Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma by asi zůstal guvernérem ČNB, kdyby by ho o to Klaus požádal

Tůma by asi zůstal guvernérem ČNB, kdyby by ho o to Klaus požádal

30.8.2004 12:39
Autor: 

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma by přijal nabídku na šéfování centrální banky v dalších šesti letech, pokud by ji od prezidenta Klause dostal. Jeho volební období končí v únoru roku 2005, o složení nové bankovní rady rozhoduje v České republice prezident. „Není to snadné rozhodování … taková nabídka se těžko odmítá … v posledních měsících ve mně začíná převažovat rozhodnutí, že kdybych nabídku na pokračování dostal, asi bych ji neuměl odmítnout,“ řekl Tůma v rozhovoru pro dnešní vydání Týdne.

Guvernér však v rozhovoru připustil, že zatím s prezidentem Klausem nehovořil a neví, jaké jsou Klausovy záměry. Prezident v srpnu naznačil, že bankovní radu čekají velké změny (volební období končí čtyřem ze sedmi bankéřů). K současné bankovní radě shovívavý příliš nebyl. Kritika nesměřuje ke každodenním úkolům měnové politiky, volbě úrokových sazeb či intervencím na devizovém trhu, ale spíše ke koncepčním aspektům.

Finanční trhy začínají pozorně sledovat jakékoliv náznaky týkající se nové bankovní rady. Pro investory je velmi důležité, zda půjde měnová politika ve „známých“ kolejích nebo zda lze očekávat radikální změnu pohledu centrální banky na úrokové sazby a inflaci. ČNB ve čtvrtek 26.8. zvýšila úrokové sazby o 25 bps. Měnová politika je rovněž námětem nové ankety na www. patria.cz, hlasovat můžete ZDE.

(zdroj: Týden)


Váš názor
  • Potřebujeme guvernéra s velkým G !
    30.8.2004 17:36

    Ne Tůmu ani žádného končícího kolegu. Špatná měnová politika nízké úrokové sazby daly prostor pro nezodpovědné zadlužení státu a občanů. Doufám že se dočkáme od prezidenta jiného guvernéra , který bude čelit tlaku politiků na co nenížší úrokové sazby. A nebude se dluh používat pro růst HDP .Pro pseudo úspěch vládních politiků.
    Tonda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Micron Technology Inc (11/18 Q1, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
22:15FedEx Corp (11/18 Q2)