Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Bouře proti reformám... a další ekonomické zprávy

24.8.2004 10:49
Autor: 

Světlé zítřky stavebních firem. Ve 2. čtvrtletí 2004 bylo uzavřeno 22.654 nových stavebních zakázek v celkové hodnotě 79,5 mld. Kč, což při meziročním srovnání představuje zvýšení o 49,1 %. Počet zakázek se zvýšil nejvíce u inženýrských staveb a výrobních budov.

Německo se bouří proti reformám. Ve čtvrtém týdnu akcí demonstrovaly proti zpřísnění výplat podpor v nezaměstnanosti a sociálních příspěvků opět desetitisíce lidí. Reformy (Hartz IV a Agenda 2010) jsou ovšem podle kancléře Schrödera nutným krokem k modernizaci německé ekonomiky a sociálního systému.

Kapkou v moři je 241,6 mil. Kč, jež obdrží při výplatě dividend u akcií ve svém portfoliu ministerstvo práce a sociálních věcí. Prostředky chce použít na výdaje spojené s reformou penzijního systému. Problém je v tom, že potřeba bude podobná částka ale v miliardách.

Polské hospodářství letos jeden na plný plyn. Kromě produkčních statistik zaznamenal dvouciferný růst také maloobchodní prodej. Obrat se v červenci meziročně zvýšil o 10,9 %. Podobně jako v ČR se očekává, že na základě příznivých údajů přistoupí centrální banka ke zvýšení úrokových sazeb.

Rychlý růst ekonomiky pomáhá i veřejným financím. Polský rozpočtových schodek bude letos zřejmě o jednu až dvě miliardy zlotých nižší než předpokládala vláda. Na konci roku by se mohl pohybovat kolem 45 mld. zlotých, tj. 5,3 % HDP. V příštím roce by měl klesnout na 4,1 % HDP.

Konec mýtu o nekvalitním čínském zboží? Podle studie německé firmy Roland Berger si jen 17 procent německých firem stěžovalo, že kvalita čínských dodávek je horší než stejná produkce německých výrobců. V případě zboží se střední Evropy uvedlo horší kvalitu 40 % oslovených firem.
(podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data