Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

S. Roach – Financování amerických deficitů a ozvěny roku 1987, 2. část

26.8.2004 13:05
Autor: 

Ve vztahu k faktům uvedeným v předchozím článku je nutno poznamenat, že naznačený přesun akcentu ve financování amerických deficitů má minimálně jeden velmi bolestný precedent. Tím je – z makroekonomického pohledu za podobných okolností – období několika měsíců předcházejících kolapsu akciových trhů v roce 1987. V tomto období začala postupně oslabovat chuť a síla privátních subjektů nakupovat dolarová aktiva, zejména díky pokračujícímu tlaku na cenu amerického dolaru. Ve snaze oslabení dolaru zabránit, vstoupily na scénu zahraniční centrální banky a pokusily se vyplnit mezeru vzniklou výpadkem „privátních“ peněz. V období mezi lednem a zářím roku 1987 tvořil (podle dat již zmíněné TIC) podíl zahraničních centrálních bank na nákupech amerických cenných papírů plných 47,3 % - více jak trojnásobek průměrného stavu za celý rok 1986 (13 %). Tato snaha měla zabránit přirozené „samočistící“ funkci finančních trhů, která přichází vždy v okamžiku „narovnávání“ disbalancí běžného účtu platební bilance. Jak však události roku 1987 později ukázaly, jednalo se o snahu v zásadě zbytečnou.

Stephen Roach na tomto místě vyjadřuje obavu, že svět, resp. Spojené státy se nyní nachází ve velmi podobné situaci. Zejména proto, že schodek běžného účtu USA (5,1 % HDP na začátku roku 2004) je násobně vyšší, než tomu bylo v polovině devadesátých let (maximum bylo 3,5 % na konci roku 1986). Jak ukazují události roku 1987, snaha „oficiálně“ bránit měny zemí operujících s masivním schodkem běžného účtu je předem odsouzena k nezdaru. Vhodná se jeví parafráze jednoho rčení – „finanční trhy si svou cestu najdou“.

Finanční média velmi ráda říkají, že hlavním zdrojem financování amerických deficitů jsou asijské centrální banky a USA se tak v podstatě stávají jejich rukojmím. Je tomu ale opravdu tak ? Bohužel ano. Podle údajů Bank for International Settlements (BIS) bylo ke konci roku 2003 plných 70 % světových zahraničně-měnových rezerv v dolarově denominovaných aktivech (tj. dvakrát více než je podíl USA na světovém HDP). Problém je, že 80 % těchto světových devizových rezerv je v držení asijských centrálních bank – o tom, kdo doopravdy „drží vodítko“ tedy není pochyb. Reserve Bank of India odhaduje, že asijské centrální banky nyní financují 3-3,5 % schodku amerického běžného účtu.

Když víme, kde jsou zdroje financování amerických schodků, bude jistě poučné podívat se také na faktory, které by mohly vést k jejich „vyschnutí“. Jinými slovy – jaké události nebo činy by mohly vést k tomu, že asijští centrální bankéři řeknou „dost“. Stephen Roach nabízí čtyři horké kandidáty: a) asijské ekonomiky se přehoupnou z obchodního přebytku do obchodního deficitu (viz. Čína), b) akumulované úspory budou v Asii absorbovány rostoucí spotřebou a posílením domácí poptávky (Japonsko je horkým kandidátem), c) americká adminstrativa zvýší své protekcionistické snahy ve vztahu k zemím jako Čína nebo Indie (a ty se odvděčí absencí na několika příštích aukcích státních dluhopisů), d) návrat recese do americké ekonomiky způsobí odliv privátních peněz z dolarových aktiv a „státní“ nákupy nebudou dost silné na to tento odliv zastavit resp. zvrátit.

Lekce, kterou by si investoři měli z výše uvedeného odnést je jasná – „externí financování americké ekonomiky (poskytující chronické znaky minimálních úspor) vykazuje stále větší tendence k nestabilitě.“ V červnu sice došlo k návratu zájmu zahraničních investorů (o dolarová aktiva) na obvyklou úroveň, to však stěží nějak výrazně uleví potřebě dalšího masivního financování. Jednou – a kdy to bude je jenom otázkou času – zahraniční subjekty (již nyní více než přes váhu v americkém dolaru) přehodnotí svá očekávání rizikově-očištěných výnosů z amerických finančních aktiv. Stalo se tak v roce 1987 a nic zatím nenasvědčuje tomu, že to nyní „bude jinak“.

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Stephen S. Roach, Morgan Stanley)


Váš názor
 • Děkuji za překlad :)
  26.8.2004 18:27

  Děkuji za překlad článku. Přečet jsem si originál a musím říci, že jste jej doslova přeložil. Nevím jak se věci mají v novinářské praxi, ale mě vždy učili, že pokud něco cituji z jiného článku, tak to mám dát do uvozovek a uvést zdroj se všemi kompletními informacemi, tj. rok vydání, vydavatel, atd. Pokud je to z webu potom kompletní adresu. Myslím, že by bylo vhodné dát celý váš článek do uvozovek a nakonec připsat: překlad Petr Žabža. Jsem s pozdravem
  Martin
Aktuální komentáře
17.12.2018
6:46Franklin Templeton: Neamerické akcie. Budou příští rok v kurzu?
16.12.2018
10:20Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Oracle Corp (11/18 Q2, Aft-mkt)
  Red Hat Inc (11/18 Q3, Aft-mkt)
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y
  14:30USA - Empire State Manufacturing index