Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází hlasování o důvěře nové vlády

Přichází hlasování o důvěře nové vlády

24.8.2004 8:06
Autor: 

Vládní koalice se shodla na programovém prohlášení. K hlasování o důvěře nové vládě dojde 24. srpna. Téměř dva měsíce poté, co předchozí premiér Vladimír Špidla oznámil svůj záměr rezignovat na post předsedy vlády a předsedy ČSSD, se koalice dohodla na znění programového prohlášení vlády. Nová vláda požádá parlament o důvěru už v úterý a bude mít necelé dva roky na to, aby dostála svým slibům. Kromě nedostatku času bude vláda limitována i svými finančními možnostmi. To se projevuje už nyní při projednávání státního rozpočtu na příští rok. Ačkoliv se ministerstvo financí snaží o to, aby deficit rozpočtu bez ztráty konsolidační banky nepřekročil 94 mld. korun, ostatní ministerstva se dožadují zhruba dalších třiceti miliard korun navíc.

Mezi své hlavní priority vláda v rámci programového prohlášení zařadila urychlení hospodářského růstu, snížení nezaměstnanosti, podporu rodin s dětmi, boj s korupcí a šedou ekonomikou apod. Kromě těchto obecných deklarací se vláda v programu hlásí k záměru pokračovat ve snižování schodku veřejných rozpočtů v souladu s cílem předchozí vlády. Konkrétně má být deficit veřejných financí v roce 2006 pod úrovní 4 % HDP a v roce 2008 by neměl být vyšší než 3 %. ČR by tak měla být připravena na zavedení eura nejpozději do roku 2010. To odpovídá záměrům deklarovaným v konvergenčním programu, který ČR předložila Evropské komisi. Když přepočteme tyto cíle do korun, zjistíme, že by se veřejný dluh měl během čtyř let zvýšit dalších o 500 mld. korun na zhruba 1370 mld. korun (41,7 % HDP).

Vláda chce stabilizovat složenou daňovou kvótu tak, aby v roce 2006 nebyla vyšší než v roce 2003, ovšem s výjimkou změn daní u cigaret. Na tomto místě je třeba dodat, že právě loňská hodnota daňové kvóty dosáhla nejvyšší úroveň od roku 1995, a to rozhodně nelze považovat za příznivou zprávu. Vláda se zavazuje, že prosadí rychlejší odpisy podnikových investic, což nepochybně přivítá podnikatelská sféra. Zlepšení se rýsuje i v urychlení zápisu do obchodního rejstříku.

Nejistá je však realizace dlouho očekávaných reforem sociálního systému (nejde pouze o penzijní systém, ale rovněž oblast sociálních dávek), zdravotnictví a školství, bez kterých je návrat k udržitelnosti veřejných financí nemožný.

Pozitivní zprávou je, že vláda hodlá část peněz z připravované privatizace uložit ve prospěch důchodové reformy. V programu bohužel není stanoveno, o jak velkou část by se mělo jednat. Nelze proto vyloučit, že část peněz z privatizace bude chtít koalice použít na zaplacení svých nových slibů.

Šance na získání důvěry v parlamentu jsou vysoké. Vládní koalice disponuje 101 hlasy, avšak určité komplikace zcela vyloučit nelze v případě absentujících poslanců. Tradičně se tento problém řeší tzv. „gentlemanským“ vypárováním poslanci z opozičního tábora.

(ČSOB, Investiční výzkum)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m