Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

24.8.2004 10:20
Autor: 

Slovensko:
Obchodovanie na dlhopisovom trhu bolo pomerne pokojné, bez impulzov. Mierne vzrástli výnosy na krátkom konci a v strede krivky. Dlhý koniec zostal nezmenený. Ešte minulý týždeň v pondelok sa konala aukcia 5-ročných štátnych dlhopisov s kupónom 4,8 %. Ministerstvo financií akceptovalo celý dopyt bánk vo výške 4,66 mld. Sk pri priemernom výnose 4,53 %. Ten oproti predchádzajúcej aukcii poklesol o 23 bps.

Ministerstvo financií chce na budúci rok opäť emitovať eurobondy v minimálnej výške 1 mld. eur. Na domácom trhu plánuje otvoriť 4 až 6 nových otvorených emisií štátnych dlhopisov kadždú v objeme 40 mld. Sk. Zaujímavosťou je, však Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) zvažuje emitovať dlhopisy mimo európskeho trhu, napr. v Ázii s možnosťou financovaniu dlhu so splatnosťou nad 15 rokov.

Polsko:
V první polovině minulého týdne došlo u polských dluhopisů k poklesu výnosů, když trh v pondělí po pátečním zpomalení růstu maloobchodních tržeb otevíral na relativně nízkých úrovních 7,63%, 7,61% a 7,36% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. K dalšímu poklesu výnosů došlo po pondělním zveřejnění inflace, jejíž výše zůstala pod očekáváním trhů. V úterý se konala schůzka ministra financí a bankovních analytiků, na které ministr prohlásil, že bude dosaženo výrazně nižšího deficitu státního rozpočtu, než se plánovalo. V důsledku toho došlo ve středu hned po otevření trhů k dalšímu pádu výnosů po celé délce výnosové křivky. K dalšímu poklesu výnosů došlo ve středu po zveřejnění výsledků průmyslové výroby, které byly výrazně pod očekáváním trhů. Od pondělka do středy tak výnosy klesly o více než 20bps pro dvouletý a pětiletý dluhopis a o 15bps pro desetiletý dluhopis. Ve čtvrtek došlo k technické korekci a výnosy se zvýšily průměrně o 8bps. V pátek začali účastníci trhu spekulovat na pondělní výsledky maloobchodních tržeb, což se projevilo mírným poklesem výnosů. Celkově tak týden ukončily výnosy na úrovních 7,45% pro dvouletý, 7,45% pro pětiletý a 7,25% pro desetiletý dluhopis.

V následujícím období bude vývoj na dluhopisovém trhu, stejně jako na forexu, nejvíce záviset na rozhodnutí výboru pro měnovou politiku a jeho případný komentář. Stejně jako většina účastníků trhu i my očekáváme zvýšení sazeb o 25bps. Inflační zpráva, která bude prezentována, bude zmiňovat silné riziko, že bude překročen inflační cíl stanovený na rok 2005. To spolu s komentáři jestřábů může vést ke korekci na trhu s dluhopisy. Opačným směrem budou působit ceny potravin, které budou zveřejněny ve stejný den, kdy zasedá RPP.

Maďarsko
Pozitivní vývoj na trhu dluhopisů, který podpořený pondělním snížení oficiální úrokové sazby o 50 bazických bodů, přerušily nečekané vzruch na politické scéně. Ty nejprve ovlivnil výsledek aukce tříletého státního dluhopisu, kde poptávka převýšila nabídku pouze 1,7-krát, (při předchozí aukci pokryla nabídka poptávku 2,1-krát). Dodejme, že v důsledku vynuceného odchodu premiéra Medgyessyho se ve čtvrtek výnosy zvýšily o 15 až 34 bazických bodů, přičemž nejvíce utrpěl střed výnosové křivky.

Vývoj cen dluhopisů bude tento týden ovlivňovat primárně dění na politické scéně. Dá se očekává ceny budou volatilnější než předchozím období. Trh budou především zajímat informace týkající se ministra financí Draskovicse, resp. jeho účasti v obměněné vládě. Do té doby než bude jasná Draskovicsova pozice v nové vládě doporučujeme zaujmout obranné pozice na krátkém konci výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data