozu ve srovnání s červnem, který si ovšem exportní firmy vynahradí po prázdninách. Od roku 1993 se nikdy nestalo, aby červencové saldo zahraničního obchodu bylo vyšší než červnové. Do vývoje zahraničního obchodu promluvily také kalendářní variace. Letošní červenec měl o tři pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku, což vedlo k mírnému poklesu meziroční dynamiky vývozu i dovozu.

Schodek obchodní bilance po prvních sedmi měsících letošního roku činí pouze 15,6 mld. Kč, což je polovina loňského výsledku. Nižší hodnota byla naposledy k vidění v roce 1994. Do značné míry se na příznivém vývoji obchodní bilance podílí zlepšování směnných relací. Pokud by nedošlo ke změně cen v zahraničním obchodu byl by naopak letošní dosavadní schodek o 6,5 miliardy vyšší.

Klíčovým faktorem rychlého růstu vývozu je oživení hospodářského růstu v Německu a silný hospodářský růst na Slovensku a v Maďarsku. Vývoz do Německa se v červenci meziročně zvýšil o 36,3 %, na Slovensko o 29,6 %. Polovinu veškerého českého vývozu tvoří stroje s dopravními prostředky a právě zde je nejvíce vidět rostoucí zahraniční poptávku. Vývoz se meziročně zvýšil o 34,7 %. Zdrojem investiční aktivity a rozšiřování exportních kapacit byly v posledních letech prakticky výhradně přímé zahraniční investice. Struktura vývozu, kde nejrychleji roste vývoz telekomunikačních zařízení, elektrických a optických přístrojů, komponentů pro automobilový průmysl apod., a korelace růstu celkového vývozu a růstu vývozu průmyslových firem pod zahraniční kontrolou potvrzují význam přímých zahraničních investic pro vývoj vývozu. Na jedné straně přímé zahraniční investice pomáhají snižovat, či alespoň udržovat, schodek obchodní bilance, na straně druhé ovšem prohlubují deficity běžného účtu reinvestovanými a repatriovanými zisky.

Svou stopu v obchodní bilanci zanechává i rostoucí poptávka českých domácností. Dovoz průmyslového spotřebního zboží meziročně stoupnul o 26,2 %. Tempo růstu disponibilního důchodu sice bylo zbržděno seškrtáním 13. platů ve státním sektoru, stále zde je ovšem třicetiprocentní růst úvěrů poskytnutých domácnostem.

Výrazně do obchodní bilance v červenci promluvila drahá ropa. Dovoz minerálních paliv se ve srovnání s loňským červencem zvýšil o více než šest miliard korun. Část můžeme připsat zvýšení poptávky po dopravních službách doprovázející zvýšení obratu v zahraničním obchodu i domácí ekonomické aktivitě, naprostá většina jde ovšem na vrub rekordně vysokým cenám ropy. Schodek v obchodu s minerálními palivy v červenci činil 10 miliard korun, což je dvojnásobek hodnoty z loňského července.

Díky příznivému červencovému výsledku směřuje podle našeho odhadu celoroční schodek zahraničního obchodu pod 60 miliard korun.

David Marek, Patria Onlin


Váš názor
  • deficit
    3.9.2004 15:48

    Tipoval bych ještě daleko lepší celoroční výsledek než odhadujete.
    Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m