Česká měna je den ode dne k euru slabší, v tomto týdnu ztratila celkově 25 haléřů a dnes končí poklesem na 31,67 Kč/EUR. Navzdory některým „optimistickým“ krátkodobým prognózám zahraničních bank si s korunou pohrává negativní sentiment investorů a přelévají se na ní vlny oslabování z okolních trhů, jmenovitě z forintu. Eurodolarový trh postrádá ekonomické impulsy, přesto jsou kurzové výkyvy poměrně výrazné. Závěr týdne zastihl korunu slabší, kurz dnes končí na 25,70 Kč/USD.
Maďarský forint poklesl kvůli rezignaci premiéra Medgyessyho, který byl v rámci vládní socialistické strany považován za garanta reformní fiskální politiky. Vliv na korunu byl patrný především včera, dnes se trhy uklidňovaly, forint končí beze změny a koruna dále mírně oslabila. Po včerejšku posílil dnes k euru polský zlotý, slovenská koruna stagnovala, nelze proto jednoznačně tvrdit, že Kč oslabuje jen (!) díky regionálnímu sentimentu. Domníváme se, že začíná hrát svou roli budování pozic před úterním hlasováním o důvěře novému českému kabinetu a před čtvrtečním jednáním ČNB o sazbách. Krom toho je na trhu patrná aktivita zahraničních prodejců, která může souviset s realizací „normálních“ klientských příkazů.
Vzhledem k tomu, že očekáváme „schválení“ nové vlády a zvýšení úrokových sazeb v příštím týdnu, měla by koruna získat půdu pod nohama a posílit. Ještě před tímto pozitivním pohybem by však mohla otestovat krátkodobé dno kolem 31,75-31,80 Kč za euro.
Americký dolar se dnes při absenci kurzotvorných zpráv rozkolísal díky přeskupování spekulativních pozic a odpoledne posílil na denní maximum 1,2285 USD/EUR. Ráno byla přitom americká měna k euru dokonce o 1 cent slabší! Posílení dolaru přichází navzdory růstu cenu ropy WTI přes 49 USD za barel. Aktuálně se kurz pohybuje kolem 1,2325 USD/EUR. Až druhá polovina příštího týdne přinese dolaru ekonomické impulsy, zatím „drží“ technické pásmo 1,2280 až 1,2400 USD/EUR, i když se dolar zjevně tlačí nahoru.
Radim Krejčí, Patria Online