Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: Po sedmi měsících je schodek nejnižší za celé desetiletí

Zahraniční obchod: Po sedmi měsících je schodek nejnižší za celé desetiletí

3.9.2004 9:19
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v červenci sice prohloubil na 4,9 miliardy korun z červnového (revidovaného) přebytku 1,5 miliardy korun, vzhledem k pravidelnému sezónnímu výpadku exportu jde ovšem o příznivý výsledek. Červencová záporná salda obvykle bývají podstatně vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 27,0 %, dovoz rostl o 18,8 %.

Zahraniční obchod v červenci bývá silně ovlivněn specifickým sezónním faktorem, začátkem prázdnin a dovolených. Z tohoto důvodu dochází k výraznému poklesu vývozu ve srovnání s červnem, který si ovšem exportní firmy vynahradí po prázdninách. Od roku 1993 se nikdy nestalo, aby červencové saldo zahraničního obchodu bylo vyšší než červnové. Do vývoje zahraničního obchodu promluvily také kalendářní variace. Letošní červenec měl o tři pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku, což vedlo k mírnému poklesu meziroční dynamiky vývozu i dovozu.

Schodek obchodní bilance po prvních sedmi měsících letošního roku činí pouze 15,6 mld. Kč, což je polovina loňského výsledku. Nižší hodnota byla naposledy k vidění v roce 1994. Do značné míry se na příznivém vývoji obchodní bilance podílí zlepšování směnných relací. Pokud by nedošlo ke změně cen v zahraničním obchodu byl by naopak letošní dosavadní schodek o 6,5 miliardy vyšší.

Klíčovým faktorem rychlého růstu vývozu je oživení hospodářského růstu v Německu a silný hospodářský růst na Slovensku a v Maďarsku. Vývoz do Německa se v červenci meziročně zvýšil o 36,3 %, na Slovensko o 29,6 %. Polovinu veškerého českého vývozu tvoří stroje s dopravními prostředky a právě zde je nejvíce vidět rostoucí zahraniční poptávku. Vývoz se meziročně zvýšil o 34,7 %. Zdrojem investiční aktivity a rozšiřování exportních kapacit byly v posledních letech prakticky výhradně přímé zahraniční investice. Struktura vývozu, kde nejrychleji roste vývoz telekomunikačních zařízení, elektrických a optických přístrojů, komponentů pro automobilový průmysl apod., a korelace růstu celkového vývozu a růstu vývozu průmyslových firem pod zahraniční kontrolou potvrzují význam přímých zahraničních investic pro vývoj vývozu. Na jedné straně přímé zahraniční investice pomáhají snižovat, či alespoň udržovat, schodek obchodní bilance, na straně druhé ovšem prohlubují deficity běžného účtu reinvestovanými a repatriovanými zisky.

Svou stopu v obchodní bilanci zanechává i rostoucí poptávka českých domácností. Dovoz průmyslového spotřebního zboží meziročně stoupnul o 26,2 %. Tempo růstu disponibilního důchodu sice bylo zbržděno seškrtáním 13. platů ve státním sektoru, stále zde je ovšem třicetiprocentní růst úvěrů poskytnutých domácnostem.

Výrazně do obchodní bilance v červenci promluvila drahá ropa. Dovoz minerálních paliv se ve srovnání s loňským červencem zvýšil o více než šest miliard korun. Část můžeme připsat zvýšení poptávky po dopravních službách doprovázející zvýšení obratu v zahraničním obchodu i domácí ekonomické aktivitě, naprostá většina jde ovšem na vrub rekordně vysokým cenám ropy. Schodek v obchodu s minerálními palivy v červenci činil 10 miliard korun, což je dvojnásobek hodnoty z loňského července.

Díky příznivému červencovému výsledku směřuje podle našeho odhadu celoroční schodek zahraničního obchodu pod 60 miliard korun.

David Marek, Patria Onlin


Váš názor
  • deficit
    3.9.2004 15:48

    Tipoval bych ještě daleko lepší celoroční výsledek než odhadujete.
    Pavel
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data